Connect with us

Lajme ditore

Pse iku Blerim Bexheti nga Saraji?!

Published

on

Dy janë arsyet kryesore që e detyruan Blerim Bexhetin që të tërhiqet nga posti kryetar i Komunës së Sarajit dhe të zë karrigen e deputetit në Parlamentin e RMVsë! Blerim Bexhetit i duhet imuniteti! Po pse?

Shkruan: Egzon Hamiti

Në këtë fazë, kur bastioni i BD-së, zona e Sarajit, përjetoi një detronizim të paimagjinueshëm duke u krijuar një elektorat i respektueshëm i partisë së re (në rastin konkret, VLEN-i), në kohën kur partia e tij tashmë do të bëjë jetë opozitariste dhe kur do të ketë rrjedhë edhe më të madhe të elektoratit të opozitës aktuale në drejtim të partisë reprezentative shqiptare në pushtet, pra, në kohën kur BDI realisht mundet ta humbasë komunën bastion të veten, Blerim Bexheti e lë Komunën pa kryetar dhe me detyrim për zgjedhje të reja për kryetar komune!

Çka dëshmoi me këtë gjest prej skuthi Blerim Bexheti? Dëshmoi se nuk mund të rrijë më në mesin e qytetarëve që u ka borxh të madh, në mesin e atyreve që çdo vit i ka gënjyer e i ka ushqyer me shpresë për një jetë më të dnjitetshme. Thjesht, nuk i intereson ky popull në momentin kur atij i rrezikohet karriera! Nga ana tjetër, Blerim Bexheti nuk mundet që edhe më tej, në emër të pshtetit qendror, t’i premtojë “nëntokës” së vet siguri, amnisti dhe veprime për të cilat nuk ka përgjegjësi juridike! Nga ana tjetër, edhe prishja e matematikave në të gjith nivelet e gjykatave të Maqedonisë ku ky ka pasur ndikim të konsiderueshëm, Blerim Bexhetin jo vetëm që e bën të pafuqishëm para elekoratit të vet si dhe para “nëntokës” së tij kriminale, por, e detyron që të arratiset nga “habitati” i vet, edhe për faktin që pushteti i ri, nuk do t’ia falë nëse juridikisht do të jet i mëkatshëm! Ndërsa ky e di fare mirë se sa është i përfshirë nëpër skandale, e di fare mirë se sa do të detyrohet që të përfshihet gjithnjë e më shumë nëpër skenare iracionale, për t’i zhvilluar ato, e di fare mirë se “atë që ka mbjellë atë do ta korrë”, ndaj dhe ka vndosur që ta lë postin e kryetarit të Komunës i cili nuk mund ta ketë imunitetin e deputetit të Parlamentit. Pra, Blerim Bexhetit i duhet imuniteti, të paktën një imunitet që do t’ia zgjaste ditët e deputetllëkut deri në marrjen e imunitetit nëse do të “kapet me pelë për dore”!
Mund të jetë edhe një lloj pazari me pushtetin dhe një thikë pas shpine të Ali Ahmetit! Mund ta humbë fare Sarajin, duke ia kaluar në dorë VLEN-it në këmbim të mosmarrjes së imunitetit. Kjo nënkupton që të marrë garanca se pushteti nuk do ta hap “Kutinë e Pandorës”, në të cilën fshihen vepriet kriminale të Blerim Bexhetit, kriminalizimi i gjyqësorit si dhe bashkëpunimi me “nëntokën kriminele”, të gjitha këto të incizuara gjatë përgjimeve për të ashtuquajturat “bombat e Zajevit”!
Pra, shumë shpejt do të vërtetohet fakti që Blerim Bexhetit kurrë nuk i bëhet vonë për popullin e Sarajit kur është në pyetje interesi i vet personal. Ashtu siç ia nguli thikën pas shpine “grupit të zjarrit” në momentin kur e siguroi përfshirjen si bartës i listës në Zonën 1, ashtu mund t’ua ngulë thikën edhe elektoratit partiak por edhe vetë BDI-së nëse do t’i garantohet përfundim i qetë i mandatit të deputetit; nëse do t’i garanohet se nuk do të hapen ato dosje të burgosjeve politike dhe të shumë burgosjeve si rrjedhojë e proceseve të montuara e me regji të “liderit”, procese që kanë përfunduar edhe me vdekje!

Se a do të shtyhen të gjitha ato “projekte” që i ka premtuar para popullit të vet në Saraj, se kësaj popullata a do t’ju përmirsohet kualitativisht jeta siç u ka premtuar kur ua ka marrur votën, kjo fare nuk i intereson Bexhtit, sepse, për të e rëndësishme është që ta shpëtojë kokën e vet!

Një është e sigurtë: me këtë gjest qyqeje të Blerim Bexhetit, ngadalë por sigurt, po përfundon “epoka e tij” në Komunën e Sarajit, të cilën e kishte shndërruar në një “kopsht premtimesh” të kota! Është shumë i sigurtë se tashmë po vjen koha e përgjegjësive dhe e llogaridhënies!

Continue Reading

Lajme ditore

Konventa II e Forumit Rinor të Aleancës për Shqiptarët zgjodhi Yllka Nuredinin për kryetare të FRASH-it

Published

on

By

Nga 608 delegatë të pranishëm në Konventën e dytë të Forumit Rinor të Aleancës për Shqiptarët (FRASH), me vota 580 pro dhe me 22 vota të përmbajtur, Yllka Nuredini u zgjodh Kryetare e Forumit Rinor të Aleancës për Shqiptarët.

Paraprakisht, delegatët miratuan rregulloren e punës së Konventës si dhe miratuan rregulloren e FRASH-it me mbështetje të gjithë delegatëve të pranishëm.

Rinistëve në Konventën e sotshme, iu drejtua me fjalë përshëndetëse kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari.

Taravari theksoi se nuk ka kaluar shumë kohë që kemi fituar zgjedhjet dhe e dini se ju Rinista keni qenë benzina e makinës së Ndryshimit.

“Ndryshimi është një aksion, vepër, mision që na takon të gjithëve. Secili duhet të angazhohet maksimalisht që të sjellim shtetin që e duam dhe duhet. Shteti është një përgjegjësi, detyrim dhe mision i të gjithëve!
Ju nuk jeni e ardhmja e këtij e vendi, ju jeni e tashmja, dhe meqë kënga që hyra është një nga këngët e mia të preferuara, ashtu si thotë Tina Turner: You’re simply the Best! Ndryshimi bëhet vetëm TASH Me FRASH!”, përfundoi Taravari.

Fjalë rasti pas marrjes së besimit të delegatëve, pati edhe kryetarja e sapozgjedhur e FRASH-it, Yllka Nuredini.

Kryetarja Nuredini u zotua se do të vazhdojë të punojë edhe më fuqishëm në mbrojtjen dhe forcimin e Aleancës për Shqiptarët, duke ndjekur parimet e FRASH-it si organ autonom i ASH-së, si dhe planprogramit:

Barazia dhe mundësitë e barabarta,
parandalimi i diskriminimit,
pavarësia dhe demokracia,
transparenca dhe llogaridhënia,
profesionalizmi dhe meritokracia,
nxitja e ndërgjegjesimit për rëndësinë e të rinjve dhe rolin e tyre social,
ndërkulturalizmi dhe gjithëpërfshirja,
bashkëpunimi ndërinstitucional në krijimin dhe zbatimin e politikave në dobi të rinisë.

Planprogrami përbëhet prej 4 pikash:

1. FRASH – gjithëpërfshirës ku përshkruhet mënyra e organizimit, strukturimit dhe funksionimit të Forumit Rinor dhe aktiviteteve të saj.

2. FRASH – Në gjithëpërfshirje –
FRASH-i do të ketë pozita në subjektin politik Aleanca për Shqiptarët dhe jashta subjektit të saj.

3. FRASH – AKTIV – Do të angazhohet për Krijimin e grupeve të ndryshme të FRASH-it, që ne si të rinj të kemi organe në perfaqësim si të problemeve ashtu edhe të aktiviteteve por edhe perfaqësimin e të rinjve në daljet e debateve politike televizive!

4. FRASH – Shkollë politike
FRASH do të angazhohet të përgatisë dhe shpresoj në prodhimin e liderëve të së ardhmes.

Ne si FRASH nuk do t’ia mbyllim derën askujt, do t’i pranojmë e respektojmë të gjithë ata të cilët kërkojnë me bindje dhe vullnet të pastër, të bashkohen në Forumin Rinor të Aleancë te vertet te Shqiptareve, theksoi më tej Nuredini.

Ndryshe Konventën e dytë të FRASH e nderuan me prezencën e tyre e nderuan mysafir nga subjektet politike të Kualicionit VLEN, Lëvizjes Vetevendosje, sekretari organizativ Gadaf Uzeiri, sekretari gjeneral Blerant Ramadani, nënkryetarja Bujare Abazi si dhe Zv. Kryesimisteri për Qeverisje të Mirë dhe Transparencë, Arben Fetai.

Continue Reading

Lajme

N.P “Komunalec” në Gostivar pranon donacon 50 kontenjerë nga ndërmarrja publike e Tetovës

Published

on

By

Ndërmarrja Publike “Komunalec” e Gostivarit, ka pranuar gjatë ditës së sotme një donacon prej 50 kontenjerëve nga komuna fqinje, gjegjësisht nga Ndërmarrjen Publike Komunale “Tetova”.

Lajmin, përmes rrjeteve sociale, e bënë të ditur drejtori i ndërmarrjes publike komunale “Komunalec”, Zeadin Nuredini, i cili me këtë rast ka falenderuar kolegun e tij nga Tetova, Samt Bislimin për ndihmën e ofruar.

“Në emrin tim personal dhe në emër të ndërmarrjes tonë, shpreh mirënjohje të përzemërt për Ndërmarrjen Publike Komunale “Tetova” dhe drejtorin Samet Bislimi për donacionin e 50 kontejnerëve për mbeturina. Mbështetja juaj vlerësohet thellësisht si shembull i bashkëpunimit të mirë mes komunave tona. Faleminderit për partneritetin dhe angazhimin tuaj për të përmirësuar higjienën publike në vendbanimet tona”, shkruan Zeadin Nuredini, drejtor i N.P “Komunalec” në Gostivar.

Vendosja e këtyre kontejnerëve, shton në shkrimin e tij drejtori Nuredini, do të risë ndjeshëm përpjekjet tona për menaxhimin e mbeturinave dhe do të ndihmojë në ruajtjen e një mjedisi më të pastër.

Continue Reading

Lajme ditore

Fetai priti në takim kryesuesin dhe mbështetësit ndërkombëtarë të grupit punues ndërinstitucional për përgatitjen e Strategjisë së re

Published

on

By

Zëvendës kryeministri për qeverisje të mirë dhe transparente, Arben Fetai ka pritur në takim kryesuesin dhe mbështetësit ndërkombëtarë të grupit punues ndërinstitucional për përgatitjen e Strategjisë së re për përforcimin e kapaciteteve për kyerjen e hetimeve financiare dhe konfiskim të pasurisë me plan aksional 2024-2028.

Fetai njofton se me kryetarin e grupit punes Ljubisha Vidiniq si dhe me Ilija Bundelevski përfaqësues nga Agjencia Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar, GIZ dhe eksperten e GIZ Svetlana Vlahoviq Dimanovska diskutuan konkluzionet e evaluimit të strategjisë së mëparshme (2021-2023) dhe procesin e hartimit të strategjisë së re që duhet të përfundojë deri në fund të korrikut, para se të dorëzohet në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut për miratim pas muajit shtator.

“Sot pata kënaqësinë të takoj kryesuesin dhe mbështetësit ndërkombëtarë të grupit punues ndërinstitucional për përgatitjen e Strategjisë së re për përforcimin e kapaciteteve për kyerjen e hetimeve financiare dhe konfiskim të pasurisë me plan aksional 2024-2028.

Me z. Ljubisha Vidiniq (MPB), kryetar i grupit punues, z. Ilija Bundelevski (Agjencia Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar, GIZ) dhe Svetlana Vlahoviq Dimanovska (eksperte e GIZ), diskutuam konkluzionet e evaluimit të strategjisë së mëparshme (2021-2023) dhe procesin e hartimit të strategjisë së re që duhet të përfundojë deri në fund të korrikut, para se të dorëzohet në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut për miratim pas muajit shtator.

Konfiskimi i pasurisë së fituar në mënyrë të paligjshme është thelbësor për përmirësimin e performancës sonë në rastet e korrupsionit të nivelit të lartë dhe rivendosjen e shtetit të së drejtës, si kushte themelore në rrugëtimin tonë drejt BE-së. Strategjia e re do t’i pajisë institucionet me kapacitete më të forta dhe më të mira për t’i kthyer zotimet në vepra dhe në rezultate konkrete, diçka që ka munguar deri më tani për shkak të vullnetit politik inekzistent”, pëfundon Fetai.

Continue Reading

TOP Lajme