Connect with us

Lajme

Fejzi Hajdari: Kreu i Aleancës Taravari ka dëshmuar qëndrueshmëri dhe principialitet në qëndrimet politike

Published

on

Linku i plotë i Podcast: https://youtu.be/VawApK2mxGE

Shkruan: Fejzi HAJDARI

“BDI është kancer i shoqërisë”! Deklaratën e këtillë ditë më parë e shpalosi kreu i Aleancës për Shqiptarët (ASh) z.Arben Taravari. Është hera e parë që një akuzë e tillë, kaq e ashpër dhe e argumentuar, hidhet ndaj partnerit të koalicionit qeverisës BDI. Zoti Taravari akuzat e këtilla i kishte përsëritur edhe më herët në paraqitjet e tija publike. Por, për dallim nga tani që është pjesë e koalicionit qeverisë, akuzat e mëhershme i kishte shpalosur duke qenë në opozitë.

Përderisa kreu i Aleancës ka dëshmuar qëndrueshmërin në qëndrimet politike por edhe principialitet, BDI-ja ndaj të njëjtave çuditërisht ka heshtur. Diçka e pazakontë, për një parti e cila deri tani ka reaguar pothuajse edhe për cikërrima, ndërkohë që ka heshtur ndaj akuzave të ashpra, të rënda…

A thua pse heshtë BDI-ja, e cila më parë ishte shumë e zëshme pothuajse për asgjë!
Heshtja BDI-së si duket ka të bëjë më shumë me frikën nga skandalet e shumta që po ju dalin në shesh kohëve të fundit, duke filluar nga afera Soravia, tenderi milionësh për kompaninë e dhëndërrit të Ahmetit, kontrata e fshehtë (jotransparete) për Korridorin 8, Kazinotë, “Llotartija”, paralelja shqipe në gjimazin e Velesit etj.

Letargjia apo papotenca, nuk kanë qenë “vyrtit” i ‘Bëdëistëve’, prandaj habit ‘strategjia prej memecit!”. Heshtja në shumë raste, do të thotë miratim, pajtim, mungesë kontraargumenti…

Veprimet e BDI-së SOT, nuk janë si ato DJE!

Pse kjo defanzivë e Ahmetit e Grubit, pikërisht në kohën kur pak a shumë, pothuajse kanë filluar aktivitetet për zgjedhjet e ardhshme, gjykuar sipas qëndrimeve dhe paraqitjeve publike të subjekteve politike?

Thonë që para argumenteve heshtin edhe perenditë! Si duket këtë seriozisht e ka kuptuar edhe BDI-ja, prandaj ka vendosur të mos flasë.

Argumentet e zotit Taravari ishin të fuqishëm për dështimet e BDI-së, si parti që në qeveri qëndron tani 20 vite. Mjafton t’i rikujtojmë se asnjë nga kërkesat me interes vital kombëtarë gjatë këtyre 20 viteve, nuk ka marrë epilogu pozitiv – zgjidhje! Përkundrazi statusi juridiko-kushtetues i shqiptarëve mbetet po ai i para vitit 2001, tani bile edhe me një formulim ofendues kushtetues ku shqiptarët figurojnë si bashkësi etnike “20 për qind”.
Nga këtu konstatimi se të qëndrosh me BDI-në në qeveri, është sikur të vendnumrosh dhe të pajtohesh për t’ia falur mëkatet! Prandaj, deklarata e Taravarit duhet të merret si fillim i vërejtjeve serioze, thelbësore, se ndryshimi i pushtetit është domosdoshmëri.

Pa ndryshimin e pushtetit, agonia do të zgjasë me vite të tëra, kurse për ta ndërpre agoninë nevojitet ndryshimi i estabilishmentit të tanishëm qeverisës.

Continue Reading

Lajme

Taravari takoi sot ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në vendin tonë, Petra Drexler

Published

on

Në takimin e mbajtur tek ambasada gjermane, kryetari Taravari dhe ambasadorja Drexler diskutuan mbi proceset politike në vendin tonë, me fokus në përmbylljen e ndryshimeve kushtetuese me qëllim të hapjes së negociatave për anëtarësimin e vendit tonë në BE, duke theksuar angazhimin e Aleancës për Shqiptarët që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të vazhdojnë bashkë rrugëtimin e tyre evropian.

Kryetari Taravari, po ashtu, falënderoi ambasadoren për përkrahjen e vazhdueshme që shteti gjerman ia jep Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari ka uruar shqiptarët me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit duke shkruar se “Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi”, shkruan Top24

Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi. Sa herë vjen 22 nëntori, është sa kënaqësi po aq edhe nder të kujtojmë Ditën e Alfabetit Shqiptar! Për ne shqiptarët në Maqedoni, kjo ditë është e veçantë, edhe për nga fakti se gjithëçka është vendosur si sot në vitin 1908 në qytetin tonë të Manastirit.
Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës më të bukur në botë, shqipes 6 mijë vjeçare!

Continue Reading

Lajme

Vandalizohet Shqiponja në Gostivar, reagon Albion Iseini nga FRASH

Published

on

Me rastin e festave të Nëntorit, FRASH-Gostivar dekoroi monumentin GOSTIVARI me Shqiponjën dykrenare në një aktivitet të tyre. Siç duket kjo ju ka penguar ultranacionalistëve pro-serb të cilët kanë vandalizuar këtë vepër.

Ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Albion Iseini, kryetari i FRASH-Gostivar i cili shprehet se: “Paranoja fanatike ultra-nacionaliste është fare e vogël në krahasim me Kosovën e Pavarur që është shtet Sovran dhe i Lirë!
Të fala nga Gostivari dhe Gostivarasit!” duke bashkangjitur dhe një foto të monumentit të vandalizuar.

http://📸 Look at this post on Facebook https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0aGTLAmqmKTgUv5A9bWDYjmvcQAJ9SYBbfVGXuyFqmLDn7TpTgS8uDaBPEcZaJi53l&id=100001282167727&mibextid=qC1gEa

Continue Reading

TOP Lajme