Connect with us

Lajme

Limani krah zv.shefit të misionit të SHBA-ve Eric Meyer në tribunën e EUROTHINK

Published

on

Kryetari i Këshillit të komunës së Gostivarit, Valbon Limani krah zëvendës shefit të misionit të ShBA-ve në vendin tonë, Eric Meyer ne tribunen e EUROTHINK që sot është zhvilluar në Shkup.

Tribuna, siç njofton Limani ka ardhur me rastin e mbarimit të projektit “Me Këshillat Lokal për Preventivë drejt një bashkpunimi më të mirë”, ku ai ka përfaqësuar komunën e Gostivarit.

“I nderuar të jem panelist në shënimin e përfundimit të projektit “Me Këshillat Lokal për Preventivë drejt një bashkpunimi më të mirë”, ku isha në panel së bashku me zëvendës shefin e misionit të ShBA-ve në vendin tonë, ekselencen e tij Eric Mejer, përfaqësuesin e Eurothink – Qendra për Strategji Evropiane, me kryetarin e komunës së Strumicës z. Kostadin Kostadinov dhe zëvendë kryetarin e Kisella Vodës, z. Ivan Mirkovski, si tre komuna që kemi memorandum bashkëpunimi me Qendrën për Strategji Evropiane Eurothink”, shkruan Limani në rrjetet sociale.

Limani thotë se gjatë projktit “Me Këshillat Lokal për Preventivë drejt një bashkëpunimi më të mirë” Komuna e Gostivarit ka themeluar Këshillin për prevenim dhe Grupi operativ për mbrojtjen nga zjarret.

“Në konferencën perfundimtare të projektit “Me Këshillat Lokal për Preventivë drejt një bashkëpunimi më të mirë” ne fjalën time theksova se bashkëpunimi me Eurothink ka qenë i dobishëm për komunën dhe qytetarët tanë, pasiqë Komuna e Gostivarit tanimë ka themeluar Këshillin për prevenim i cili është funksional, si dhe është themeluar ekipi i parë tematik, respektivisht Grupi operativ për mbrojtjen nga zjarret. Poashtu, theksova se anketa e Eurothink në kuadër të projektit, na ka ndihmuar në detektimin e problemeve të caktuara në Komunën tonë”, thotë më tej Limani.

Ai shton se Komuna e Gostivarit do të vazhdon të përkrah dhe të të jetë pjesë e iniciativave të këtilla.

Continue Reading

Lajme

Taravari takoi sot ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në vendin tonë, Petra Drexler

Published

on

Në takimin e mbajtur tek ambasada gjermane, kryetari Taravari dhe ambasadorja Drexler diskutuan mbi proceset politike në vendin tonë, me fokus në përmbylljen e ndryshimeve kushtetuese me qëllim të hapjes së negociatave për anëtarësimin e vendit tonë në BE, duke theksuar angazhimin e Aleancës për Shqiptarët që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të vazhdojnë bashkë rrugëtimin e tyre evropian.

Kryetari Taravari, po ashtu, falënderoi ambasadoren për përkrahjen e vazhdueshme që shteti gjerman ia jep Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari ka uruar shqiptarët me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit duke shkruar se “Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi”, shkruan Top24

Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi. Sa herë vjen 22 nëntori, është sa kënaqësi po aq edhe nder të kujtojmë Ditën e Alfabetit Shqiptar! Për ne shqiptarët në Maqedoni, kjo ditë është e veçantë, edhe për nga fakti se gjithëçka është vendosur si sot në vitin 1908 në qytetin tonë të Manastirit.
Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës më të bukur në botë, shqipes 6 mijë vjeçare!

Continue Reading

Lajme

Vandalizohet Shqiponja në Gostivar, reagon Albion Iseini nga FRASH

Published

on

Me rastin e festave të Nëntorit, FRASH-Gostivar dekoroi monumentin GOSTIVARI me Shqiponjën dykrenare në një aktivitet të tyre. Siç duket kjo ju ka penguar ultranacionalistëve pro-serb të cilët kanë vandalizuar këtë vepër.

Ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Albion Iseini, kryetari i FRASH-Gostivar i cili shprehet se: “Paranoja fanatike ultra-nacionaliste është fare e vogël në krahasim me Kosovën e Pavarur që është shtet Sovran dhe i Lirë!
Të fala nga Gostivari dhe Gostivarasit!” duke bashkangjitur dhe një foto të monumentit të vandalizuar.

http://📸 Look at this post on Facebook https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0aGTLAmqmKTgUv5A9bWDYjmvcQAJ9SYBbfVGXuyFqmLDn7TpTgS8uDaBPEcZaJi53l&id=100001282167727&mibextid=qC1gEa

Continue Reading

TOP Lajme