Connect with us

Lajme ditore

Bujar Osmani shpall fitoren, ka një mesazh për Arben Taravarin

Published

on

Bujar Osmani ka falënderuar të gjithë shqiptarët në Maqedoninë e Veriut për mbështetjen që ia dhanë sot në zgjedhjet presidenciale.

Kështu tha Bujar Osmani, në një lidhje të drejtpërdrejtë, përcjell Nacionale.

“Fitore në Saraj, në Manastir, e thellë fitore në Kërcovë.

Fitore në Gostivar. Urime të gjithëve për këtë fitore të madhe. Ju faleminderit nga thellësia e zemrës. Kjo fitore e jona është fitore e përbashkët.

Dua t’i falënderoj të gjitha partitë politike dhe liderët e partive të Frontit evropian që më kanë nderuar me prezencën e tyre.

Ju falënderoj nga zemra dhe në emër timin dua t’ju jap fjalën time, që vota juaj është amanet për mua.

Sot, shqiptarët, turqit, boshnjakët, romët, treguan se ata vendosin vetë për veten e tyre, ju premtojmë se aksush kurrë nuk do të vendosë për ta. Vullneti është i qartë dhe duhet të respektohet.

Dua t’i them dicka kundërshtarit tim Taravarit, Arben, pavarësisht goditjeve të ulëta, ne patëm një fushatë të dinjitetshme, pres ta pranosh këtë vullnet të popullit shqiptar.

Vëllezër dhe motra, sa i takon zgjedhjeve në përgjithësi ende presim rezultate në raundin e dytë.

Edhe zëvendëskryeministri Artan Grupi është shprehur i bindur në fitoren e Bujar Osmanit ndaj Arben Taravarit.

Para përkrahësve të BDI-së, të cilët kanë dal për të festuar në sheshin Skënderbeu në Shkup, Grubi ka thënë se në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale ka fituar Maqedonia Evropiane.

Ai ka thënë se kanë dështuar koalicionet që dëshiruan dështimin e UÇK-së.

Fitoj Maqedonia evropiane, sepse po bëjmë festë. Me gjithë ato konstruksione me gjithë ato koalicione për ta shkatërruar UÇK-në, BDI dhe Ali Ahmetin dështuan në mënyrë spektakulare sepse qytetarët shqiptar dhe Maqedonisë së Veriut u përcaktuan për Maqedoni shqiptare për Ali Ahmetin. Unë dua të falënderoj të gjithë qytetarët. Kjo fitore do të dyfishohet në maj”, ka deklaruar Grubi.

VLEN akuzon BDI-në

Koalicioni VLEN nuk e ka pranuar humbjen. Pavarësisht diferencës se madhe në vota që tregon Komisioni Shtetëror Zgjedhor, Bilall Kasami nga koalicioni VLEN ka insistuar në fitore.

Në konferencë për media, ai ka thënë se koalicioni VLEN është fitues i votës së shqiptarëve.

Sipas tij, BDI-ja ka blerë votat.

Jemi fitues të votës shqiptare. VLEN është përfaqësues i vetëm në qeverinë e ardhshme. BDI e ka humbur legjitimitetin te shqiptarët prandaj në zgjedhjet e 8 majit ne do të fitojmë. Do ta përmbysim rezultatin që sot BDI e mori me metoda kriminale. Ne treguam që jemi opsion demokratik që respektojmë vlerat evropiane. Me angazhimin e madh për ndryshim do ta kthejmë situatën. BDI arriti ta shkatërrojë mundësinë që presidenti të zgjidhej me zgjedhje të drejtpëdrejta. BDI do të shkruhet me shkronja të zeza në historinë e re politike, si një parti që punon për interesa të saj”, ka thënë Kasami.

Continue Reading

Lajme ditore

BDI e Kumanovës kundër “valixhes” së Artan Grubit dhe fjalorit të tij!

Published

on

By

Anëtari i kryesisë së BDI –së dega Kumanovë, Amir Imeri e quan veprim të ulët atë që dje e bëri Artan Grubi nga Fronti Europian, duke shkuar me valixhe para komunës së Çairit. Sipas Imerit, ndihen të ofenduar nga subjektivizimi i fjalimeve dhe veprimeve publike të disa funksionarëve.

Postimi i plotë:

“Niveli më i ulët i komunikimit publik është personalizimi i fjalimit. Mbështetja e aktivistëve politik nuk duhet të keqpërdoret, sikurse edhe vota e mijër qytetarëve. Qytetarëve nuk i interesojnë inatet personale!
Ndihem i ofenduar nga subjektivizimi i fjalimeve dhe veprimeve publike të disa funksionarëve!
Ndihem edhe krenar që për 20 vite, kryetari Ali Ahmeti nuk e ka shëndrruar dhe keqpërdorur diskursin politik në konflikt personal.
Mirë është që ta ruajmë këtë standart të trashëguar edhe nga Arbër Xhaferi”, përfundon zyrtai i BDI-së, Imeri.

Kujtojmë se dje Grubi para komunës së Çairit, gjatë një pres konference, kishte një valixhe me vete duke ironizuar liderët e koalicionit VLEN që të marrin valixhen, pasi humbën më 24 prill.

Continue Reading

Lajme ditore

Mbahen sot zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut

Published

on

By

Ditën e sotme në Maqedoninë e Veriut mbahen zgjedhje të dyfishta. Për zgjedhjet presidenciale janë regjistruar 1.814.317 votues, ndërsa për zgjedhjet parlamentare janë regjistruar 1.815.350 votues. Qendrat e votimit janë hapur në orën 07:00 dhe do të mbyllen në 19:00. Në këto zgjedhje do të jenë mbi 2000 vëzhgues vendas dhe të huaj dhe rreth 80 gazetarë të huaj.

Gjatë ditës së djeshme votuan të sëmurët dhe të pafuqishmit, kërkesat e të cilëve janë pranuar nga komisionet zgjedhore komunale. Gjithashtu ka votuar edhe diaspora, por vetëm për zgjedhjet presidenciale, pasi për parlamentaret nuk u mbush numri i nevojshëm i kërkesave për organizim të zgjedhjeve.

Në fazën e dytë të zgjedhjeve presidenciale do të votohet për dy kandidatë, ndërsa në zgjedhjet parlamentare për 17 lista të deputetëve. Në zgjedhjet presidenciale, kandidatja e VMRO-DPMNE-së për presidente të Maedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska-Davkova prin bindshëm në rundin e parë të zgjedhjeve presidenciale kundrejt Stevo Pendarovskit, presidentit aktual maeqdonas nga LSDM-ja i cili renditet i dyti. Ata përballen sot në një raund të dytë votimi.

Zgjedhjet e sotme do t’i hapin rrugë formimit të Qeverisë së re nga partia fituese, e cila do të duhet t’i sigurojë 61 votat e nevojshme. VMRO-DPMNE, partia e udhëhequr nga Hristjan Mickoski është favorite në sondazhe. BDI-ja e Ali Ahmetit, partia më e madhe e shqiptarëve në RMV, publikisht nuk ka dalë me qëndrim nëse do të mbështesë ndonjërin kandidat për president apo do të bëjë ftesë për bojkot. Qeveria e Maqedonisë së Veriut udhëhiqet nga Talat Xhaferi i BDI-së, i cili është bërë shqiptari i parë që e mori këtë detyrë.

Continue Reading

Lajme

Votimi i të burgosurve dhe të sëmurëve po zhvillohet pa probleme, bëjnë të ditur KSHZ

Published

on

By

Të drejtën e votës sot do të mund ta ushtrojnë 2569 votues në 31 vendvotime në PKV, ku janë regjistruar për të votuar dhe aplikimet e të cilëve janë pranuar nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve.

Sot në qendrat e votimit në 14 IEVP do të mund të ushtrojnë të drejtën e votës 2147 zgjedhës. Të gjitha qendrat e votimit në IEVP janë hapur në orën 7:00 të mëngjesit të sotëm dhe votimi atje do të vazhdojë deri në orën 19:00.

Deri në këtë moment votimi po vijon pa problem. Gjatë ditës së sotme dy votues, të cilët identifikohen si të zhvendosur brenda vendit, do të mund të ushtrojnë të drejtën e votës në të vetmen qendër për personat e zhvendosur brenda vendit.

Këshillat zgjedhorë në Republikën e Maqedonisë së Veriut gjatë ditës së sotme do të bëjnë votimin e personave të sëmurë ose të paaftë, të cilët kanë dorëzuar njoftime me dokumentacion përkatës deri te komisionet komunale zgjedhore. Të drejtën e votës në banesat e tyre do ta ushtrojnë 6935 qytetarë të regjistruar si të sëmurë apo të pafuqishëm.

Sot, 534 zgjedhës, të vendosur në 20 qendra të kujdesit jashtëfamiljar, do të kenë mundësinë të ushtrojnë të drejtën e votës në qendrën ku ndodhen. Ekziston një interes i theksuar për vëzhgimin e këtyre zgjedhjeve nga organizata dhe media vendase, të huaja dhe ndërkombëtare. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve deri më tani ka akredituar për vëzhgim 342 vëzhgues vendas, 517 vëzhgues të huaj dhe ndërkombëtarë, 51 përkthyes dhe 32 gazetarë të huaj. Faqja e KSHZ-së, www.sec.mk, si dhe faqet e rrjeteve sociale “Facebook”, X, “Instagram”, si dhe kanali YouTube janë në dispozicion të të gjithë qytetarëve, ku do të mund të gjeni informacion në kohë dhe të saktë në lidhje me zgjedhjet.

Në listën zgjedhore me të drejtë vote në këto zgjedhje janë regjistruar gjithsej 1.814.317 zgjedhës.

Continue Reading

TOP Lajme