Connect with us

Lajme

Valbon Limani: Vitin e ardhshëm Gostivari do të bëhet me qendër dhe shëtitore të re rreth Vardarit

Published

on

 

“Mendoj se për këto dy vite kemi bërë punë të mjaftueshme dhe qytetarët më së miri mund ta vlersojnë atë që kemi bërë. Gjithmonë mund të bëhet më tepër, mirëpo në kuadër të mundësive kemi bërë maksimumin sa u takon shërbimeve kapitale, por edhe sa u takon shërbimeve tjera që merren nga ana e qytetarëve”.

Kështu tha Valbon Limani – Kryesues i Këshillit komunal në Gostivar sonte në emisionin “Politica” i cili transmetohet në Tv Globi. Ai sqaroi se aktualisht janë duke u aslfatuar disa rrugë në qytet dhe vendbanimet përreth.

“Akutalisht është në përfundim e sipër rruga ‘Ilindenska’ deri në dalje të Gostivarit që asfaltohet. Gjithashtu, kemi një rrugë me kofinancim me banorët e fashtit Balindoll që po e asfaltojmë. Jemi duke rregulluar disa rrugica në fshatin Turçan i Madh dhe shpresojmë varësisht nga kushtet atmosferike, ndoshta do të fillojmë edhe me rikonstruimin e rrugës së Dibrës deri në dalje të Gostivarit, nëse jo tani do bëhet kur të na lejojnë kushtet atmosferike”, tha Limani duke komentuar punën e realizuara në dy vitet e para të mandatit.

Limani tha se vitin e ardhshëm do ketë shumë më tepër investime duke përfshirë, siç ai premtoi, edhe rregullimin e sheshit të qytetit të Gostivarit.

“Theksi do të vendoset në infrastrukturë. Siç e dimë Gostivari m rrethinën ka shumë nevojë për infrastrukturë posaçërisht të kompletohen kanalizimet fekale për të cilat në shekullin 21 është banale të bisedohet, por duhet të kompletohen. Gjithashtu do të punohet në fushën e sistemit të ujit për pije dhe në fushën e aslaftimit të rrugëve që kanë nevojë, por ndoshta edhe në një pjesë të qytetit që ti japim një pasqyrë tjetër qendrës së qytetit të Gostivarit. Kemi projekt konkret ideor i cili ka qenë i pranuar para disa viteve dhe shpresojë se mundësit financiare do na lejojnë që të njejtin ta realizojmë. Pos kësaj si një nga projektet më të mëdha vitin e arddhshëm planifikojmë të rikonstruojmë rrugën ‘Beliçica’ me të gjitha pjesët e tjera, këtu do bëhet edhe kanalizimi fekal dhe ai atmosferik pos asfaltimit dhe me këtë ti japim një pamje tjetër kësaj rruge e cila është shumë e rëndësishme për qytetarët”, premton Limani.

Ai premtoi se në pranverë do fillojë rregullimi i pjesës tjetër të shëtitores së lumit Vardar e cila parashihet të kushtojë 300 mijë euro.

“Edhe pjesa tjetër e shëtitores së Lumit Vardar poashtu në pranverë do të fillojnë punimet dhe besoj se deri verës do jetë e gatshme. Ky investim vjen si projekt ku komuna e Gostivarit do të inevstojë i cili u fitua si pojekt si rezultat i bashkëpunimit ndërkufitar me komunën e Vitisë nga Kosova. Gostivari nga ky projekt merr 300 mijë euro të cilat do të investohen në këtë pjesë të qytetit”, deklaroi Limani.

Limani tha se në dy vitet e para theksi ka qenë i vendosur më shumë nëpër shkolla ku sipas tij ka pasur rreth një milion euro investim. Poashtu premtoi s vitin tjetër do të rregullohen dy salla sporti, njëra te shkolla e mesme ekonomike dhe tjetra te shkolla fillore “Goce Dellçev”.

Sa i takon Buxhetit të vitit të ardhshëm në Komunën e Gostivarit, Limani tha se ai do peshojë rreth 21 milionë euro. I njejti pritet të sillet pas datës 20 të këtij muaji.

I pyetur nëse është e vërtetë se ai nuk merr pagë në Komunën e Gostivarit përgjatë afro katër viteve angaazhim, tha se kjo është e vërtetë.

“Punojë pa pagë pasi dua ta ndihmojë qytetin tim”, tha shkurt Limani.

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti kapet në mashtrim të rëndë, Snopçe ia kujton se votoi rendin e ditës për Branitellat (Video)

Published

on

By

Koordinatori i grupit parlamentar dhe deputeti i koalicionit VLEN, Halil Snopçe gjatë debatit në komisionin për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut ia ka kujtuar me fakte deputetes Ilire Dauti nga grupacioni i Ziadin Selës pjesë e koalicionit opozitar Fronti Evropian votimin e rendit të ditës në seancën e 143 të kuvendit për Ligjin për Branitellat e cila mashton opinionin me listingun fallco.

Snopçe thekson se depuetja Ilire Dauti mashtron, Snopçe ia kujton me fakte se në seancën e 143 ka votuar rendin e ditës për Ligjin për Branitellat, është e njejta seancë ku u votua shkarkimi i ish-ministrave Azir Aliu dhe Fatmir Mexhiti, ku deputetja Ilire Dauti ishte palë me BDI-në dhe kundër Aleancës për Shqiptarët.

VIDEO

Continue Reading

Lajme

Grubi, Bajrami, Rustemi dhe Bekteshi zyrtarët e parë të BDI-së që pritet të dalin para organeve të drejtësisë?!

Published

on

By

Artan Grubi, ish zv.kryeministër i parë, Përparim Bajrami, ish drejtor i Lotarisë së Maqedonisë së Veriut i cili ka qenë nën kontrollë të plotë të këtij të parit, jo zyratisht pritet të ju inicohet procedurë penale dhe të arrestohen për keqpërdorime të shumta që kanë bërë me Lotarinë.

Përpos këtyre dy ish funksionatëve, nga radhët e BDI-së pritet organet e hetuesisë të inicojnë procedurë edhe ndaj ish drejtorit në Ndërmarrjen Publike Rrugët Shtetërore Ejup Rustemi, si dhe ndaj ish ministritë të Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi. Për të parinë tashmë Qeveria e re ka grumbulluar një sërë faktesh për keqpërdorime me fondet publike dhe keqpërdorim të tenderëve. Bekteshi dyshohet për dhënie të koncensionve të dyshimta për njerëzit dhe kompanitë e afërta me BDI-në.

Se BDI ka nevojë për mbrojtës të mirë juridik, sot i paralajmëroi edhe kryetari i ASH-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Arben Taravari si pjesë e koalicionit VLEN në Qeveri.

“BDI-ja kishte një reagim ku qau hallin pse në Ministri të Shëndetësisë është eleminuar pozita e Drejtorit Ekonomik. Një pozitë krejt e panevojshme me të cilën BDI-ja kishte “qerasur” njerëzit e saj. Pra, BDI-ja qortoi Qeverinë që kursen paratë e qytetarëve dhe po këput lidhjet korruptive të ndërtuara nga BDI-ja. Kjo parti ka nevojë për dy gjëra:
1. Një ekip të mirë avokatësh që të mbrojë veten nga akuzat që po i përgatit,; 2. ⁠të kuptojë se të paktën tani që është në Opozitë, duhet të ndryshojë mentalitetin e saj korruptiv”, shkruan Taravari në një status në rrjetet sociale.

Continue Reading

Lajme

VLEN emëron pesë profesorë universitar për zv/ministra

Published

on

By

Nga gjithsej 7 zv. ministra të cilët vijnë nga radhët e Koalicionit VLEN, pesë nga këta janë nga bota akademike, profesorë universitarë.

Flakron Bexheti, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Bujqësisë, Kaltrina Zekolli, doktor shkence do të jetë zv/ministre e Transportit, Lulzim Aliu, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Arsimit, Astrit Iseni, doktor shkence është caktuar të jetë zv/ministër në MPB, si dhe Safije Sadiki Shaini zv/ministre e Sportit, është doktorante dhe ligjëruese në universitet.
Sedat Sulejmani është emëruar zv/ministër i Kulturës, ndërsa Elfete Ismaili është emëruar zv/ministre e Mbrojtjes, të dy profesionistë të shquar.

Flakron Bexheti është ligjërues në Universitetin “Nënë Tereza”, njëjtë Kaltrina Zekolli dhe Safije Sadiki Shaini. Astrit Iseni është ligjërues në Universitetin e Tetovës “Fadil Sulejmani” dhe Lulzim Aliu i cili ligjëron në Universitetin “Kirili dhe Metodi”.

Continue Reading

TOP Lajme