Connect with us

Lajme

Taravari viziton Elifin, merr përsipër shpenzimet për shërimin e saj

Published

on

Pas kërkesës publike për ndihmë nëpër media të ndryshme nga një familje gostivarase, vajza e të cilëve Elif Beqiri vuan nga paraliza cerebrale, i menjëhershëm ka qenë reagimi i autoriteteve pranë komunës së Gostivarit. Sot kryetari i komunës së Gostivarit së bashku me drejtoreshën e Depratamentit për mbrojtje sociale, Afërdita Hamza, vizituan këtë familje ku morën përsipër të gjitha shpenzimet për shërimin e saj, regullimin e statusit të banimit të tyre, si dhe asestencë për kompletimin e dokumentave shëndetsore të kësaj vogëlusheje.

“Sot vizituam Elifin e vogël, e cila vuan nga paraliza cerebrale dhe ka nevojë për ndihmën tonë.

Krahas mbështetjes morale për këtë vogëlushe, Komuna e Gostivarit, respektivisht Sektori për mbrojtje sociale, mori përsipër të gjitha shpenzimet e udhëtimit, trajtimit të saj si dhe asistencë deri në rregullimin e dokumentave shëndetësore për shërimin e saj i cili do të vijojë në Shkup. Do të sigurojmë përkohësisht edhe çështjen e banimit, pasi familja e Elifit nuk ka mundësi financiare t’i përballojë të gjitha shpenzimet.

Urojm përzemërsisht përmirsimin e gjendjes shëndetësore të kësaj vogëlusheje!”- shkruan Aferdita Hamza në facebook

Continue Reading

Lajme

Taravari takoi sot ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në vendin tonë, Petra Drexler

Published

on

Në takimin e mbajtur tek ambasada gjermane, kryetari Taravari dhe ambasadorja Drexler diskutuan mbi proceset politike në vendin tonë, me fokus në përmbylljen e ndryshimeve kushtetuese me qëllim të hapjes së negociatave për anëtarësimin e vendit tonë në BE, duke theksuar angazhimin e Aleancës për Shqiptarët që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të vazhdojnë bashkë rrugëtimin e tyre evropian.

Kryetari Taravari, po ashtu, falënderoi ambasadoren për përkrahjen e vazhdueshme që shteti gjerman ia jep Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari ka uruar shqiptarët me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit duke shkruar se “Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi”, shkruan Top24

Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi. Sa herë vjen 22 nëntori, është sa kënaqësi po aq edhe nder të kujtojmë Ditën e Alfabetit Shqiptar! Për ne shqiptarët në Maqedoni, kjo ditë është e veçantë, edhe për nga fakti se gjithëçka është vendosur si sot në vitin 1908 në qytetin tonë të Manastirit.
Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës më të bukur në botë, shqipes 6 mijë vjeçare!

Continue Reading

Lajme

Vandalizohet Shqiponja në Gostivar, reagon Albion Iseini nga FRASH

Published

on

Me rastin e festave të Nëntorit, FRASH-Gostivar dekoroi monumentin GOSTIVARI me Shqiponjën dykrenare në një aktivitet të tyre. Siç duket kjo ju ka penguar ultranacionalistëve pro-serb të cilët kanë vandalizuar këtë vepër.

Ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Albion Iseini, kryetari i FRASH-Gostivar i cili shprehet se: “Paranoja fanatike ultra-nacionaliste është fare e vogël në krahasim me Kosovën e Pavarur që është shtet Sovran dhe i Lirë!
Të fala nga Gostivari dhe Gostivarasit!” duke bashkangjitur dhe një foto të monumentit të vandalizuar.

http://📸 Look at this post on Facebook https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0aGTLAmqmKTgUv5A9bWDYjmvcQAJ9SYBbfVGXuyFqmLDn7TpTgS8uDaBPEcZaJi53l&id=100001282167727&mibextid=qC1gEa

Continue Reading

TOP Lajme