Connect with us

Lajme

Komuna e Gostivarit organizoi “Tetorin Rozë”, siguron 50 mamografi falas

Published

on

Në hapësirat e Këshillit të Komunës së Gostivarit, Departamenti për Mbrojtje Sociale pranë komunës në bashkëpunim me shoqatën “Ezra” sot organizoi punëtorinë “Tetori Rozë” që kishte për qëllim ndërgjegjësimin dhe sensibilizimin e kancerit të gjirit.

 

Në punëtori të pranishmit kishin mundësi të marrin këshilla mjekësore falas dhe informacione në detaje për kancerin e gjirit nga mjekët, dr. Miranda Ramani Izairi, dr. Ilir Vela dhe dr. Ilir Ismaili, ndërsa i pranishëm ishte edhe ministri i Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti.

Fjalim rasti mbajti edhe kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari i cili bëri të ditur se Komuna e Gostivarit çdo tetor organizon aktivitete që kanë të bëjnë me ndërgjegjësimin e kancerit të gjirit.

“Për çdo vit gjatë muajit tetor, Komuna e Gostivarit organizon aktivitete për ndërgjegjësimin e kancerit të gjirit. Shpresojmë të kemi marrë infromacione të mirfullta kurse ne si komunë do të vazhdojmë të mbështesim të gjitha nismat që janë për të mirrën e qytetarëve, kurse nga viti i ardhshëm siguron 50 mamografi falas”, deklaroi kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari.

Kujtojmë se ky është viti i gjashtë që Komuna e Gostivarit organizon ngjarje me karakter senzibilizues të kësaj natyre.

Diagnostifikimi i hershëm është mënyra më e mirë e trajtimit.https://www.facebook.com/1265185232/posts/pfbid0N3DjsUmhUM21ZTax5foJH63R1bU8rKJxYnwcwNUmUqXyHchp6MFvdtJhRmgVF6B5l/?mibextid=XP3CsN

Continue Reading

Lajme

Taravari takoi sot ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në vendin tonë, Petra Drexler

Published

on

Në takimin e mbajtur tek ambasada gjermane, kryetari Taravari dhe ambasadorja Drexler diskutuan mbi proceset politike në vendin tonë, me fokus në përmbylljen e ndryshimeve kushtetuese me qëllim të hapjes së negociatave për anëtarësimin e vendit tonë në BE, duke theksuar angazhimin e Aleancës për Shqiptarët që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të vazhdojnë bashkë rrugëtimin e tyre evropian.

Kryetari Taravari, po ashtu, falënderoi ambasadoren për përkrahjen e vazhdueshme që shteti gjerman ia jep Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari ka uruar shqiptarët me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit duke shkruar se “Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi”, shkruan Top24

Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi. Sa herë vjen 22 nëntori, është sa kënaqësi po aq edhe nder të kujtojmë Ditën e Alfabetit Shqiptar! Për ne shqiptarët në Maqedoni, kjo ditë është e veçantë, edhe për nga fakti se gjithëçka është vendosur si sot në vitin 1908 në qytetin tonë të Manastirit.
Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës më të bukur në botë, shqipes 6 mijë vjeçare!

Continue Reading

Lajme

Vandalizohet Shqiponja në Gostivar, reagon Albion Iseini nga FRASH

Published

on

Me rastin e festave të Nëntorit, FRASH-Gostivar dekoroi monumentin GOSTIVARI me Shqiponjën dykrenare në një aktivitet të tyre. Siç duket kjo ju ka penguar ultranacionalistëve pro-serb të cilët kanë vandalizuar këtë vepër.

Ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Albion Iseini, kryetari i FRASH-Gostivar i cili shprehet se: “Paranoja fanatike ultra-nacionaliste është fare e vogël në krahasim me Kosovën e Pavarur që është shtet Sovran dhe i Lirë!
Të fala nga Gostivari dhe Gostivarasit!” duke bashkangjitur dhe një foto të monumentit të vandalizuar.

http://📸 Look at this post on Facebook https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0aGTLAmqmKTgUv5A9bWDYjmvcQAJ9SYBbfVGXuyFqmLDn7TpTgS8uDaBPEcZaJi53l&id=100001282167727&mibextid=qC1gEa

Continue Reading

TOP Lajme