Connect with us

Lajme

Javën e ardhëshme përfundon asfaltimi i rrugës në Banjicë

Published

on

 

Javën e ardhshme fillon asfaltimi i rrugës në fshatin Banjicë. Gjatë javës së kaluar dhe këtë javë në këtë rrugë me gjatësi 1300 metra, janë kryer punime të tjera, gjegjësisht instalimet nëntokësore.

“Javën e kaluar u bë gërmimi i kanalit për vendosjen e instalimeve elektrike. Këtë javë planifikohet të zhvendosen 4 shtylla, të ngjeshen kanalet me tampon, të vendoset grila të kryqëzuara te profilit 8 mi. Nga e hëna planifikohet tamponimi, rrafshimi dhe ngjeshja e tamponit deri në kotën e asfaltit me nivelim të pusetave, pastrimi i kanaleve ekzistuese, rregullimi i gjithë trasesë. Është planifikuar që asfaltimi të fillojë nga e hëna ose evenrualisht nga e marta. Ndryshime në aktivitetet e planifikuara do të kishte vetëm nëse kemi mot të keq”, thuhet në përgjigjen e komunës së Gostivarit për median TetovaSot

Ndryshe, komuna e Gostivarit bëri asfaltimin e 630 metrave në Banjicë të Epërme në maj të këtij viti. Poashtu u punua në kanalizimin e dy Banjicave, problem 30 vjeçar i banorëve. Pas kanalizimit, u fillua me përgatitjen e rrugës për asfaltim.

Continue Reading

Lajme

Taravari takoi sot ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në vendin tonë, Petra Drexler

Published

on

Në takimin e mbajtur tek ambasada gjermane, kryetari Taravari dhe ambasadorja Drexler diskutuan mbi proceset politike në vendin tonë, me fokus në përmbylljen e ndryshimeve kushtetuese me qëllim të hapjes së negociatave për anëtarësimin e vendit tonë në BE, duke theksuar angazhimin e Aleancës për Shqiptarët që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të vazhdojnë bashkë rrugëtimin e tyre evropian.

Kryetari Taravari, po ashtu, falënderoi ambasadoren për përkrahjen e vazhdueshme që shteti gjerman ia jep Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari ka uruar shqiptarët me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit duke shkruar se “Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi”, shkruan Top24

Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi. Sa herë vjen 22 nëntori, është sa kënaqësi po aq edhe nder të kujtojmë Ditën e Alfabetit Shqiptar! Për ne shqiptarët në Maqedoni, kjo ditë është e veçantë, edhe për nga fakti se gjithëçka është vendosur si sot në vitin 1908 në qytetin tonë të Manastirit.
Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës më të bukur në botë, shqipes 6 mijë vjeçare!

Continue Reading

Lajme

Vandalizohet Shqiponja në Gostivar, reagon Albion Iseini nga FRASH

Published

on

Me rastin e festave të Nëntorit, FRASH-Gostivar dekoroi monumentin GOSTIVARI me Shqiponjën dykrenare në një aktivitet të tyre. Siç duket kjo ju ka penguar ultranacionalistëve pro-serb të cilët kanë vandalizuar këtë vepër.

Ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Albion Iseini, kryetari i FRASH-Gostivar i cili shprehet se: “Paranoja fanatike ultra-nacionaliste është fare e vogël në krahasim me Kosovën e Pavarur që është shtet Sovran dhe i Lirë!
Të fala nga Gostivari dhe Gostivarasit!” duke bashkangjitur dhe një foto të monumentit të vandalizuar.

http://📸 Look at this post on Facebook https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0aGTLAmqmKTgUv5A9bWDYjmvcQAJ9SYBbfVGXuyFqmLDn7TpTgS8uDaBPEcZaJi53l&id=100001282167727&mibextid=qC1gEa

Continue Reading

TOP Lajme