Connect with us

Lajme

Taravari së bashku me Kurtin dhe Konjufcën në vizitë te familja e Rexhep Selimit

Published

on

Sot kryetari i ASh-së Arben Taravari e ka kaluar ditën në Prishtinë, ku i është bashkangjitur delegacionit të kryeministrit Kurti gjatë aktiviteteve siç ishin homazhet për aktivistin e ndjerë të LV-së, Astrit Deharin, si dhe vizitës së tyre në shtëpinë e Rexhep Selimit i cili ndodhet në Hagë.

Poashtu kryetari i ASh-së në shoqërinë edhe tê deputetit Halil Snopçe patën një takim në Kryeministri me Kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Afërsia e Taravarit me eksponent të LV-së si dhe me Kryeministrin Kurti është vërejtur që kohë më parë e cila u manifestua edhe me mbështetje të ndërsjellë në zgjedhje. Këto informacione i bëri të ditura vetë Taravari në facebook, poashtu edhe LV.

“I nderuar që sot, së bashku me deputetin Halil Snopçe iu bashkangjitëm delegacionit të Kryeministrit Kurti të përbërë nga Kryeparlamentari Glauk Konjufca, Shefja e Grupit Parlamentar të LV, Mimoza Kusari-Lila, Sekretari Organizativ i LV, Alim Rama, deputeti nga radhët e LV, Salih Zyba, Këshilltari i Kryeministrit Kurti për Maqedoni të Veriut, Bekim Qoku, ku ishim për vizitë te familja e Rexhep Selimit në Prishtinë, te Shqipe Mehmeti-Selimi, deputete e LV, ish-luftëtarja e UÇK-së, bashkëshortja e Rexhep Selimit.

Mbetemi në qëndrimin tonë për pastërtinë e luftës së UÇK-së, Rexhep Selimit, dhe anëtarëve të tjerë  të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së që po mbahen menyrë të padrejtë në Hagë. Duke ju uruar lirim sa më të shpejtë, kemi bindjen se do të dalin fitimtarë edhe në këtë sfidë.”-theksin Taravari pas vizitës në shtëpinë e Rexhep Selimit.

Continue Reading

Lajme

Taravari takoi sot ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në vendin tonë, Petra Drexler

Published

on

Në takimin e mbajtur tek ambasada gjermane, kryetari Taravari dhe ambasadorja Drexler diskutuan mbi proceset politike në vendin tonë, me fokus në përmbylljen e ndryshimeve kushtetuese me qëllim të hapjes së negociatave për anëtarësimin e vendit tonë në BE, duke theksuar angazhimin e Aleancës për Shqiptarët që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të vazhdojnë bashkë rrugëtimin e tyre evropian.

Kryetari Taravari, po ashtu, falënderoi ambasadoren për përkrahjen e vazhdueshme që shteti gjerman ia jep Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari ka uruar shqiptarët me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit duke shkruar se “Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi”, shkruan Top24

Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi. Sa herë vjen 22 nëntori, është sa kënaqësi po aq edhe nder të kujtojmë Ditën e Alfabetit Shqiptar! Për ne shqiptarët në Maqedoni, kjo ditë është e veçantë, edhe për nga fakti se gjithëçka është vendosur si sot në vitin 1908 në qytetin tonë të Manastirit.
Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës më të bukur në botë, shqipes 6 mijë vjeçare!

Continue Reading

Lajme

Vandalizohet Shqiponja në Gostivar, reagon Albion Iseini nga FRASH

Published

on

Me rastin e festave të Nëntorit, FRASH-Gostivar dekoroi monumentin GOSTIVARI me Shqiponjën dykrenare në një aktivitet të tyre. Siç duket kjo ju ka penguar ultranacionalistëve pro-serb të cilët kanë vandalizuar këtë vepër.

Ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Albion Iseini, kryetari i FRASH-Gostivar i cili shprehet se: “Paranoja fanatike ultra-nacionaliste është fare e vogël në krahasim me Kosovën e Pavarur që është shtet Sovran dhe i Lirë!
Të fala nga Gostivari dhe Gostivarasit!” duke bashkangjitur dhe një foto të monumentit të vandalizuar.

http://📸 Look at this post on Facebook https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0aGTLAmqmKTgUv5A9bWDYjmvcQAJ9SYBbfVGXuyFqmLDn7TpTgS8uDaBPEcZaJi53l&id=100001282167727&mibextid=qC1gEa

Continue Reading

TOP Lajme