Connect with us

Lajme

Taravari: Jemi kritikuesit më të mëdhenj të BDI-së!

Published

on

Kryetari i Alencës për Shqiptarët (ASH), Arben Taravari, në një intervistë për gazetën LAJM, tha se partia që drejton ai është subjekti më kritik ndaj Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI). Ndonëse prej disa muajsh ASH-ja është partner i koalicionit qeveritar me BDI-në, Taravari këmbëngul se kritikat ndaj partisë së Ahmetit nuk kanë pushuar asnjëherë.

“Ne kemi qenë partia më kritike ndaj BDI-së, jo që vetëm kemi qenë, por vazhdojmë edhe të jemi. Unë gëzohem që sot disa analistë, por edhe përfaqësues politik, i përsërisin tezat dhe qëndrimet tona që i kemi thënë para 3,4,5,6 apo 7 viteve prej se jemi krijuar si parti. ASH-ja është krijuar si antipod i BDI-së dhe njëra prej arsyeve kryesore që jemi kyçur në politikë ka qenë arsyeja për ta ndryshuar BDI-në dhe vazhdojmë të mendojmë kështu, por vetëm duhet të shikojmë se në çfarë mënyre dhe si do të bëhet kjo. Uroj dhe shpresoj që ASH-ja do të jetë partia që do ta zëvendësojë BDI-në, sepse ka edhe kapacitete, edhe resurse njerëzore për ta bërë këtë ndryshim”, tha Taravari.https://youtu.be/yQ_OGqfuNtg?si=mYEi4MKz_MYTtlkT

Sa i përket thirrjeve të vazhdueshme që partitë opozitare i’a drejtojnë ASH-së për ta braktisur qeverinë dhe për t’u bërë pjesë e “frontit opozitar”, me qëllim për ta rrëzuar BDI-në nga pushteti, Taravari tha se organet partiake do të vendosin, si do të garojë subjekti i tij në zgjedhje.

“Unë shpesh e kam thënë që ASH-ja është parti autonome dhe të gjitha vendimet i sjell në organet partiake, në bazë të analizave të cilat i bëjmë në kuadër të partisë. Ne e kemi thënë qartë që, nuk e përjashtojmë bashkëpunimin me asnjë subjekt politik, por për momentin qëndrimi ynë është që duhet të përgatitemi sikur shkojmë vetë në zgjedhje. Kjo porosi është dërguar te të gjithë anëtarët e ASH-së, për të gjithë degët dhe në kryesi qendrore e kemi debatuar si temë, por do të shohim si do të shkojnë zhvillimet dhe më tutje do të vendosim se si do të shkojë në zgjedhje ASH-ja si subjekt. Por, definitivisht vendimet do ti sjellim në kuadër të organeve partiake”,

Taravari foli edhe për qendrimet e ndryshme brenda ASH-së lidhur me koalicionet eventuale parazgjedhore.

“Jo që nuk bisedohet kjo temë, natyrisht kjo është temë e cila hapet në organet partiake. Ka njerëz të cilët mendojnë që ASH-ja duhet të shkojë vetë në zgjedhje, ka njerëz të cilët mendojnë që duhet të shkojë me BDI-në, ka anëtarësi që mendon se duhet të jemi opozitë. Ka mendime të ndryshme, por në fund në bazë të analizave që do ti bëjmë, sidomos nga tereni , nga anketat, përveç të tjerave ne duhet të mendojmë edhe interesin e ASH-së, besoj që organet e ASH-së do ta sjellin vendimin më korrekt dhe më të mirë të mundshëm për partinë tonë”, tha Taravari për gazetën LAJM.

Ditë më parë, kreu i Lëvizjes Demokratike, Izet Mexhiti, i ka bërë thirrje të drejtpërdrejt drejtuesit të ASH-së,

Continue Reading

Gosip

Xhulian Shabani me klipin e Luiz Ejllit fiton vendin e parë nga publiku!

Published

on

By

Në faqen zyrtare të “Netëve të klipit shqiptar” në edicionin e 21-t , vendi i parë çmimi i publikut i ka takuar videoklipit “Amanet” me protagonist Luiz Ejli.

Ndërkohë që klipi “Amanet “ishte klipi më i votuar online nga publiku , në skenë për të marrë çmimin u ngjit Xhulian Shabani, producent i këtij klipi.

Shabani me këtë rast falenderoi të gjithë ata që e kanë përkrahur me votat e tyre, në veçanti përshëndeti “Ejllat”, fansat e zjarrt të Luizit, si dhe vetë Luiz Ejllin artistin që i dha motiv të shpreh kreativitetin e tij në këtë videoklip.

Ishte punë e gjerë nga një ekip profesionist i Synopsis Ads, ku shfrytëzoi rastin t’i përshëndes të gjithë sepse besoni në atë temperatur të lartë që është prodhuar klipi ishte shumë i vështirë realizimi i klipit, u shpreh Xhuliani.

Më tej Shabani falenderoi edhe Elvis Pupën dhe Santiana Malokun që ishin aktorë, si dhe gjithë bashkëpuntorët e Synopsys ads që kontribuan të realizohet me sukses ky klip.

Në fund fare Xhulian Shabani tha se këtë klip dhe këtë sukses i’a përkushton babait të tij tashmë të ndjerë , që beson se e shikon prej lartë dhe krenohet me Xhuliani/ Fol.mk

Continue Reading

Lajme

Baton Haxhiu paraqitet në SPAK për çështjen Inceneratorëve? (Video)

Published

on

By

Gazetari Baton Haxhiu i është drejtuar këtë të enjte ambienteve të Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion.

Gazetarja Anila Hoxha ka siguruar momentin kur Haxhiu hyn në SPAK. Por, nuk dihet ende nëse është paraqitur për të bërë ndonjë kallëzim apo është thirrur nga prokurorët për ndonjë nga dosjet që kjo prokurori po heton.

Haxhiu punon në media si gazetar prej disa vitesh, përfshirë edhe raportimin e genocidit në vitin 1999 në Kosovë, ndërsa vitet e fundit është prezantuar edhe si analist në panelet televizive.

Continue Reading

Lajme

FNA: Jeton Shaqiri dhe Halit Ferati fajtor që Arsimi i Lartë në Maqedoninë e Veriut është në krizë

Published

on

By

Profesorë të korruptuar, hajna dhe plagjiatorë përditë po prodhojnë analfabetë funksional. Skandali thellohet kur këta shkatërrues të cilësisë në arsimin e lartë po rehablitiohen nga personat më kompetent për t’i ndëshkuar ata, ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri dhe drejtori i Inspektoratit të Arsimit, Halit Ferati.

Për të shpëtuar arsimin nga fundosja e tërësishme, FNA-ja disa herë ka denoncuar dhe ka ofruar prova për raste të hajnisë dhe korrupsionit në arsimin e lartë. Rrallë kemi marrë përgjigje ndërsa asnjëherë s’janë ndërmarrë masa konkrete kundër shkelësve të denoncuar nga ne, përkundër vendimeve për shkelje të konstatuara. Kështu, Halit Ferati dhe Jeton Shaqiri po stimulojnë korrupsionin në arsim.

Po bëhet 1 vit që kur u konstatua se Agron Alili ishte avancuar kundërligjshëm dhe asgjë nuk është ndërmarrë deri sot, përkundër që FNA-ja posedon prova ku ministri Shaqiri premton se do të ndërmerr masa. Alili vijon që çdo mëngjes të vishet nën petkun e profesorit dhe të del para studentëve, sikur të mos ishte një prej personave që rrezikon cilësinë e arsimit të lartë. Theksojmë se ky nuk është rasti i vetëm pa epilog.

Aleat i ministrit në këtë ‘luftë’ për mbrojtje dhe strehim të shkelësve të ligjit është drejtuesi i Inspektoratit të Arsimit, Halit Ferati. Deri te ky institucion, FNA-ja ka kohë që dorëzon prova dhe indicie për shkelës potencial ndërsa nuk po marrim asnjë përgjigje. Halit Ferati ta lëshojë karrigen e drejtorit nëse s’ka guxim, s’din ose nuk dëshiron që të luftojë korrupsionin në arsim.

Me praktikën e mosndëshkueshmërisë të ministrit Shaqiri, frikën e Feratit për t’i çuar deri në fund hetimet dhe gjendjen në të cilën ndodhet arsimi sot, FNA-ja konsideron se janë pjekur kushtet që kryeministri të ndërhyjë dhe t’i shkarkojë urgjentisht dy frenuesit më të mëdhenj të luftës kundër korrupsionit, hajnisë dhe plagjiaturës në arsimin, Jeton Shaqirin dhe Halit Feratin.

FNA-ja nuk do të qëndrojë duarkryq, ndërkohë që presim persona më kompetent t’i zënë karriget e institucioneve të lartëpërmendura, do të vazhdojmë të bëjmë publike çdo parregullsi që vë në rrezik cilësinë e arsimit të lartë. FNA-ja përsërit edhe njëherë nevojën për veting në arsim të lartë, vetëm në atë formë do ta shpëtonim arsimin nga këto hajna, plagjiatorë dhe persona të korruptuar, përfubdojn nga FNA.

Continue Reading

TOP Lajme