Connect with us

Lajme

Gazmend Abdija: Rritje prej 52.8% në mbështetjen financiare për kompanitë shqiptare

Published

on

Gazmend Abdija: Rritje prej 52.8% në mbështetjen financiare për kompanitë shqiptare krahasuar me
Vitin e kaluar.

Drejtori i Agjencionit për Investime të Huaja dhe Promovim të Eksportit, z. Gazmend Abdija, përmes një postimi në “Facebook”, ka njoftuar se këtë vit, përfitues të mbështetjes financiare për kompanitë prodhuese, janë 125 kompani shqiptare, krahasuar me 55 kompani që kanë qenë vitin e kaluar, kjo shënon një rritje prej 52.8% të kompanive përfituese.

Postimi i plotë: “Për vite me rradhë, kompanitë shqiptare që kanë prodhim, nuk kanë qenë të informuar mjaftueshëm për mbështetjen financiare që ofron shteti për ta.
Që nga dita e parë në Agjencion, së bashku me ekipin tim, jemi angazhuar në maksimum që kompanitë shqiptare të informohen në kohë për këtë mbështetje, dokumentacionin e nevojshëm dhe për afatin e aplikimeve.

Ndjehem shumë i lumtur të ju informoj se këtë vit kemi 52.8% apo 66 kompani më shumë që kanë përfituar nga mbështetja financiare në krahasim me vitin e kaluar.
Vazhdojmë të mbetemi të përkushtuar që vitin e ardhshëm ky numër të jetë akoma më i lartë.”https://www.facebook.com/1064928135/posts/pfbid07QmUJBsioroNex6XVbbYBZnzxzSLHbPp29AhKRMG25uzS3nxPkChqeCmaM9hyddwl/?mibextid=XP3CsN

Continue Reading

Lajme

Taravari takoi sot ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në vendin tonë, Petra Drexler

Published

on

Në takimin e mbajtur tek ambasada gjermane, kryetari Taravari dhe ambasadorja Drexler diskutuan mbi proceset politike në vendin tonë, me fokus në përmbylljen e ndryshimeve kushtetuese me qëllim të hapjes së negociatave për anëtarësimin e vendit tonë në BE, duke theksuar angazhimin e Aleancës për Shqiptarët që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të vazhdojnë bashkë rrugëtimin e tyre evropian.

Kryetari Taravari, po ashtu, falënderoi ambasadoren për përkrahjen e vazhdueshme që shteti gjerman ia jep Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari ka uruar shqiptarët me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit duke shkruar se “Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi”, shkruan Top24

Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi. Sa herë vjen 22 nëntori, është sa kënaqësi po aq edhe nder të kujtojmë Ditën e Alfabetit Shqiptar! Për ne shqiptarët në Maqedoni, kjo ditë është e veçantë, edhe për nga fakti se gjithëçka është vendosur si sot në vitin 1908 në qytetin tonë të Manastirit.
Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës më të bukur në botë, shqipes 6 mijë vjeçare!

Continue Reading

Lajme

Vandalizohet Shqiponja në Gostivar, reagon Albion Iseini nga FRASH

Published

on

Me rastin e festave të Nëntorit, FRASH-Gostivar dekoroi monumentin GOSTIVARI me Shqiponjën dykrenare në një aktivitet të tyre. Siç duket kjo ju ka penguar ultranacionalistëve pro-serb të cilët kanë vandalizuar këtë vepër.

Ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Albion Iseini, kryetari i FRASH-Gostivar i cili shprehet se: “Paranoja fanatike ultra-nacionaliste është fare e vogël në krahasim me Kosovën e Pavarur që është shtet Sovran dhe i Lirë!
Të fala nga Gostivari dhe Gostivarasit!” duke bashkangjitur dhe një foto të monumentit të vandalizuar.

http://📸 Look at this post on Facebook https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0aGTLAmqmKTgUv5A9bWDYjmvcQAJ9SYBbfVGXuyFqmLDn7TpTgS8uDaBPEcZaJi53l&id=100001282167727&mibextid=qC1gEa

Continue Reading

TOP Lajme