Connect with us

Lajme

Sondazhi i “Fokus”: Taravari “shkel” Kasamin, Gashin dhe Mexhitin

Published

on

Taravari ndër politikanët më të preferuar shqiptarë, lë pas Kasamin, Gashin dhe Mexhitin

Kryetari i ASH-së, Arben Taravari ka dëshmuar edhe një herë mbështetje të lartë te qytetarët.

E përjavshmja “Focus”, në edicionin e saj online, ka publikuar një anketë më të fundit të opinionit publik për disa tema aktuale, ku Arben Taravari ka dalë shumë më mirë se tre liderët aktual të të a.q. “Front opozitaar” te shqiptarë, gjegjësisht se Bilall Kasami i Lëvizjes Besa, Afrim Gashi i Alternativës dhe Izet Mexhiti i Lëvizjes Demokratike.

Kjo anketë, parë në tërësi nuk flet vetëm për rejting të liderëve të subjkteve politike, por përcjell mesazh deri te opozita shqiptare se popullata nuk i dëshiron politikanët të cilët janë rreshtuar me opozitën maqedonase VMRO-DPMNE e cila me veprimet e veta bllokon rrugën evropine të vendit.

Për këtë dëshmi është se anketa tërheqë vëmendjen e qytetarëve dhe natyrisht edhe të opinionit ekspert, ku tregon se sipas perceptimit të qytetarëve në këtë moment, përçarjet e mëdha në VMRO-DPMNE e kanë dobësuar partinë dhe po e zvogëlojnë rejtingun e saj dhe të Hirstijan Mickoskit.

Ndryshe, pas anketës së IRI-së, ky është sondazhi i dytë tregon një vlerësim më të lartë të Arben Taravarit në raport me Kasamin, Gashin dhe Mexhitin, por edhe afrim në raport me liderin e BDI-së, Ali Ahmeti.

Në këtë anketë e cila e plotë do të del nesër, qytetarët janë pyetur për politikanin etyre më të preferuar, ku Arben Taravari renditet politikani i dytë më i preferuar te shqiptarët. Rejtingu i tij është 3.1 % apo rreth 1.5 % më pak se lideri i BDI-së. Kasami ka rejting 2.4 %, Gashi 1.3 % dhe Mexhti 1.4 %.

Rruga evropiane e vendit dhe ndryshimet kushtetuese si narrativ dhe kontribut i vazhdueshëm nga Taravari dhe subjekti që ai drejton, dëshmon se Aleanca për Shqiptarët është subjekt politik që preferojnë qytetarët dhe votuesi shqiptarë.

https://fokus.mk/anketa-na-fokus-sudirot-mitskoski-gruevski-go-namali-rejtingot-na-vmro-dpmne/

Continue Reading

Lajme

Taravari takoi sot ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në vendin tonë, Petra Drexler

Published

on

Në takimin e mbajtur tek ambasada gjermane, kryetari Taravari dhe ambasadorja Drexler diskutuan mbi proceset politike në vendin tonë, me fokus në përmbylljen e ndryshimeve kushtetuese me qëllim të hapjes së negociatave për anëtarësimin e vendit tonë në BE, duke theksuar angazhimin e Aleancës për Shqiptarët që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të vazhdojnë bashkë rrugëtimin e tyre evropian.

Kryetari Taravari, po ashtu, falënderoi ambasadoren për përkrahjen e vazhdueshme që shteti gjerman ia jep Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari ka uruar shqiptarët me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit duke shkruar se “Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi”, shkruan Top24

Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi. Sa herë vjen 22 nëntori, është sa kënaqësi po aq edhe nder të kujtojmë Ditën e Alfabetit Shqiptar! Për ne shqiptarët në Maqedoni, kjo ditë është e veçantë, edhe për nga fakti se gjithëçka është vendosur si sot në vitin 1908 në qytetin tonë të Manastirit.
Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës më të bukur në botë, shqipes 6 mijë vjeçare!

Continue Reading

Lajme

Vandalizohet Shqiponja në Gostivar, reagon Albion Iseini nga FRASH

Published

on

Me rastin e festave të Nëntorit, FRASH-Gostivar dekoroi monumentin GOSTIVARI me Shqiponjën dykrenare në një aktivitet të tyre. Siç duket kjo ju ka penguar ultranacionalistëve pro-serb të cilët kanë vandalizuar këtë vepër.

Ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Albion Iseini, kryetari i FRASH-Gostivar i cili shprehet se: “Paranoja fanatike ultra-nacionaliste është fare e vogël në krahasim me Kosovën e Pavarur që është shtet Sovran dhe i Lirë!
Të fala nga Gostivari dhe Gostivarasit!” duke bashkangjitur dhe një foto të monumentit të vandalizuar.

http://📸 Look at this post on Facebook https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0aGTLAmqmKTgUv5A9bWDYjmvcQAJ9SYBbfVGXuyFqmLDn7TpTgS8uDaBPEcZaJi53l&id=100001282167727&mibextid=qC1gEa

Continue Reading

TOP Lajme