Connect with us

Lajme

Ndryshimet kushtetuese, Bilalli: Flamurin e budallakisë e mbanë VMRO-DPMNE

Published

on

“Për fat të keq këtu flamurin e budallakisë duket se e mbanë VMRO-DPMNE, por përgjegjësinë e shumë budallakive reale e ka pushteti aktual, të cilit nuk i ka mbetur diçka tjetër që të lavdërohet, përveç se jemi për BE, kërkojmë ndryshime kushtetuese dhe pala tjetër i përgjigjet se ne nuk bëjmë ndryshime kushtetuese të kushtëzura nga diktati bullgarë”.

Kështu tha në një intervistë për edicionin ifnormativ në televizionin Globi profesori universitar dhe analisti, Mersel Bilalli kur u pyet se kush e ka fajin nëse nuk miratohen ndryshimet kushtetuese.

“Të gjitha këto tregojnë se edhe njëra palë edhe tjetra kanë përgjegjësi objektive. Ajo e pushtetit është se jo vetëm që nuk ka arritur të bëjë reforma por edhe i ka munguar vullenti politik për të bërë refroma, sidomos sistemi gjyqësor i cili nuk funksionon dhe e gjithë shoqëria të cilën e mbajnë gjallë dy gjëra, e para funksionimi i gjyqësorit dhe e dyta sistemi meritor apo sistemi i vlerave që nënkupton se në shoqëri e ka çdo person atë pozicion që e meriton përmes ndjekjeve, procedurave, vlerësimeve të cilat janë shumë larg diktatave partiake”, deklaroi Mersel Bilalli, analist.

Ne nuk i kemi këto dy segmente tha më tej Bialli, sipas të cilit, prandaj, kemi shoqëri të deformuar që si pasojë për mbi 30 vite pavarësi Maqedoni shënon vetëm regres duke e rritur borxhin e saj vazhdimisht ndaj organizatave botërore financiare.

“Nëse ndryshimet kushtetuese nuk miratohen si vend anëtare e NATO-s, Maqedonisë nuk i kanoset ndonjë rrezik”, tha Bilall, por shtoi se “humbet edhe shpresa e fundit se këtu ka perspektivë për të jetuar”.

Ai nuk beson që mund të vijë ndonjë preson nga shoqëria, në veçanti ajo shqiptare, pasi siç thekson, kjo e fundit ka humbur masën e saj më vitale siç është rinia e cila ka migruar maskovikisht.

“Politika shqiptare sikur nuk e ka ditur se patriotizmi më i madh është ekonomia dhe zhvillimi ekonomik por e kemi dëbuar pjesën më vitale të asaj popullate e cila duhet të jetë lokomotiva e disa ndryshimeve dhe kur Maqdonia nuk ndeshet me atë presion, duket se ne dukshëm e kemi humbur potencialin tonë për fuqinë dhe presion kritik për çështje shumë të rëndësishme zhvillimore, gjeopolitike dhe gjeostrategjike”, deklaron më tej Bilalli.

Se a mund të jetë rikthimi i ish kryeministrit Nikolla Gruevski presion ndaj VMRO-DPMNE-së për të mbështetur ndryshimet kushtetuese, Bilalli tha se kjo gjë më shumë “shërben si një kukull bostani që të frigon sorrat” sesa liderin aktual të VMRO-DPMNE-së, i cili sipas tij, “duket se nuk ka vizion që të pajtohet me ndryshimet kushtetuese”.

Sipas Bilallit, gjasat që ndryshimet kushtetuese të miratohen tani, janë minimale.https://fb.watch/nSCwqlRacs/?mibextid=Nif5oz

Continue Reading

Lajme

Prestigjiozja franceze “Europe Elects”: Taravari fitues absolut i raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale

Published

on

By

Organizata prestigjioze franceze e sondazheve të lidhura me zgjedhjet në vendet evropiane dhe më gjerë “Europe Elects” publikoi anketën e Qendrës për Kërkime Politike dhe Komunikim (CRPC) në bashkëpunim me Shoqatën për gazetari, informim, komunikim dhe shërbime të marketingut “Глас на вистината”e cila realizoj anketën e dytë në prag të zgjedhjeve Presidenciale 2024.

Të pyetur: Për cilin kandidat do të votojnë në zgjedhjet presidenciale, qytetarët janë përgjigjur me sa vijon:

Për kandidaten e VMRO DPMNE Gordana Siljanovska Davkova do të votonin 20,4% e të anketuarve, ndërsa për konkurrentin e saj kryesor, presidentin aktual Stevo Pendarovski nga LSDM-ja, 16,8% e të anketuarve do të jepnin votën e tyre.

Në bllokun politik shqiptar, Arben Taravari nga koalicioni “VLEN”, sipas sondazhit është para Bujar Osmanit nga Fronti Evropian i udhëhequr nga BDI.

Kështu që, për Taravarin do të votonin 7.9% e qytetarëve të anketuar, ndërsa për Osmanin 6.9% e të anketuarve.

Për Maksim Dimitrievskin nga ZNAM do të votonin 2,7% e të anketuarve, ndërsa për Biljana Vankovskën nga Levica 2,6% . Për kandidatin Stevço Jakimovski nga GROM do të votonin 1,2% e të anketuarve. Poashtu, 18.2% e qytetarëve nuk mbështesin asnjërin prej kandidatëve , ndërsa 23.2% nuk kanë dhënë asnjë përgjigje.

Anketa është realizuar përmes telefonit në periudhën prej 8 deri më 13 prill të këtij viti me 1210 të anketuar, të përzgjedhur sipas një metode të rastësishme.

Hulumtimi është realizuar në nivel të gjithë territorit të Republikës së Maqedonisë së Veriut , duke u kujdesur për kriteret si: përbërja etnike, numri i votuesve, dhe shpërndarja gjeografike.

Margjina e gabimit +/- 3,0%. Rezultatet e anketës së realizuar, së bashkë me analizën e të dhënave e gjeni në grafikën e mëposhtme dhe e njëjta është e disponueshme në platformën online të Qendrës për Kërkime Politike dhe Komunikim.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL: Kryetari i Komisionit Komunal Bogovinë prezent në tubim të BDI-së

Published

on

By

Kryetari i komisionit komunal të Bogovinës, Elez Sinani nga Kamjani është parë në tubimin e BDI-së në Bogovinë.

Edhe pse pozita e tij sipas ligjit ndalohet pjesëmarrja në çfarëdollojë tubimi partiak

Ndrërkaq, prezenca e tijë në tubim partiak le dyshime mbi zhvillimin demokratik të procesit zgjedhor dhe zgjedhjeve të dyfishta që pritet të mbahen më 24 Prill dhe 8 Maj.

Sipas kësaj fotografie KSHZ-ja si organ i procesit zgjedhor duhet të reagoj dhe të garantojë zgjedhje të drejta dhe demokratike.

Continue Reading

Lajme

Bllokimi i autobusëve me shqiptarë nga Kosova në Serbi, Taravari: Si duket Ministri jonë i jashtëm e ka vështirë të flas keq kundër Beogradit

Published

on

By

Kandidati i VLEN-it, Arben Taravari ka reaguar pas informacioneve se dhjetra autobusë me shqiptarë nga Kosova janë bllokuar në Serbi.

Taravari shkruan se kjo është një shkelje e të drejtave njerëzore si dhe një arsye shtesë për të dalë nga Ballkani i Hapur.

“Lajmet e sotme tregojnë se dhjetëra autobusë me shqiptarë nga Kosova, janë bllokuar në Serbi. Si hakmarrje ndaj avancimit të Kosovës në Këshill të Evropës.
Ky mentalitet është i papranueshëm, dhe ky bllokim është shkelje e të drejtave njerëzore. Kjo është një arsye më shumë për të dalë nga Ballkani i Hapur.
Maqedonia e Veriut, si shtet i NATO-s dhe si shtet me popullsi të madhe shqiptare, duhet të bëjë thirrje për lirimin e autobusëve me udhëtarë dhe për garantimin e të drejtave njerëzore. Por si duket, ministri i jashtëm e ka vështirë të flasë keq për Beogradin”, ka shkruar Arben Taravari.

Continue Reading

TOP Lajme