Connect with us

Lajme

“KOALICIONI ME BDI-në ËSHTË NJË E KEQE E IMPONUAR PËR NE” – Taravari zbuloi se çfarë mendon për zgjedhjet e ardhshme

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, tha se partia ende nuk ka vendosur se si do të shkojë në zgjedhje dhe se të gjitha opsionet janë të mundshme. Sipas tij, zgjedhjet duhet të mbahen në fund të marsit ose në fillim të prillit të vitit të ardhshëm së bashku me zgjedhjet presidenciale.

“Në organet partiake do t’i analizojmë të gjitha rrethanat në mënyrën më të mirë për partinë tonë”, ka thënë Taravari në një intervistë për Sitel.

I pyetur nëse është në lojë pjesëmarrja e përbashkët me koalicionin aktual qeveritar, ai tha se nuk përjashton asgjë. Megjithatë, ai beson se më së miri do të ishte që ASH të shkojë e vetme në zgjedhje.

– Ne bëjmë anketa çdo muaj dhe i marrim ato të LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së. Dhe ne po ecim relativisht mirë. Mendoj se opsioni i parë, sipas meje, por vendimi nuk varet vetëm nga unë, më së miri do të ishte të shkojmë të vetëm, por nuk i përjashtoj të gjitha opsionet e mundshme për kombinime”, ka thënë Taravari.

Aleanca për Shqiptarët, siç thotë ai, ka raporte korrekte me të gjitha partitë politike.

“Nuk e përjashtoj bashkëpunimin me asnjë parti politike, sidomos në bllokun maqedonas. Kemi raporte të mira me LSDM-në dhe VMRO-DPMNE-në, ka thënë Taravari.

Për funksionimin me BDI në koalicionin qeveritar thotë se kjo është një “e keqe e imponuar”.

“Patjetër të funksionojmë dhe tash disi funksionojmë në këtë periudhë deri në zgjedhjet e ardhshme bashkë me BDI-në dhe LSDM-në. Mirëpo, patjetër të them se kur ne theni se BDI-ja ka metastazuar dhe është infiltruar nëpër të gjitha institucionet në Maqedoni dhe është problem serioz për shtetin, atëherë kjo disi u margjinalizua sikur askush nuk na merrte seriozisht. Dhe tani kur dëgjoj emisione debative nëpër të gjitha televizionet, analistë të caktuar po e përsërisin këtë”, ka thënë Taravari.

Continue Reading

Lajme

Prestigjiozja franceze “Europe Elects”: Taravari fitues absolut i raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale

Published

on

By

Organizata prestigjioze franceze e sondazheve të lidhura me zgjedhjet në vendet evropiane dhe më gjerë “Europe Elects” publikoi anketën e Qendrës për Kërkime Politike dhe Komunikim (CRPC) në bashkëpunim me Shoqatën për gazetari, informim, komunikim dhe shërbime të marketingut “Глас на вистината”e cila realizoj anketën e dytë në prag të zgjedhjeve Presidenciale 2024.

Të pyetur: Për cilin kandidat do të votojnë në zgjedhjet presidenciale, qytetarët janë përgjigjur me sa vijon:

Për kandidaten e VMRO DPMNE Gordana Siljanovska Davkova do të votonin 20,4% e të anketuarve, ndërsa për konkurrentin e saj kryesor, presidentin aktual Stevo Pendarovski nga LSDM-ja, 16,8% e të anketuarve do të jepnin votën e tyre.

Në bllokun politik shqiptar, Arben Taravari nga koalicioni “VLEN”, sipas sondazhit është para Bujar Osmanit nga Fronti Evropian i udhëhequr nga BDI.

Kështu që, për Taravarin do të votonin 7.9% e qytetarëve të anketuar, ndërsa për Osmanin 6.9% e të anketuarve.

Për Maksim Dimitrievskin nga ZNAM do të votonin 2,7% e të anketuarve, ndërsa për Biljana Vankovskën nga Levica 2,6% . Për kandidatin Stevço Jakimovski nga GROM do të votonin 1,2% e të anketuarve. Poashtu, 18.2% e qytetarëve nuk mbështesin asnjërin prej kandidatëve , ndërsa 23.2% nuk kanë dhënë asnjë përgjigje.

Anketa është realizuar përmes telefonit në periudhën prej 8 deri më 13 prill të këtij viti me 1210 të anketuar, të përzgjedhur sipas një metode të rastësishme.

Hulumtimi është realizuar në nivel të gjithë territorit të Republikës së Maqedonisë së Veriut , duke u kujdesur për kriteret si: përbërja etnike, numri i votuesve, dhe shpërndarja gjeografike.

Margjina e gabimit +/- 3,0%. Rezultatet e anketës së realizuar, së bashkë me analizën e të dhënave e gjeni në grafikën e mëposhtme dhe e njëjta është e disponueshme në platformën online të Qendrës për Kërkime Politike dhe Komunikim.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL: Kryetari i Komisionit Komunal Bogovinë prezent në tubim të BDI-së

Published

on

By

Kryetari i komisionit komunal të Bogovinës, Elez Sinani nga Kamjani është parë në tubimin e BDI-së në Bogovinë.

Edhe pse pozita e tij sipas ligjit ndalohet pjesëmarrja në çfarëdollojë tubimi partiak

Ndrërkaq, prezenca e tijë në tubim partiak le dyshime mbi zhvillimin demokratik të procesit zgjedhor dhe zgjedhjeve të dyfishta që pritet të mbahen më 24 Prill dhe 8 Maj.

Sipas kësaj fotografie KSHZ-ja si organ i procesit zgjedhor duhet të reagoj dhe të garantojë zgjedhje të drejta dhe demokratike.

Continue Reading

Lajme

Bllokimi i autobusëve me shqiptarë nga Kosova në Serbi, Taravari: Si duket Ministri jonë i jashtëm e ka vështirë të flas keq kundër Beogradit

Published

on

By

Kandidati i VLEN-it, Arben Taravari ka reaguar pas informacioneve se dhjetra autobusë me shqiptarë nga Kosova janë bllokuar në Serbi.

Taravari shkruan se kjo është një shkelje e të drejtave njerëzore si dhe një arsye shtesë për të dalë nga Ballkani i Hapur.

“Lajmet e sotme tregojnë se dhjetëra autobusë me shqiptarë nga Kosova, janë bllokuar në Serbi. Si hakmarrje ndaj avancimit të Kosovës në Këshill të Evropës.
Ky mentalitet është i papranueshëm, dhe ky bllokim është shkelje e të drejtave njerëzore. Kjo është një arsye më shumë për të dalë nga Ballkani i Hapur.
Maqedonia e Veriut, si shtet i NATO-s dhe si shtet me popullsi të madhe shqiptare, duhet të bëjë thirrje për lirimin e autobusëve me udhëtarë dhe për garantimin e të drejtave njerëzore. Por si duket, ministri i jashtëm e ka vështirë të flasë keq për Beogradin”, ka shkruar Arben Taravari.

Continue Reading

TOP Lajme