Connect with us

Lajme

Hyrja e ASH-së në Qeveri, Nazarko lavdëron kuadrot e ASH-së

Published

on

Analisti nga Shqipëria, Mentor Nazarko përmes një kolumne të publikuar në me media e ka cilësuar si një vendim të mençur hyrjen e ASH-së në Qeveri, ndërsa nuk i ka kursyer lëvdata për kuadrot e kësaj partie.

“Nga njëra anë, Aleanca për Shqiptarët e Arben Taravarit, dikur udhëhequr nga Zijadin Sela, hyn në qeveri duke sjellë individë me cilësi të spikatura në role ekzekutive, pas eksperiencës agresive në opozitë,me një riorientim të ri kah Shqipëria (jo veç Kosova). BDI e kryesenjorit Ali Ahmeti, po ndihet e kërcënuar nga lufta e brendshme e ish senjor-ve të saj -Musa Xhaferri, e Izet Mexhiti, luftë që mund ta dobësojë të paktën në Shkup e Çair. Besa e Bilal Kasamit, që kontrollon Tetovën, komunën më të madhe, sheh sesi flamuri i i opozitës i mbetet vetëm asaj tek shqiptarët, dicka që mund ta favorizojë elektoralisht në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Partia më e vogël Alternativa që doli prej qeverisë, në përpjekje për të mbajtur të ndezur flakën e protagonizmit shqiptarocentrik, hodhi tezën e Asosacionit të komunave shqiptare, si refleks i kërkesës serbe për Kosovën, por nuk dihet sa flaka do të mbetet e ndezur”, e nis shkrimin e tij Nazarko.

Ndërsa në vijim ua sjellim të plotë opinionin e tij

ë fakt ky është thjesht një lexim fuqie elektorale dhe jo i cilësisë së vërtetë programore të partive shqiptare në skenën politike maqedonase, relativisht të populluar. Aleanca për Shqiptarët i ka ofruar qeverisë imazhin e mirë të pakorruptuar të kreut të saj Taravari si kryekomunar i Gostivarit, ekspertizën e Hazir Aliut, etj, dicka që mund të jetë e shëndetshme krahasuar me bjerrjen e madhe morale të BDI në pushtet prej shumë vitesh. Ama pritet të shihet a do të mbetet programor ky afrim, dhe cfarë axhende në favor të shqiptarëve dhe shoqërisë maqedonase sjell ky kapërcim i ylberit për ASH. Pa hyrë në analizën programore të partive të tjera, po duket qartë se kjo hyrje e ASH në qeveri e rrit ndjeshëm përfaqësimin e shqiptarëve në poste ekzekutive ndoshta në më shumë se 50%. Mirëpo a sjell skenarë gjithsesi të volitshëm për interesat e shqiptarëve në afat të mesëm- kjo rritje e përfaqësimit, bashkë me kërkesën për kryeministër shqiptar 3 muajt e fundit? VMRO-DPMNE, e Mickovskit, prapa të cilit ndihet hija e fuqishme e Gruevskit që poston përditë në facebook qëndrime të forta apo glorifikuese të veprave të veta ekzekutive, po rritet ndjeshëm. Gruevski I falur penalisht, mbrapa apo para Mickovskit nesër në qeveri, mund të sjellë dhe front panmaqedonas, ashtu si dhe interesa ruse dhe serbe. Skenari i rritjes së përfaqësimit ekzekutiv shqiptar, ndërlidhur me krizën kushtetuese prej bullgarëve ngjan se e rrit frikshëm VMRO-në, madje dhe Levicën haptazi proruse. Ndërsa LSDM, duket qartë se ka krizë lidershipi, pra prirja e saj elektorale duket rënëse.

Po mundohemi të kuptojmë ndikimin e ngjarjeve të reja në avancimin e statusit të shqiptarëve dhe të vetë Maqedonisë. Me statuskuonë aktuale – sa për shembull-faktori kryesor shqiptar, BDI me qendrimin e gjatë në pushtet, nuk ka prodhuar dot as 17 kilometra autostradë drejt Kosovës, as universitete elitare megjithë shtimin numerik të tyre, as emancipim cilësor shoqëror, ndërsa figurat religjioze islame kanë ndikim të fuqishëm dhe jo rrallë prapambetës.
Ndaj duhen kqyrur disa drejtime të paeksploruara, që e prishin statuskuonë dhe mund të riorientojnë elektoralisht, por jo vetëm elektoralisht prirjet e shoqërisë maqedonase.

Disa sugjerime

Skena politike shqiptare në Maqedoni është në trysninë e zhvillimeve cilësore që mund ta ndryshojnë jo vetëm statuskuonë elektorale të saj. Nga njëra anë, Aleanca për Shqiptarët e Arben Taravarit, dikur udhëhequr nga Zijadin Sela, hyn në qeveri duke sjellë individë me cilësi të spikatura në role ekzekutive, pas eksperiencës agresive në opozitë,me një riorientim të ri kah Shqipëria (jo veç Kosova). BDI e kryesenjorit Ali Ahmeti, po ndihet e kërcënuar nga lufta e brendshme e ish senjor-ve të saj -Musa Xhaferri, e Izet Mexhiti, luftë që mund ta dobësojë të paktën në Shkup e Çair. Besa e Bilal Kasamit, që kontrollon Tetovën, komunën më të madhe, sheh sesi flamuri i i opozitës i mbetet vetëm asaj tek shqiptarët, dicka që mund ta favorizojë elektoralisht në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Partia më e vogël Alternativa që doli prej qeverisë, në përpjekje për të mbajtur të ndezur flakën e protagonizmit shqiptarocentrik, hodhi tezën e Asosacionit të komunave shqiptare, si refleks i kërkesës serbe për Kosovën, por nuk dihet sa flaka do të mbetet e ndezur.

Avancimi numerik i shqiptarëve në kontrollin e një pjese të pushtetit në Republikën fqinje, ofron karburant për nacionalizmin maqedonas.Kjo nuk i leverdis Perëndimit, pra nuk duhet t’i pëlqejë as shqiptarëve. Ndaj ka ardhur koha, madje shumë më herët, për një Marrëveshje të madhe, midis dy popujve, a kombeve, ku hyn pra dhe Shqipëria. Njëlloj Traktati miqësie i RMV me RSh, i cili si shtyllë kryesore ka garancitë për faktorin maqedonas se Shqipëria dhe shqiptarët kurrë nuk do të konspirojnë për dobësimin e shtetit të tyre, se do respektohen popullsitë respektive në territorin e njera tjetrës, etj, etj. Brenda këtyre garancive, mund të parashihet dhe përfshirja e dy qeverive, e bizneseve të dy shteteve, diasporave përkatëse, për projekte infrastrukturore me interes të përbashkët si është përshembull Porti i Vlorës. Konflikti ruso-ukrahinas e ka rritur fuqishëm rëndësinë e Korridorit tetë, por baza portuale e këtij Korridori ka nevojë dhe për Vlorën. Një Fond i përbashkët investiv, i hapur për publikun, biznesin, mund të ishte zgjidhje. Ky Traktat në fund të fundit, ndërsa Maqedonia e Veriut e ka nënshkruar (pa dobi hëpërhë), një traktat të tillë me Bullgarinë, apo një surrogat (Prespa) të tij me Greqinë, ngjan i vonuar, sa kohë që Shqipëria ka gjithmonë faktor stabiliteti për republikën e re: në 1992, e njohu e para; ofroi lehtësira portuale gjatë embargos greke (embargo që s’u shfrytëzua si duhej madje prej Shqipërisë;), etj.. Ky traktat duhet të negociohet dhe firmoset patjetër para zgjedhjeve të ardhshme parlamentare. Nëpërmjet ketij instrumenti diplomatik të miqësisë të propaganduar fuqishëm, mund të shërohet sadopak vetëdija e popullit maqedonas të helmuar aktualisht nga ndikime ruse, serbe, etj, duke i krijuar idenë se Adriatiku ku shkojnë për pushime të lira, është dhe det i tyre.

Një sugjerim tjetër vlen për politikën e jashtme shqiptare. Një arsye pse Serbia është faktor i fuqishëm rajonal, veç ekonomisë dhe armëve, është dhe ndërlidhja e popullsive serbe me Beogradin. Tirana e fuqizuar ndjeshëm ndërkombëtarisht si anëtare e Këshillit të Sigurimit, me bazë të NATO-s, etj, duhet të rikonceptojë politikën e vet rajonale, duke ndikuar faktorin shqiptar (si ishte Tryeza e Tiranës, por jo vetëm) kah perëndimi, kah pajtimi, kah racionaliteti, kah rrallimi i lastarëve partiakë sherrxhinj, me instrumentin e non grata-s, madje. Në këtë drejtim, ajo logjistikisht duhet të orientojë në mënyrë centralizuese këtë politikë, me një figurë profesionale, që koordinon apo ndihmon ambasadorët në seicilin prej vendeve.

Këto ishin disa sugjerime modeste për një sallatë të shijshme maqedono- shqiptare. E ngrënshme dhe për miqtë perëndimorë, aq shumë të ndjeshëm historikisht per ruajtjen e stabilitetit në vendin e vogël me rëndësi strategjike globale si kryqëzim i korridoreve më të rëndësishme të botës.

Continue Reading

Lajme

Sela: Nuk mbështesim Taravarin për President! Do mbështes Osmanin apo?!

Published

on

By

Para tubimit me strukturat e partisë në Saraj, Ziadin Sela, kryetari i njërit nga krahët e ASH-së theksoi se nuk do ta përkrahin Arben Taravarin, ish-bashkëpartiakun e tij në garën për president.

“Njerzit që ikin prej nesh edhe s’kanë sy e faqe që të përballen në fytyre, nuk meritojnë përkrahje”, theksoi Sela.

Aleanca për shqiptarët krahu i Ziadin Selës akoma nuk ka një vendim se si do të garoj në zgjedhjet parlamentare të 8 majit. Në një prononcim për KlanMaqedoni, Sela nuk përjashtoi mundësinë e koalicionimit por tha se në këtë moment akoma nuk ka negociata me asnjë subejkt politik.

“Do të kemi takime me strukturat dhe po dëshmojmë çdo moment se jemi të gatshëm për çdo variant sa i përket bisedimeve, jo nuk ka pasur ndonjë bisedim kur të ketë do të jeni të informuar”, tha Sela.

Continue Reading

Lajme

Taravari sfidon Ziadin Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

Published

on

By

“Sot e kësaj dite njerëzit më pyesin a mundeshim mos ndahemi. E them sinqerisht edhe këtu prej Struge. Po, mund të mos ndahemi nëse unë do të pranoja të shkojmë me BDI-në. Atëherë nuk do ndaheshim… Disa thonë, ne i kemi thënë Arbenit vetë. Vetë i ndërruan muhabetet ditëve të fundit, kur e panë se unë nuk shkoj me BDI-në. Në qoftë se ne shkonim vetë, do të merrnim disa deputetë, VLEN-i do merrte disa deputetë dhe do të fitonte BDI-ja. Domethënë nëse shkonim vetë, ne ia siguronim fitoren BDI-së 100%. Si mundeshim ta ndalim e ta rrezikojmë, dhe tash e them me plot përgjegjësi, ta fitojmë BDI-në? Vetëm duke qenë bashkë krejt. Mbas një muaji në qoftë se më pyesin se a do ta kisha bërë prap këtë, do t’u thoja, po do e kisha bërë, por jo më 3 shkurt. Do ta kisha bërë qysh në dhjetor. Gabova që e vonova pak. Veprimet të cilat i bën fraksioni që doli prej Aleancës, tashmë është afër BDI-së, shumë afër BDI-së, shpresoj javën e ardhshme ta bëjnë publike dhe thonë se do të arsyetohen se nuk i kanë vulat. Unë prej Struge sot do t’u them. Le të dalin vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do m’i sjellin dhe do t’i vulosi që t’i çojnë në gjykatë. Le ta provojnë, le të dalin vetë. Se çdoherë thonë, kemi humbur në Tetovë prej Arbenit, në Bogovinë prej Arbenit, në Strugë prej Arbenit. Ndërsa në Gostivar ata paskan fituar, e unë s’paskam fituar. Prandaj, ja, u bëj thirrje: mos shkoni me BDI-në, shkojni vetë! M’i sillni listat e deputetëve, unë do t’i vulosi dhe do t’i nënshkruaj. Çojini në gjykatë dhe dilni vetë! Mateni veten njëherë, shihni se sa peshoni, shihemi pas 9 majit”.

a4207042-cd81-4566-91e0-5471ff33a369

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela për VOA: Nuk e përjashtojmë mundësinë për kolicionim me BDI-në?!

Published

on

By

Sela nuk e përjashton mundësinë e daljes së përbashkët në zgjedhje me BDI-në dhe LSDM-në. Jemi në një moment politik shumë të ndjeshëm dhe si rrjedhojë hapat e Aleancës për Shqiptarët do të jenë të njëjtë, thotë Sela në një intervistë për Zërin e Amerikës në gjuhën maqedonase.

I pyetur për akuzat se ka mbetur si fraksion i ASH-së i afërt me BDI-në, Sela tha se këto janë gëshnjeshtra, por pa mos dhënë sqarim më të detajuar mbi akuzën.

Në vazhdim ua sjellim një pjesë të intervistës:

Zëri i Amerikës: Si do të merrni pjesë në zgjedhje, së bashku me LSDM-në dhe BDI-në apo në mënyrë të pavarur?

Sela: Fatkeqësisht në këtë situatë dhe me ritmin me të cilin po zhvillohen zhvillimet politike në vend jemi në një moment politik shumë të ndjeshëm dhe si rrjedhojë hapat e Aleancës për Shqiptarët do të jenë të njëjta. Ka rigrupime dhe teksa flasim, kemi një vendim të kryesisë qendrore që po shkojmë vetëm. Në periudhën e ardhshme do të kemi përsëri takime, do të shikojmë situatën politike dhe në bazë të kësaj do të vendosim. Për sa kohë nuk ka vendim tjetër, Aleanca për Shqiptarët vazhdon të shkojë e vetme në zgjedhje.

Zëri i Amerikës: Pra mund të ndodhë që të dilni së bashku me LSDM-në dhe BDI-në?

Sela: Jam kundër arbitraritetit në parti. Dhe nuk ka të bëjë me qëndrimin tim personal se si duhet të shkojmë, por për këtë duhet të vendosin strukturat e partisë.

Zëri i Amerikës: Mund të ndani mendimin tuaj personal?

Sela: Nuk është mendimi im personal, por çdo anëtari të partisë i garantohet e drejta për të folur brenda strukturave partiake.

Ziadin Sela për VOA: Nuk e përjashtojmë mundësinë për kolicionim me BDI-në

Sela nuk e përjashton mundësinë e daljes së përbashkët në zgjedhje me BDI-në dhe LSDM-në. Jemi në një moment politik shumë të ndjeshëm dhe si rrjedhojë hapat e Aleancës për Shqiptarët do të jenë të njëjtë, thotë Sela në një intervistë për Zërin e Amerikës në gjuhën maqedonase.

I pyetur për akuzat se ka mbetur si fraksion i ASH-së i afërt me BDI-në, Sela tha se këto janë gëshnjeshtra, por pa mos dhënë sqarim më të detajuar mbi akuzën.

Në vazhdim ua sjellim një pjesë të intervistës:

Zëri i Amerikës: Si do të merrni pjesë në zgjedhje, së bashku me LSDM-në dhe BDI-në apo në mënyrë të pavarur?

Sela: Fatkeqësisht në këtë situatë dhe me ritmin me të cilin po zhvillohen zhvillimet politike në vend jemi në një moment politik shumë të ndjeshëm dhe si rrjedhojë hapat e Aleancës për Shqiptarët do të jenë të njëjta. Ka rigrupime dhe teksa flasim, kemi një vendim të kryesisë qendrore që po shkojmë vetëm. Në periudhën e ardhshme do të kemi përsëri takime, do të shikojmë situatën politike dhe në bazë të kësaj do të vendosim. Për sa kohë nuk ka vendim tjetër, Aleanca për Shqiptarët vazhdon të shkojë e vetme në zgjedhje.

Zëri i Amerikës: Pra mund të ndodhë që të dilni së bashku me LSDM-në dhe BDI-në?

Sela: Jam kundër arbitraritetit në parti. Dhe nuk ka të bëjë me qëndrimin tim personal se si duhet të shkojmë, por për këtë duhet të vendosin strukturat e partisë.

Zëri i Amerikës: Mund të ndani mendimin tuaj personal?

Sela: Nuk është mendimi im personal, por çdo anëtari të partisë i garantohet e drejta për të folur brenda strukturave partiake.

Linku i intervistës VOA

Continue Reading

TOP Lajme