Connect with us

Lajme

Drejtori i APMPK Driton Nebiu bëri thirrje qytetarëve që të blejnë aksionet e sekuestruara të Mijallkovit më 19 korrik

Published

on

Më 19 korrik qytetarët do të mund të blejnë në ankand publik aksionet e Sasho Mijalkovit të konfiskuara në pasurinë Imperia. Shuma prej gjashtë milionësh ka shkuar në llogarinë e qeverisë dhe prej andej duhet të japin dritën jeshile për shitjen e banesave dhe parcelave në Gjevgjeli dhe Ohër. Mijallkov ka marrë tre vjet, kurse shteti në këmbim ka marrë 30 milionë euro, por tani për tani zero denarë nga Transmeti i Sead Koçanit.

“Perandoria” e Mijalkovit është shitur. Me gjashtë milionë euro para të gatshme që ish-drejtori i UBK-së i ka paguar pas pranimit të fajësisë në të njëjtin rast, qeveria tashmë po i shpenzon dhe pas dy javësh qytetarët do të kenë mundësinë të blejnë aksionet e Mijalkovit në ZIK, Pellagonia, Granit. dhe Marriott me vlerë 352 mijë euro në ankand publik. Shiten edhe banesat në Ohër, toka në Gjevgjeli dhe Radnjë ose sipas kalkulatorit 14 milionë euro. Por fillimisht qeveria duhet të japë dritën jeshile.

Mijalkov, ka investuar 30 milionë euro në para të gatshme dhe pasuri të paluajtshme për shumën e dënimit prej tre vitesh për pastrim parash në “Imperia”. Por teksa Nebiu po ecën pa probleme me ish-kreun e policisë sekrete, rruga e konfiskimit të automjeteve dhe makinerive në çështjen “Transmet” për Seat Koçanin është e shtruar me gunga dhe parregullsi. Edhe pse gjykata urdhëroi Transmet-in që të dorëzojë të gjitha automjetet dhe makineritë e përdorura, një listë e tillë ekziston në agjenci. Nebiu ka kërkuar ndihmën e pesë institucioneve për ta ndihmuar në zbulimin e pasurive të “Transmet”.

Në rastin Imperia, Sasho Mijalkov u deklarua fajtor dhe u vendos në rastin Imperia. Me marrëveshjen, Mijalkov u dënua me tre vjet burg dhe iu konfiskua pasuria në vlerë prej rreth 30 milionë euro, përfshirë 25 apartamente dhe parcelën pranë hotel Marriott. Sead Koçan do të lirohet nga burgu vitin e ardhshëm, ndërsa shteti është në kërkim të një prone prej 17 milionë eurosh, e cila duhet të shpërndahet për të kompensuar dëmin nga tenderët e rremë me të cilët Koçani u pasurua përmes gërmimit në QRE “Manastir”.

Continue Reading

Gosip

Xhulian Shabani me klipin e Luiz Ejllit fiton vendin e parë nga publiku!

Published

on

By

Në faqen zyrtare të “Netëve të klipit shqiptar” në edicionin e 21-t , vendi i parë çmimi i publikut i ka takuar videoklipit “Amanet” me protagonist Luiz Ejli.

Ndërkohë që klipi “Amanet “ishte klipi më i votuar online nga publiku , në skenë për të marrë çmimin u ngjit Xhulian Shabani, producent i këtij klipi.

Shabani me këtë rast falenderoi të gjithë ata që e kanë përkrahur me votat e tyre, në veçanti përshëndeti “Ejllat”, fansat e zjarrt të Luizit, si dhe vetë Luiz Ejllin artistin që i dha motiv të shpreh kreativitetin e tij në këtë videoklip.

Ishte punë e gjerë nga një ekip profesionist i Synopsis Ads, ku shfrytëzoi rastin t’i përshëndes të gjithë sepse besoni në atë temperatur të lartë që është prodhuar klipi ishte shumë i vështirë realizimi i klipit, u shpreh Xhuliani.

Më tej Shabani falenderoi edhe Elvis Pupën dhe Santiana Malokun që ishin aktorë, si dhe gjithë bashkëpuntorët e Synopsys ads që kontribuan të realizohet me sukses ky klip.

Në fund fare Xhulian Shabani tha se këtë klip dhe këtë sukses i’a përkushton babait të tij tashmë të ndjerë , që beson se e shikon prej lartë dhe krenohet me Xhuliani/ Fol.mk

Continue Reading

Lajme

Baton Haxhiu paraqitet në SPAK për çështjen Inceneratorëve? (Video)

Published

on

By

Gazetari Baton Haxhiu i është drejtuar këtë të enjte ambienteve të Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion.

Gazetarja Anila Hoxha ka siguruar momentin kur Haxhiu hyn në SPAK. Por, nuk dihet ende nëse është paraqitur për të bërë ndonjë kallëzim apo është thirrur nga prokurorët për ndonjë nga dosjet që kjo prokurori po heton.

Haxhiu punon në media si gazetar prej disa vitesh, përfshirë edhe raportimin e genocidit në vitin 1999 në Kosovë, ndërsa vitet e fundit është prezantuar edhe si analist në panelet televizive.

Continue Reading

Lajme

FNA: Jeton Shaqiri dhe Halit Ferati fajtor që Arsimi i Lartë në Maqedoninë e Veriut është në krizë

Published

on

By

Profesorë të korruptuar, hajna dhe plagjiatorë përditë po prodhojnë analfabetë funksional. Skandali thellohet kur këta shkatërrues të cilësisë në arsimin e lartë po rehablitiohen nga personat më kompetent për t’i ndëshkuar ata, ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri dhe drejtori i Inspektoratit të Arsimit, Halit Ferati.

Për të shpëtuar arsimin nga fundosja e tërësishme, FNA-ja disa herë ka denoncuar dhe ka ofruar prova për raste të hajnisë dhe korrupsionit në arsimin e lartë. Rrallë kemi marrë përgjigje ndërsa asnjëherë s’janë ndërmarrë masa konkrete kundër shkelësve të denoncuar nga ne, përkundër vendimeve për shkelje të konstatuara. Kështu, Halit Ferati dhe Jeton Shaqiri po stimulojnë korrupsionin në arsim.

Po bëhet 1 vit që kur u konstatua se Agron Alili ishte avancuar kundërligjshëm dhe asgjë nuk është ndërmarrë deri sot, përkundër që FNA-ja posedon prova ku ministri Shaqiri premton se do të ndërmerr masa. Alili vijon që çdo mëngjes të vishet nën petkun e profesorit dhe të del para studentëve, sikur të mos ishte një prej personave që rrezikon cilësinë e arsimit të lartë. Theksojmë se ky nuk është rasti i vetëm pa epilog.

Aleat i ministrit në këtë ‘luftë’ për mbrojtje dhe strehim të shkelësve të ligjit është drejtuesi i Inspektoratit të Arsimit, Halit Ferati. Deri te ky institucion, FNA-ja ka kohë që dorëzon prova dhe indicie për shkelës potencial ndërsa nuk po marrim asnjë përgjigje. Halit Ferati ta lëshojë karrigen e drejtorit nëse s’ka guxim, s’din ose nuk dëshiron që të luftojë korrupsionin në arsim.

Me praktikën e mosndëshkueshmërisë të ministrit Shaqiri, frikën e Feratit për t’i çuar deri në fund hetimet dhe gjendjen në të cilën ndodhet arsimi sot, FNA-ja konsideron se janë pjekur kushtet që kryeministri të ndërhyjë dhe t’i shkarkojë urgjentisht dy frenuesit më të mëdhenj të luftës kundër korrupsionit, hajnisë dhe plagjiaturës në arsimin, Jeton Shaqirin dhe Halit Feratin.

FNA-ja nuk do të qëndrojë duarkryq, ndërkohë që presim persona më kompetent t’i zënë karriget e institucioneve të lartëpërmendura, do të vazhdojmë të bëjmë publike çdo parregullsi që vë në rrezik cilësinë e arsimit të lartë. FNA-ja përsërit edhe njëherë nevojën për veting në arsim të lartë, vetëm në atë formë do ta shpëtonim arsimin nga këto hajna, plagjiatorë dhe persona të korruptuar, përfubdojn nga FNA.

Continue Reading

TOP Lajme