Connect with us

Lajme

Deri të hënën pret të merr përgjigje nga Pendarovski për Këshillin e Sigurisë / Lloga: 2800 persona me vepra penale janë në rrugë

Published

on

 

Ministri i Drejtësisë Krenar lloga nuk ka afate se deri ndaj presidentit Stevo Pendarovski për ta thirru Këshillin e Sigurisë Nacionale, por pret një përgjigje nga ai deri të hënën.

Ai tha se kërkesa sot është dorëzuar në presidencë dhe nuk ka të bëjë me mos kalimin e Ligjit për Amnisti, por për të marrë përgjigje për ato 2800 persona të dënuar e që nuk gjenden në burgje pasi nuk ka vend se ku ta vuajnë dëminin.

Sipas tij, këto të dënuar janë shumica për vepra penale për shitje lëndë narkotike, të cilët tha ai, edhe sot mund të jenë duke e ushtruar të njejtën veprimtari para shkollave dhe te popullata e re.

“Për këto 2800 të dënuar na duhet përgjigje përfshi edhe Ministrin e Punëve të Brendshme (Oliver Spasovski), mbi shqetësimin e a janë në rrugë. Për këto 2800 që padyshim janë në rrugë, do marrë informacion unë por edhe ky Këshill i Sigurisë, por edhe publiku se a kanë masa mbi këto persona. A është MPB apo agjencione tjera të spcializuara që vëzhgojnë, a i kanë në kontrollë dhe çka ndodh me këta persona që janë në rrugë”, pyeti Lloga.

Këto 2800 persona me precedent penal e që ndodhen në liri, përbëjnë rrezik sipas Llogës, prandaj dhe kërkon të mbildhet Këshilli i Sigurisë Nacionale.

Continue Reading

Lajme

Taravari takoi sot ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në vendin tonë, Petra Drexler

Published

on

Në takimin e mbajtur tek ambasada gjermane, kryetari Taravari dhe ambasadorja Drexler diskutuan mbi proceset politike në vendin tonë, me fokus në përmbylljen e ndryshimeve kushtetuese me qëllim të hapjes së negociatave për anëtarësimin e vendit tonë në BE, duke theksuar angazhimin e Aleancës për Shqiptarët që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të vazhdojnë bashkë rrugëtimin e tyre evropian.

Kryetari Taravari, po ashtu, falënderoi ambasadoren për përkrahjen e vazhdueshme që shteti gjerman ia jep Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari ka uruar shqiptarët me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit duke shkruar se “Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi”, shkruan Top24

Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi. Sa herë vjen 22 nëntori, është sa kënaqësi po aq edhe nder të kujtojmë Ditën e Alfabetit Shqiptar! Për ne shqiptarët në Maqedoni, kjo ditë është e veçantë, edhe për nga fakti se gjithëçka është vendosur si sot në vitin 1908 në qytetin tonë të Manastirit.
Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës më të bukur në botë, shqipes 6 mijë vjeçare!

Continue Reading

Lajme

Vandalizohet Shqiponja në Gostivar, reagon Albion Iseini nga FRASH

Published

on

Me rastin e festave të Nëntorit, FRASH-Gostivar dekoroi monumentin GOSTIVARI me Shqiponjën dykrenare në një aktivitet të tyre. Siç duket kjo ju ka penguar ultranacionalistëve pro-serb të cilët kanë vandalizuar këtë vepër.

Ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Albion Iseini, kryetari i FRASH-Gostivar i cili shprehet se: “Paranoja fanatike ultra-nacionaliste është fare e vogël në krahasim me Kosovën e Pavarur që është shtet Sovran dhe i Lirë!
Të fala nga Gostivari dhe Gostivarasit!” duke bashkangjitur dhe një foto të monumentit të vandalizuar.

http://📸 Look at this post on Facebook https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0aGTLAmqmKTgUv5A9bWDYjmvcQAJ9SYBbfVGXuyFqmLDn7TpTgS8uDaBPEcZaJi53l&id=100001282167727&mibextid=qC1gEa

Continue Reading

TOP Lajme