Connect with us

Published

on

Samir Nasri ka folur për situatën e legjendës së Francës, Zinedine Zidane, teksa tha se ai mund të merr drejtimin e Marsielle.

Sipas ish-futbollistit francez, nëse Marseille do të investojë më shumë në skuadër, atyre do të mund t’i printe Zidane.

Sipas Nasrit, Zidane nuk e sheh veten si trajner në Angli “sepse ai mendon se energjia e tij nuk përputhet me atë që po ndodh atje”.
Megjithatë, Nasri në intervistën e tij për “Canal Football” tha se beson se “nëse ka një pronar klubi me një buxhet real dhe një projekt të mirë sportiv”, Zidane mund të konsiderojë të drejtojë skuadrën e tij të preferuar, Olympique de Marseille, pasi ai thotë se nuk do të kishte “asnjë presion atje”.

Nasri gjithashtu përmendi thashethemet që e kanë lidhur Zidanen me Paris Saint-Germainin. Sipas tij, 50-vjeçari nuk e shfrytëzoi rastin sepse “ai është një Marseillais i vërtetë”.

Kjo intervistë vije në të njëjtën ditë kur ish-shoku i skuadrës te Franca, Robert Pires, i tha “Canal+” se: “Ajo që Zidane donte ishte kombëtarja e Francës”.

Zidane vazhdon të jetë ende trajner i lirë, që nga vera e vitit 2021. Ai ishte trajner i “Los Blancos” në dy periudha të ndryshme, nga 2016 deri më 2018, si dhe nga 2019 deri më 2021.

Francezi gjatë qëndrimit të tij në Madrid fitoi tre tituj në Ligën e Kampionëve dhe dy tituj kampioni në La Liga.

Continue Reading

Sport

Real Madrid vendos rekord historik në mbrojtje pa dy qendërmbrojtësit dhe portierin kryesor

Published

on

By

Me Thibaut Courtois dhe Eder Militao të anashkaluar për shkak të lëndimeve të ligamenteve në fillim të sezonit 2023/24, shumë kishin frikë se gjithçka kishte marrë fund për Real Madridin.

Si të mos mjaftonte kjo, në dhjetor ata pësuan një tjetër goditje kur edhe David Alaba u përjashtua me të njëjtin lëndim.

Megjithatë, kundër të gjitha gjasave, Los Blancos jo vetëm që e kanë përballuar stuhinë, por edhe janë shfaqur më të fortë se kurrë.

Pa dyshen e tyre startuese në qendër të mbrojtjes dhe një portier të zgjedhjes së parë, lojtarët e Carlo Ancelottit janë tetë pikë përpara në krye të renditjes së ligës. Ata kanë pranuar vetëm 16 gola pas 26 ndeshjesh në La Liga, duke vendosur një rekord historik në këtë fazë.

Kjo forcë mbrojtëse të sjell ndërmend sezonin ikonik 2011/12, kur Madridi i Jose Mourinhos pranoi vetëm 32 gola në të gjithë sezonin.

Me formën e tyre aktuale, kush e di? Ndoshta edhe ky rekord do të thyhet në maj.

Continue Reading

Sport

Nora Gjakova: Kënaqësi që mposhta serben, sidomos një ditë para Pavarësisë së Kosovës

Published

on

By

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, dje mori medaljen e argjendtë në Baku të Azerbejxhanit, duke u kualifikuar në finale pasi mposhti xhudisten serbe.

Në lidhje me kualifikimin në finale, Gjakova tha se ishte kënaqur me fitoren edhe për faktin se ajo e mposhti serben një ditë para përvjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

“Po përveç të gjitha këtyre, ka qenë edhe një lloj presioni. Më vjen mirë që e përfundova ndeshjen me fitore, sepse ata gjithmonë shkojnë përtej sportit dhe bëjnë lajme të tjera. Më parë ajo më kishte mposhtur dhe e kishin bërë aq të madhe dhe s’ka qenë ndonjë fitore e madhe”.

“Gjithmonë është kënaqësi të fitosh ndaj garueseve që të kanë mposhtur më parë, sidomos ndaj garueses së Serbisë, një ditë para pavarësisë”, tha Gjakova për Euronews.al.

Ajo tha gjithashtu se gjatë gjithë ndeshjes, sportistja serbe përdori fyerje dhe gjuhë urrejtjeje, por shtoi se kjo nuk e pengoi që të fitonte sfidën.

Continue Reading

Lajme

Shkëndija U16 pranoi trofeun për titullin kampion, duke bashkuar dy trofetë, kampionatin dhe Kupën

Published

on

Pas Kupës pionerët e rinjë të Shkëndijës kanë siguruar edhe titullin e kampionit, duke konfirmuar dominimin në kategorinë e tyre.

Shkëndija U16 shpallet kampione e Maqedonisë së Veriut në gjeneratën U16 në Super Ligën vendit një xhiro para përfundimit të sezonit. Kuqezinjtë e rinjë sot në kuadër të xhiros së 21-të shënuan fitore 5:1 përballë Kull-Zdravje, duke siguruar edhe matematikisht titullin e kampionit. Takimi i zhvilluar në Tetovë nisi furishëm nga djemtë e drejtuar nga trajneri, Taxhedin Kasami, kur pas 9-të minutave lojë rezultati ishte 3:0 (shënuan Erand Ziba 5‘, Edis Bajrami 7‘, Albion Jashari 9‘). Në fund të pjesës së parë Gerti Arifi (40’) shënoi për 4:0, ndërsa në fillim të pjesës së dytë (46’) në skenë doli Hisar Ali që me çoi rezultatin në 5:0, para se Gazmend Lamallari të realizojë për ekipin mysafir (54‘) për rezultat përfundimtar 5:1.

Me këtë fitore Shkëndija U16 shkon në kuotën e 44 pikëve, 5 më shumë se Makedonija Gj.P. e vendit të dytë, duke krijuar diferencë të paarritshme kur ka mbetur edhe një xhiro deri në fund të sezonit.

Shkëndija U16 ka efekt prej 14 fitoreve, 2 barazimeve dhe 5 humbjeve në 21 xhiro të luajtura, ndërsa kemi sulmin më të mirë në ligë me 54 realizime, derisa janë pranuar 25 gola. Albion Muslii me 14 gola të shënuar është golashënuesi më i mirë i ekipit, ndërsa ndiqet nga Albion Jashari dhe Isa Caneski me nga 9 realizime.

Skuadra e drejtuar nga Taxhedin Kasami sezonin e mbyll të mërkurën (31.05.2023) kur në Kumanovë përballë Milanos do të pranojnë edhe trofeun për titullin e kampionit. Kujtojmë se kjo gjeneratë e Shkëndijës triumfoi edhe në garën e Kupës, kur mundi në finale me rezultat 3:2 Bregallnicën e Shtipit.

Continue Reading

TOP Lajme