Connect with us

Lajme

Taravari: Qëndrimet e Mickoskit janë rigjide dhe jo politike, edhe në luftëra në fund palët ulen në tavolinë dhe merren vesh

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët (ASH) – Dr. Arben Taravari në intervistë për CIVIL Media, ka folur për aktualitetin politik në vend.

Pjesë nga intervista:

“Në këtë situatë, pas pushtimit rus, mendoj se është e dëmshme për vendin, do të gjendeshim në një situatë të re krize, mendoj se Maqedonia nuk ka nevojë për situatë krize për momentin, sepse janë në procedurë ndryshimet kushtetuese. Presim që propozimi i Qeverisë të shkojë në Kuvend, dhe pasatj të fillojnë negociatat me Bashkimin Evropian”, thotë Taravari në intervistë.

Ai ka theksuar se ASH si parti politike ka vazhduar të ketë qëndrime herë të kundërta, herë të njëjta me partinë rivale BDI, mirëpo, siç thekson Taravari, Aleanca për Shqiptarët është alternativa që shqiptarët e shohin si parti që duhet të zëvendësojë BDI.

“Synimi ynë në formimin e partisë dhe ngritjen e partisë ishte që pas 20 vitesh të ketë ndryshime në bllokun shqiptar që të vijë një brez i ri politikanësh. Aleanca për Shqiptarët ishte pikërisht kjo dhe në zgjedhjet e 2020-ës ishim shumë afër BDI-së, mendoj se po të mos ishte pandemia dhe zgjedhjet do të mbaheshin më 12 prill, kur më shumë mërgimtar kishin rezervuar biletat për të ardhur e për të votuar, dhe numri ishte diku midis dhjetë dhe njëzet mijë, mendoj se ndryshimi do të kishte ndodhur te shqiptarët, megjithatë, tani jemi në këtë situatë”, theksoi Taravari.

Në anën tjetër, ndërprerja e paralajmëruar e komunikimit mes liderit të opozitës Hristijan Mickoski dhe pushtetit është shumë e ngurtë dhe jopolitike për Taravarin.

“Gjithmonë duhet të ketë komunikim ndërmjet palëve të interesuara, palëve kryesore politike, pra partive politike, dhe ai komunikim duhet të mbahet dhe ai qëndrim që jo, unë nuk do të komunikoj me partitë nga mazhoranca qeverisëse, mendoj se nuk është as i logjikshëm, as konstruktiv”, theksoi Taravari.

Destan Jonuzi

Intervista e plotë: https://youtu.be/Oz3wEA5HAq0

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti kapet në mashtrim të rëndë, Snopçe ia kujton se votoi rendin e ditës për Branitellat (Video)

Published

on

By

Koordinatori i grupit parlamentar dhe deputeti i koalicionit VLEN, Halil Snopçe gjatë debatit në komisionin për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut ia ka kujtuar me fakte deputetes Ilire Dauti nga grupacioni i Ziadin Selës pjesë e koalicionit opozitar Fronti Evropian votimin e rendit të ditës në seancën e 143 të kuvendit për Ligjin për Branitellat e cila mashton opinionin me listingun fallco.

Snopçe thekson se depuetja Ilire Dauti mashtron, Snopçe ia kujton me fakte se në seancën e 143 ka votuar rendin e ditës për Ligjin për Branitellat, është e njejta seancë ku u votua shkarkimi i ish-ministrave Azir Aliu dhe Fatmir Mexhiti, ku deputetja Ilire Dauti ishte palë me BDI-në dhe kundër Aleancës për Shqiptarët.

VIDEO

Continue Reading

Lajme

Grubi, Bajrami, Rustemi dhe Bekteshi zyrtarët e parë të BDI-së që pritet të dalin para organeve të drejtësisë?!

Published

on

By

Artan Grubi, ish zv.kryeministër i parë, Përparim Bajrami, ish drejtor i Lotarisë së Maqedonisë së Veriut i cili ka qenë nën kontrollë të plotë të këtij të parit, jo zyratisht pritet të ju inicohet procedurë penale dhe të arrestohen për keqpërdorime të shumta që kanë bërë me Lotarinë.

Përpos këtyre dy ish funksionatëve, nga radhët e BDI-së pritet organet e hetuesisë të inicojnë procedurë edhe ndaj ish drejtorit në Ndërmarrjen Publike Rrugët Shtetërore Ejup Rustemi, si dhe ndaj ish ministritë të Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi. Për të parinë tashmë Qeveria e re ka grumbulluar një sërë faktesh për keqpërdorime me fondet publike dhe keqpërdorim të tenderëve. Bekteshi dyshohet për dhënie të koncensionve të dyshimta për njerëzit dhe kompanitë e afërta me BDI-në.

Se BDI ka nevojë për mbrojtës të mirë juridik, sot i paralajmëroi edhe kryetari i ASH-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Arben Taravari si pjesë e koalicionit VLEN në Qeveri.

“BDI-ja kishte një reagim ku qau hallin pse në Ministri të Shëndetësisë është eleminuar pozita e Drejtorit Ekonomik. Një pozitë krejt e panevojshme me të cilën BDI-ja kishte “qerasur” njerëzit e saj. Pra, BDI-ja qortoi Qeverinë që kursen paratë e qytetarëve dhe po këput lidhjet korruptive të ndërtuara nga BDI-ja. Kjo parti ka nevojë për dy gjëra:
1. Një ekip të mirë avokatësh që të mbrojë veten nga akuzat që po i përgatit,; 2. ⁠të kuptojë se të paktën tani që është në Opozitë, duhet të ndryshojë mentalitetin e saj korruptiv”, shkruan Taravari në një status në rrjetet sociale.

Continue Reading

Lajme

VLEN emëron pesë profesorë universitar për zv/ministra

Published

on

By

Nga gjithsej 7 zv. ministra të cilët vijnë nga radhët e Koalicionit VLEN, pesë nga këta janë nga bota akademike, profesorë universitarë.

Flakron Bexheti, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Bujqësisë, Kaltrina Zekolli, doktor shkence do të jetë zv/ministre e Transportit, Lulzim Aliu, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Arsimit, Astrit Iseni, doktor shkence është caktuar të jetë zv/ministër në MPB, si dhe Safije Sadiki Shaini zv/ministre e Sportit, është doktorante dhe ligjëruese në universitet.
Sedat Sulejmani është emëruar zv/ministër i Kulturës, ndërsa Elfete Ismaili është emëruar zv/ministre e Mbrojtjes, të dy profesionistë të shquar.

Flakron Bexheti është ligjërues në Universitetin “Nënë Tereza”, njëjtë Kaltrina Zekolli dhe Safije Sadiki Shaini. Astrit Iseni është ligjërues në Universitetin e Tetovës “Fadil Sulejmani” dhe Lulzim Aliu i cili ligjëron në Universitetin “Kirili dhe Metodi”.

Continue Reading

TOP Lajme