Connect with us

Lajme

Taravari kujton 35 vjetorin e demonstratave të nxënësve të Gostivarit për të mësuar në gjuhën shqipe

Published

on

 

Kryetari i Komunës së Gostivarit dhe ASH-së, Arben Taravari ka kujtuar 35 vjetorin e demonstratave të nxënësve të shkollave të mesme të Gostivarit për të mësuar në gjuhën shqipe.

Në shkrimin e tij Taravari thekson se e kujtojmë këtë datë që histori të tilla të mos na përsëriten kurrë.

“35 vite nga demonstratat e nxënësve të shkollave të mesme të Gostivarit për të mësuar në gjuhën shqipe dhe kundër paraleleve të përziera. Tetë persona, shumica të mitur, prej të cilëve dy vajza gjashtëmbëdhjetë vjeçe, morën dënim me burg në kohëzgjatje prej mbi 52 vjet. Ata që lanë gjurmë të pashlyera për shkollim në gjuhën shqipe, ishin: Valdeta Fejzullai – Aliji (tanimë e ndjerë), Nafie Zendeli-Ziberi, Dashmir Osmani, Imberli Bekteshi, Zulqufli Dalipi, Nazif Sinani, Hajredin Kaza dhe Nuredin Aliji. Shumë pjesëmarrës të tjerë në demostratat e 4 tetorit të vitit 1988, u maltretuan dhe u larguan nga procesi arsimor. Edhe mësuesit dhe profesorët shqiptarë i detyruan që t’u flisnin maqedonisht nxënësve të tyre. Ata që kundërshtuan, u përjashtuan nga puna dhe u burgosën. Parulla kryesore “Duam shkollat shqipe”, nuk harrohet! E kujtojmë këtë datë që histori të tilla të mos na përsëriten kurrë”, shkruan Taravari në rrjetet sociale.

Continue Reading

Lajme

Taravari takoi sot ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në vendin tonë, Petra Drexler

Published

on

Në takimin e mbajtur tek ambasada gjermane, kryetari Taravari dhe ambasadorja Drexler diskutuan mbi proceset politike në vendin tonë, me fokus në përmbylljen e ndryshimeve kushtetuese me qëllim të hapjes së negociatave për anëtarësimin e vendit tonë në BE, duke theksuar angazhimin e Aleancës për Shqiptarët që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të vazhdojnë bashkë rrugëtimin e tyre evropian.

Kryetari Taravari, po ashtu, falënderoi ambasadoren për përkrahjen e vazhdueshme që shteti gjerman ia jep Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari ka uruar shqiptarët me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit duke shkruar se “Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi”, shkruan Top24

Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi. Sa herë vjen 22 nëntori, është sa kënaqësi po aq edhe nder të kujtojmë Ditën e Alfabetit Shqiptar! Për ne shqiptarët në Maqedoni, kjo ditë është e veçantë, edhe për nga fakti se gjithëçka është vendosur si sot në vitin 1908 në qytetin tonë të Manastirit.
Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës më të bukur në botë, shqipes 6 mijë vjeçare!

Continue Reading

Lajme

Vandalizohet Shqiponja në Gostivar, reagon Albion Iseini nga FRASH

Published

on

Me rastin e festave të Nëntorit, FRASH-Gostivar dekoroi monumentin GOSTIVARI me Shqiponjën dykrenare në një aktivitet të tyre. Siç duket kjo ju ka penguar ultranacionalistëve pro-serb të cilët kanë vandalizuar këtë vepër.

Ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Albion Iseini, kryetari i FRASH-Gostivar i cili shprehet se: “Paranoja fanatike ultra-nacionaliste është fare e vogël në krahasim me Kosovën e Pavarur që është shtet Sovran dhe i Lirë!
Të fala nga Gostivari dhe Gostivarasit!” duke bashkangjitur dhe një foto të monumentit të vandalizuar.

http://📸 Look at this post on Facebook https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0aGTLAmqmKTgUv5A9bWDYjmvcQAJ9SYBbfVGXuyFqmLDn7TpTgS8uDaBPEcZaJi53l&id=100001282167727&mibextid=qC1gEa

Continue Reading

TOP Lajme