Connect with us

Lajme

Driton Nebiu pret delegacionin nga Kosova të kryesuar nga drejtori i Agjencisë për administrim të pasurive të konfiskuara të Kosovës, Enver Krasniqi

Published

on

Pas mbledhjes së rrjetit të agjensioneve Ballkanike  BAMIN, ku drejtori i Agjensionit për menaxhim me pronën e konfiskuar të RMV-së, Driton Nebiu insistoi publikisht që Republika e Kosovës të jetë pjesë e rrjetit Ballkanik të Agjensioneve për pronën e konfiskuar, sot priti në takim një delegacion nga Kosova të Agjensisë për administrim me pronên e konfiskuar te Kosovës në krye me drejtorin e saj z.Enver Krasniqi. Ne takim u diskutuan dhe shkëmbyen ide në lidhje me funskionimin e avjensive përkatëse si dhe Drejtori Nebiu i informoi me procesin e digjitalizimkt të këtij institucioni.

Sot patëm nderin dhe kënaqësinë e veçantë që të na vizitojë delegacion nga Republika e Kosovës i kryesuar nga drejtori i Agjencisë për administrim të pasurive të konfiskuara nga Kosova, z. Enver Krasniqi. Qëllimi i takimit ishte njohja me funksionimin e Agjencioneve dhe menaxhimin e tyre, në takim u shkëmbyen përvoja pune dhe nga ana e drejtorit te Agjencionit Driton Nebiu u prezantua edhe vizioni dhe programi për digjitalizim dhe përmirësim me qëllim të avancimit sa më të mirë Agjencionit, ne gjithashtu ramë dakord për përforcimin e bashkëpunimit dhe hapjen e mundësive të reja për përparim të përbashkët. Takime të tilla pune do të intensifikohen në të ardhmen me qëllim të bashkëpunimit të suksesshëm në interes të bashkimit të shteteve me standardet evropiane.

Continue Reading

Lajme

Taravari takoi sot ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në vendin tonë, Petra Drexler

Published

on

Në takimin e mbajtur tek ambasada gjermane, kryetari Taravari dhe ambasadorja Drexler diskutuan mbi proceset politike në vendin tonë, me fokus në përmbylljen e ndryshimeve kushtetuese me qëllim të hapjes së negociatave për anëtarësimin e vendit tonë në BE, duke theksuar angazhimin e Aleancës për Shqiptarët që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të vazhdojnë bashkë rrugëtimin e tyre evropian.

Kryetari Taravari, po ashtu, falënderoi ambasadoren për përkrahjen e vazhdueshme që shteti gjerman ia jep Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari ka uruar shqiptarët me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit duke shkruar se “Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi”, shkruan Top24

Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi. Sa herë vjen 22 nëntori, është sa kënaqësi po aq edhe nder të kujtojmë Ditën e Alfabetit Shqiptar! Për ne shqiptarët në Maqedoni, kjo ditë është e veçantë, edhe për nga fakti se gjithëçka është vendosur si sot në vitin 1908 në qytetin tonë të Manastirit.
Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës më të bukur në botë, shqipes 6 mijë vjeçare!

Continue Reading

Lajme

Vandalizohet Shqiponja në Gostivar, reagon Albion Iseini nga FRASH

Published

on

Me rastin e festave të Nëntorit, FRASH-Gostivar dekoroi monumentin GOSTIVARI me Shqiponjën dykrenare në një aktivitet të tyre. Siç duket kjo ju ka penguar ultranacionalistëve pro-serb të cilët kanë vandalizuar këtë vepër.

Ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Albion Iseini, kryetari i FRASH-Gostivar i cili shprehet se: “Paranoja fanatike ultra-nacionaliste është fare e vogël në krahasim me Kosovën e Pavarur që është shtet Sovran dhe i Lirë!
Të fala nga Gostivari dhe Gostivarasit!” duke bashkangjitur dhe një foto të monumentit të vandalizuar.

http://📸 Look at this post on Facebook https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0aGTLAmqmKTgUv5A9bWDYjmvcQAJ9SYBbfVGXuyFqmLDn7TpTgS8uDaBPEcZaJi53l&id=100001282167727&mibextid=qC1gEa

Continue Reading

TOP Lajme