Connect with us

Lajme

Taravari: Fronti dhe BDI-ja dalëngadalë janë duke u zhbërë

Published

on

“Fronti ku BDi është udhëheqëse, tashmë e humb vetëbesimin. Disa deputetë të tyre tashmë janë të luhatshëm, ata bisedojnë disa me VLEN-in, disa dirket me VMRO-DPMNE-në dhe kjo krijon për Frontin një lloj pasigurie”.

Kështu tha Arben Taravari njëri nga liderët e koalicionit shqiptarë “VLEN” dhe ministër i Shëndetësisë në emisionin “On Time” në televizionin Koha.
Ai tha se ka pritur të ketë një qendrueshmëri pak më të gjatë te BDI-ja, por siç theksoi, “si duket Fronti dhe BDI sipas përshtypjes sime dalngadalë po zhbëhen”.

“Tani kur nuk kanë se si ta motivojnë anëtarësinë e vet, para se të formohej qeveria thoshin se s’bëhet qeveria dhe paska një telefon të kuq. Po qeveria u bë, e para asaj thoshin se kryetarin e Parlamentit nuk e merr VLEN-i, tash kryetarin e Parlamentit e kemi. Derisa ne negocionim për qeverinë, ata vazhdimisht rinin nëpër zyrat e Kuvendit dhe këtu unë dua ta përmendi zyrën 161 ku disa deputetë të Frontit kanë insistuar te VMRO-DPMNE-ja që të hynë në qeveri me katër ministra dhe pa kryetar parlamenti. Tash thonë se kjo qeveri do zgjasë tre apo gjashtë muaj, pas Vitit të Ri do të thonë se kjo qeveri do e zgjasë deri në zgjedhjet lokale dhe se ata do i fitojnë zgjedhjet lokale dhe do të bëhen pjesë e qeverisë. Këto janë mënyra legjitime që ata ta motivojnë anëtarësinë e vet, por unë mendoj se njëri prej deputetëve të Fornit, të BDI-së kur të largohet zyrtarisht, shumë shpejtë do të bëhet zhbërja totali e Frontit”, deklaroi Taravari.

Ai tha se ka pritur debat në Kuvend nga ana e BDI-së kur është zgjedhur qeveria e re, por sipas tij, vetëm dy prej tyre kanë debatuar.

“Ishin Sadulla Duraku dhe Blerim Bexheti të cilët më shumë ishin qesharak se racional. Por sido që të jetë, grupi parlamentar i BDI-së është më i dobët se kurdoherë tjetër”, potencioi Taravari.
Taravari tha se “VLEN” ka shumë më tepër pozita katualisht në qeveri sesa BDI-ja në vitin 2006, 2008, 2011 dhe 2016.

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti kapet në mashtrim të rëndë, Snopçe ia kujton se votoi rendin e ditës për Branitellat (Video)

Published

on

By

Koordinatori i grupit parlamentar dhe deputeti i koalicionit VLEN, Halil Snopçe gjatë debatit në komisionin për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut ia ka kujtuar me fakte deputetes Ilire Dauti nga grupacioni i Ziadin Selës pjesë e koalicionit opozitar Fronti Evropian votimin e rendit të ditës në seancën e 143 të kuvendit për Ligjin për Branitellat e cila mashton opinionin me listingun fallco.

Snopçe thekson se depuetja Ilire Dauti mashtron, Snopçe ia kujton me fakte se në seancën e 143 ka votuar rendin e ditës për Ligjin për Branitellat, është e njejta seancë ku u votua shkarkimi i ish-ministrave Azir Aliu dhe Fatmir Mexhiti, ku deputetja Ilire Dauti ishte palë me BDI-në dhe kundër Aleancës për Shqiptarët.

VIDEO

Continue Reading

Lajme

Grubi, Bajrami, Rustemi dhe Bekteshi zyrtarët e parë të BDI-së që pritet të dalin para organeve të drejtësisë?!

Published

on

By

Artan Grubi, ish zv.kryeministër i parë, Përparim Bajrami, ish drejtor i Lotarisë së Maqedonisë së Veriut i cili ka qenë nën kontrollë të plotë të këtij të parit, jo zyratisht pritet të ju inicohet procedurë penale dhe të arrestohen për keqpërdorime të shumta që kanë bërë me Lotarinë.

Përpos këtyre dy ish funksionatëve, nga radhët e BDI-së pritet organet e hetuesisë të inicojnë procedurë edhe ndaj ish drejtorit në Ndërmarrjen Publike Rrugët Shtetërore Ejup Rustemi, si dhe ndaj ish ministritë të Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi. Për të parinë tashmë Qeveria e re ka grumbulluar një sërë faktesh për keqpërdorime me fondet publike dhe keqpërdorim të tenderëve. Bekteshi dyshohet për dhënie të koncensionve të dyshimta për njerëzit dhe kompanitë e afërta me BDI-në.

Se BDI ka nevojë për mbrojtës të mirë juridik, sot i paralajmëroi edhe kryetari i ASH-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Arben Taravari si pjesë e koalicionit VLEN në Qeveri.

“BDI-ja kishte një reagim ku qau hallin pse në Ministri të Shëndetësisë është eleminuar pozita e Drejtorit Ekonomik. Një pozitë krejt e panevojshme me të cilën BDI-ja kishte “qerasur” njerëzit e saj. Pra, BDI-ja qortoi Qeverinë që kursen paratë e qytetarëve dhe po këput lidhjet korruptive të ndërtuara nga BDI-ja. Kjo parti ka nevojë për dy gjëra:
1. Një ekip të mirë avokatësh që të mbrojë veten nga akuzat që po i përgatit,; 2. ⁠të kuptojë se të paktën tani që është në Opozitë, duhet të ndryshojë mentalitetin e saj korruptiv”, shkruan Taravari në një status në rrjetet sociale.

Continue Reading

Lajme

VLEN emëron pesë profesorë universitar për zv/ministra

Published

on

By

Nga gjithsej 7 zv. ministra të cilët vijnë nga radhët e Koalicionit VLEN, pesë nga këta janë nga bota akademike, profesorë universitarë.

Flakron Bexheti, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Bujqësisë, Kaltrina Zekolli, doktor shkence do të jetë zv/ministre e Transportit, Lulzim Aliu, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Arsimit, Astrit Iseni, doktor shkence është caktuar të jetë zv/ministër në MPB, si dhe Safije Sadiki Shaini zv/ministre e Sportit, është doktorante dhe ligjëruese në universitet.
Sedat Sulejmani është emëruar zv/ministër i Kulturës, ndërsa Elfete Ismaili është emëruar zv/ministre e Mbrojtjes, të dy profesionistë të shquar.

Flakron Bexheti është ligjërues në Universitetin “Nënë Tereza”, njëjtë Kaltrina Zekolli dhe Safije Sadiki Shaini. Astrit Iseni është ligjërues në Universitetin e Tetovës “Fadil Sulejmani” dhe Lulzim Aliu i cili ligjëron në Universitetin “Kirili dhe Metodi”.

Continue Reading

TOP Lajme