Connect with us

Lajme

Taravari: Edhe personat me nevoja të veçanta konkurentë në tregun e punës

Published

on

Në Qendrën Komunale Multifunksionale po hyn në fazën përfundimtare trajnimi i 30 personave, prej të cilëve mbi gjysmae tyre janë me nevoja të veçanta dhe të tjerët të papunësuar.

Pas përfundimit të pjesës teorike dhe trajnimit praktik, personat e papunësuar me aftësitë e reja të fituara, do të kenë mundësi më të mëdha për përfshirje më efikase dhe efektive në tregun e punës, por edhe për hapjen e biznesit të tyre në turizëm apo hotelieri.

Trajnimi realizohet si pjesë e iniciativës për partneritet privato – publik ndërmjet Komunës së Gostivarit dhe kontraktuesit të përzgjedhur “Pella Restaurant”, kurse projekti financohet nga UNDP.

Personat me nevovoja të veçanta gjatë 6 viteve të fundit, gjithmonë kanë gjetur mbështetje të plotë nga Komuna e Gostivarit, ndërsa Gostivari mbetet i vetmi vend me Qendër multifunksionale për persona me nevoja të veçanta.

https://www.facebook.com/1265185232/posts/pfbid0UKPdQ89ePVp6Gd4CnogzQY7iGXHJaQVQbAayMt74PUPxwyhgj5AmCYZiWznEUek3l/?mibextid=5eVWNK

Continue Reading

Lajme

Mexhiti: Më 8 maj Saraji do të jetë vula e ndryshimit të madh

Published

on

By

SARAJI ME 24 PRILL DHE 8 MAJ DO TË JETË VULA E NDRYSHIMIT TË MADH!

Në një atmosferë FITOREJE, SINQERITETI DHE VENDOSSHMËRIE të paparë, sonte bashkërisht me koordinatorin Muhamed Elmazi, zv.koordinatorin Muhamed Rama dhe shumë bartës tjerë të aktivitetit politik në Komunën e Sarajit, takuam një pjesë të strukturave vetëm të disa qendrave të votimit apo vendbanimeve.
Ky elan, organizim dhe mbështetje më bën të sigurtë që pikërisht SARAJI do të jetë VULA e fitores së madhe dhe NDRYSHIMIT!

Vazhdojmë fuqishëm edhe në vendbanimet tjera të Komunës Saraj.
RRUGËTIMI YNË I SINQERTË VAZHDON!

Continue Reading

Lajme

Anketa e fundit e IPIS: Koalicioni VLEN dyfish më i fortë se BDI dhe të tjerët

Published

on

By

Instituti IPIS ka realizuar një anketë të fundit në të cilën shihet se epërsia e opozitës shqiptare- VLEN, karshi BDI-së dhe të tjerëve është e dyfishuar.

Sipas anketës së realizuar në fillim të muajit mars, opozita shqiptar ka rejting prej 15.6%, karshi BDI-së e cila ka 8.6% rejting.
Në kampin maqedonas udhëheq VMRO-ja me 40.4%, ndërsa LSDM ka vetëm 22% mbështetje.

Continue Reading

Lajme

Pritja spektakulare ndaj Taravarit në Strugë (Video)

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe kandidati për president i koalicionit VLEN, Arben Taravari sot ishte i pranishëm nëhapjen e shtabit zgjedhor në Strugë.

Një ditë pas konventës madhështore në Gostivar, sot kandidati për president, Arben Taravari u prit në mënyrë spektakulare në Strugë nga qindra struganë e struganë.

Hapje të shtabeve pritet të ketë në çdo qytet shqiptar dhe në të gjitha vendbanimet shqiptare.

Ndryshe, sipas sondazheve, kandidati i opozitës shqiptare, Arben Taravari fiton bindshëm ndaj kundërkandidatit të tij Bujar Osmani, dhe se ka gjasa reale për të shkusr në rreth të dytë.

2381b7ae-4620-4eca-9091-2e87a9b67dac

Continue Reading

TOP Lajme