Connect with us

Lajme

Takimi i delegacionit parlamentar me Borel/Snopçe: Vendimet për Ballkanin Perëndimor të bazohen në fakte historike e jo në probabilitet

Published

on

Ditën e djeshme në parlamentin e RMV-së u zhvillia takim i një delegacioni parlamentar dhe përfaqsuesin special të BE-së,z.Zhozef Borell.Ne këtë takim  përfaqsuesi i Aleancës për Shqiptarët ishte deputeti Halil Snopçe.Snopçe pas takimit pati një komunikim me publikun nëpërmjet rrjetit social Facebook ku thekson mesazhe te rendesishme te cilat i ka adresuar në këtë takim.Më poshtë ju sjellim statusin e plotë

“Bashkë me Kryetarin e Parlamentit, z. Xhaferi, si përfaqësues i Aleancës për Shqiptarët pritëm përfaqësuesin special, z. Zhozef Borel.

Në takim pata rastin që edhe njëherë të potencoj faktin se Aleanca për Shqiptarët është partia që ka kredibilitetin më të lartë moral të flet për procesin eurointegrues, sepse është partia e vetme e cila edhe pse ka qenë në opozitë, pa asnjë kushtëzim, jo vetëm se i ka përkrahur, por ka qenë edhe vendimtare për shumë vendime në këtë proces. Përsërita edhe njëherë se ne ishim partia vendimtare që me dy deputetët e saj e rrëzuam regjimin e Gruevskit. Ishim vendimtarë në përkrahje të Marrëveshjes së Prespës për ndryshimin e emrit që ishte kusht për anëtarësimin në NATO. Së fundi, ishim partia vendimtare në miratimin e Propozimit Francez, që hap rrugën për nisjen e negociatave për anëtarësimin në EU. Tash në këtë vit vendimtar për procesin integrues, kur janë të patjetërsueshme ndryshimet kushtetuese, sollëm edhe një vendim shumë të rëndësishëm, e ai ishte vendimi për të qenë pjesë e Qeverisë që të bëjmë hapin  përfundimtar për nisjen e negociatave. Nëse nuk bëhen ndryshimet kushtetuese, mund të humbim këtë mundësi të artë dhe se kur do të ketë ofertë tjetër është vështirë të parashikohet. Pra, nëse na ikë edhe kjo mundësi, atëherë rrezikojmë të ardhmen evropiane të shtetit.

Poashtu, në takim citova deklaratën e z. Borel para ambasadorëve të BE-së, kur ai tha se Evropa përballet me pasojat e shkëputjes së burimeve të mirëqenies nga burimet e sigurisë si pasojë e agresionit rus në Ukrainë. Z. Borel atëherë tha se mirëqenia e Evropës ka qenë e bazuar në çmimin e lirë të energjisë nga Rusia dhe nga tregu i lirë kinez. Kjo supozohej të ishte e leverdishme dhe e qëndrueshme për Evropën, por ja që pas agresionit u dëshmua që nuk qenka ashtu. Pra, ky parashikim i Evropës paska qenë i gabuar. Theksova se parashikimet, posaçërisht për shtetet e Ballkanit Perëndimor duhet të bazohen në analiza të qarta. Duhet të bazohen në faktet historike. Pra, në asnjë mënyrë nuk duhet të sillen vendime duke u bazuar në probabilitet. Politika nuk duhet të jetë probabilitet. Në të kundërtën do të ishte risk.”-Thekson Snopçe në statusin e tij në rrjetin social Facebook

https://www.facebook.com/100041636515714/posts/pfbid0Z1N1BAedRti3P7auYaBeH1AQJdUKfnWhzTCv9BEXebDasiUPb7GZLk8ExgZvhVC2l/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës në Gostivar kalojnë në ASH

Published

on

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.

Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.

Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.

Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Lajme

Taravari kujton aktorin Luran Ahmeti:Sot bëhet 2 vite pa mikun tim të shtrenjtë

Published

on

Sot po bëhen 2 vite nga ndarja nga jeta të aktorit të njohur shqiptar nga RMV, Luran Ahmetit.Këtë të fundit e ka kujtuar kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari duke e cilësuar si mik të shtrenjtë.Luran Ahmeti u nda nga jeta dy vite më parë si pasojë e Covid-19.

Postimi i plotë:

“Sot bëhet 2 vite pa një njeri që do i mungojë gjithmonë skenës dhe ekranit, që e donte çdokush…dhe që seciln do e marrë malli!

Sot bëhet 2 vite pa mikun tim të shtrenjtë Luranin…”https://www.facebook.com/1265185232/posts/pfbid02RDTL1f44oFD176EPQ7XDFxLHq6sEy8jcFxxepTPg3e61y9emXbQ9932WPoattQ45l/?mibextid=cr9u03

 

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.

Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.

Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.

Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.

https://youtu.be/hCI7vAiZNOo

https://youtu.be/BZMsVinTTns

https://youtu.be/grUuWc7OWCw

Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan

Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus

Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

TOP Lajme