Connect with us

Politika

Snopçe pyet BDI-në: Me cilën parti do të formoni qeveri dhe pse nuk e mbështesni Pendarovskin në rreth të dytë

Published

on

Kandidati për deputet nga koalicioni VLEN, Halil Snopçe tha se nuk mund të promovosh “Front Evropian” me gardën e vjetër të Gruevskit.

“Ne themi se Gruevski ka qenë pushteti më i kriminalizuar. Nuk mund të promovosh “Front Evropian” me kandidat për deputet në lista të zeza të Amerikës. Nuk mund të promovosh “Front Evropian” me bashkëpunim komplet jo të natyrshëm. Kanë thënë çmos për njëri-tjetrin. Menduh Thaçi ka thënë për Ali Ahmetin vrasës. Zidian Sela për Ali Ahmetin ka thënë se ka qenë organizatori i 27 prillit, se Ali Ahmeti ka faj në tendencën ndaj për për eliminim dhe tani i bashkojnë forcat. Pse i bashkojnë forcat?”, tha Snopçe.

Sipas tij, BDI ende nuk është deklaruar se me cilën parti do të bëjnë koalicion në qeverinë e ardhshme.

“BDI duhet të prononcohet. Nëse dëshiron të jetë në qeveri me cilën parti do të koalicionojë. Ata nuk janë prononcuar”, tha Snopçe.

Snopçe shtoi se BDI në njërën anë kritikojnë VMRO-në, kurse në anën tjetër e lusin ata që i kritikojnë.

“Qeveria e ardhshme do të krijohet ajo qi bën 61 deputetë, prandaj e pyes BDI-në me cilën parti do të formojë qeveri. Sipas rezultateve të 24 prillit, nëse i kthejmë në mandate, LSDM merr 24 deputetë. Maksim Dimitrievski tha se në asnjë mënyrë nuk hyn në qeveri nëse aty është BDI. Gjithë shqiptarët të bëhen bashkë, plus 24 të LSDM-së, nuk formohet qeveria. Kjo i bie se BDI mund të formojë qeveri vetëm me VMRO-në, kurse nga ana tjetër VMRO u shpreh qartazi se nuk ka vend për BDI-në në qeverinë e ardhshme”, tha Snopçe duke i bërë apel BDI-së të tregojë se me cilën parti do të formojë Qeverinë dhe se prandaj e lut këtë parti.

Në fund Snopçe po ashtu pyeti BDI-në pse nuk e mbështesin Stevo Pendarovskin në rrethin e dytë siç e mbështetën atë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2019 si kandidat konsensual.

Continue Reading

Politika

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

Published

on

By

Siç meson TV21, Arben Taravri përveç ministrisë së Shëndetësisë do të ketë edhe zëvendëskryeministrin për Qverisje të mirë, zëvendës ministër të Mbrojtjes, zëvendës ministër për Bujqësi, sekretarë shtetërorë dhe disa drejtori.

Ndërkaq, më herët TV21 njoftoi se tashmë VLEN ka ndarë resorët për qeveri.

-Lëvizja Demokratike e Izet Mexhitit do ta merr postin e Zëvendëskryeministrit të parë të Qeverisë, Ministrinë e Ambientit dhe dy Zëvendësministra, atë të Transportit dhe të Ministrisë së Brendshme.

-Alternativës së Afrim Gashit do t’i takojë pozita e Kryeparlamentarit dhe Erurointegrimet

-Besa e Bilall Kasamit do të udhëheq Ministrinë Ekonomisë dhe Punës, Ministrinë e Politikës Sociale. Gjithashtu Besës do t’i takojë edhe Zëvendësministri i Kulturës.

Continue Reading

Politika

Fetai: Sot Ixheti nesër Artani, ndryshe s’ka kuptim as ndryshim

Published

on

By

Arben Fetai nga Aleanca për Shqiptarët ka komentuar arrestimet e fundit nën dyshimet për korrupsion.

“Ixhet Memeti, ish ministër i drejtësisë, avokat i popullit dhe prokuror i BDI-së qenka arrestuar nën dyshime për korrupsion.
Sot Ixheti, nesër Artani e kështu me radhë.
Ndryshe nuk ka kuptim as ndryshimi.”, ka shkruar Fetai.

Continue Reading

Politika

Bastiset shtëpia dhe ambientet e zyrës të prokurorit Ixhet Memeti, dyshohet për mitmarje

Published

on

By

Mbrëmë vonë, me urdhër të gjyqtarit të procedurës paraprake, është bërë bastisje në shtëpinë e anëtarit të Këshillit të Prokurorëve Publikë, Ixhet Memeti, në Tetovë, si dhe në vendet zyrtare të Prokurorisë.

Dyshohet se Memeti së bashku me gjyqtarin Nake Gorgiev kanë pasur ndikim duke keqpërdorur pozitën e anëtarit të Këshillit të Prokurorëve Publikë në rastin e kërkesës për ryshfet për rrethana lehtësuese për ish-kryetarin e komunës së Novosellës Boro Petrushevski, i cili ndodhet në paraburgim.

Ixhet Memeti konsiderohet i afërt me BDI-në dhe ka qenë Avokati i Popullit për dy mandate. Ai është gjithashtu ish-ministër i Drejtësisë, gjyqtar kushtetues, këshilltar shtetëror në Qeveri dhe anëtar i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve.

Nake Gjorgiev është arrestuar dje, pasi është kapur me ryshfet prej 10.000 euro para të markuara. Sipas informacioneve, dyshimi është se gjyqtari Georgiev ka premtuar masa lehtësuese në procedurë gjyqësore ndaj ish-kryetarit të Novosellës, Boro Stojçev, i cili është arrestuar sërish, kësaj radhe për kontrabandë marihuanë./PaCenzurë

Continue Reading

TOP Lajme