Connect with us

Politika

Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

Published

on

Derisa Fronti Europian ankohet për rivotimin e së mërkurës dhe derisa kritikojnë VLEN-in se nuk ka legjitimitet për të përfaqësuar shqiptarët, Izet Mexhiti iu përgjigjet me një thënie.

“Ka një thënie, ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë. Por mirë është që të gjejnë faktorët për humbjen, mirë është të reformohen e më pak të kërcënohen sepse i bëjnë keq vetvetes askujt tjetër”, tha Mexhiti

Mexhiti foli edhe për marrëveshjen e majit të vitit 2007, me çka tha se ajo marrëveshje parasheh që qeveri të formojnë fituesi në kampin maqedonas me fituesin në kampin shqiptare. E sipas tij BDI iku nga koncepti etnik dhe kaloi në konceptin multietnik, dhe nuk është më pjese e kampit shqiptar.

“Momentin kur u desht të ballafaqohet VLEN me BDI, pas thirrjes së Ahmetit, ai për herë të parë iku, e la konceptin etnik dhe doli në konceptin multietnik. Unë them se është legjitime, por në momentin kur ke dal në konceptin multietnik dhe kur deklaron se ti garon në superligë, garon me VMRO DPMNE dhe LSDM, atëherë e pret përfundimin e rezultateve. Përfundimi i rezultateve është që VMRO ka fitu, dhe ti që ke garu me VMRO ke humb dhe shkon në opozitë. Tash kur nuk i kovenon kjo, Osmani e Ahmeti mundohen të kthehen te kampi etnik. E këtu ka problem se kur është bë marrëveshja e majit në 2007 unë kam qenë në grupin me të cilin kam biseduar me VMRO DPMNE dhe kemi ardh deri te marrëveshja e majit, që është fituesi shqiptare me fituesin maqedon. Dhe në momentin që ke bo koalicion multietnk dhe thirresh në votat ë gjitha atyre nuk mund të jesh fitues shqiptar”, shtoi Mexhiti.

Sipas Mexhitit fitues absolut në kampin shqiptar është VLEN, sepse fitoi 107 mijë vota, duke shtuar se në Maqedoni nuk ka më shumë se 200 mijë vota shqiptare për shkak të migrimit.

Continue Reading

Politika

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

Published

on

By

Sondazhi i fundit i realizuar nga organizata IPSOS, e ka renditur koalicionin VLEN-in para Frontit Evropian.

Ky sondazh i publikuar në qershor, tregon se koalicioni VLEN ka mbështetje prej 7,8% te qytetarët, ndërsa “Fronti Evropian” 6,9%.

Sondazhi është realizuar në terren dhe nxjerr për herë të parë VLEN-in para Frontit Evropian.

Në foton më poshtë mund t’i shihni të dhënat e sondazhit.

Continue Reading

Politika

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari bashkë me deputetët Halil Snopçe dhe Mimoza Musa realizoi takim me zv. ministren e Punëve të Jashtme të Republikës së Greqisë, Aleksandra Papadopolu dhe me ambasadoren e Republikës së Greqisë, shkëlqesinë e saj, Sofija Filipidu.

Në takim palët u dakorduan për rëndësinë e zbatimit të marrëveshjeve ndërkombëtare që tashmë janë miratuar dhe pavarësisht se në dy vendet ekzistojnë qarqe që nuk pajtohet me ato marrëveshje, zbatimi i tyre duhet të jetë i obligueshëm.

Kryetari Arben Taravari potencoi se Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në Bashkimin Evropian, ndërsa Qeveria e re do të japë maksimumin për rrugëtimin evropian të vendit si dhe përforcimin e raporteve me Republikën e Greqisë si partner shumë i rëndësishëm i Maqedonisë së Veriut.

Continue Reading

Politika

A po e përgatit Bujar Osmani terrenin për të ndërruar fanellën?

Published

on

By

Tashmë një periudhë të gjatë nga koalicioni “Vlen” paralajmërojnë se janë në pritje të momentit të duhur që disa deputetë të “Frontit Evropian” t’i bashkohen koalicionit qeverisës. Se diçka po ndodh me kohezionin në koalicionin e BDI-së e konfirmon edhe votimi për riorganizimin e resorëve qeveritarë.

Atëherë Ziadin Sela deklaroi se nuk kishte dashur të votojë për ligjin e propozuar nga VMRO-DPMNE-ja dhe se e ruan autonominë për të gjitha vendimet e ardhshme dhe hapat politikë brenda koalicionit. Me fjalë të tjera, bëri të ditur se nuk duhet të pritet sjellje unanime në “Frontin Evropian” në të ardhmen.

Ndërkohë në koalicionin “Vlen” kanë telashe të ëmbla me ndarjen e institucioneve brenda koalicionit të tyre. Në opinion dalin me turp disa emra për resorë të caktuar, megjithatë, enigma më e madhe mbetet se kush do ta udhëheq Ministrinë e sapoformuar të Çështjeve Evropiane.

Jozyrtarisht, ky pozicion, në kuadër të ndarjes së brendshme, i përket Alternativës. Mirëpo, nga burime të larta partiake kuptojmë se taktizimi për këtë pozicion vjen për shkak të një rrethane që mund të tingëllojë si bombë politike. Kinse, ministri në largim i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ka treguar gatishmëri për të ndërruar fanellën dhe të kalojë në koalicionin “Vlen” dhe në Qeverinë e re të jetë ministër i Çështjeve Evropiane. Kinse, për këtë plan të tij tashmë ka lobuar tek njerëzit me ndikim nga rrethi i ngushtë i Albin Kurtit në Kosovë dhe ka tentuar të miratojë që kabineti i kryeministrit shqiptar Edi Rama të ketë qëndrim pozitiv ndaj kësaj ideje. Ka pritur që në margjinat e takimeve zyrtare të presidentëve të Shqipërisë dhe Kosovës, Bajram Begaj dhe Vjosa Osmani me Kryetarin e Kuvendit, Afrim Gashi, ta shtrojë pyetjen.

Të jepen garanci se Bujar Osmani nuk ofrohet si ministër me urdhër të Ali Ahmetit për të krijuar perceptimin se edhe BDI-ja është në koalicionin qeveritar, por sinqerisht dëshiron me përvojën e tij t’i ndihmojë koalicionit “Vlen” në angazhimet e tyre programore për të afruar Maqedoninë e Veriut drejt BE-së. Sido që të jetë, disa ditët në vijim paralajmërojnë zhvillime interesante./infoshqip.com/

Continue Reading

TOP Lajme