Connect with us

Lajme

Lazami: Hapja e qendrës së parë rinore në një vendbanim rural si Likova është moment historik

Published

on

Në cilësinë e Zëvendës Drejtorit të Agjencisë për Rini dhe Sport, kisha kënaqësinë të jem i pranishëm dhe të kem një fjalim rasti për themelimin e qendrës së parë rinore në një komunë rurale. Njëkohësisht dua të shpreh mirënjohjen time për këtë ngjarje të jashtëzakonshme sot. Hapja e qendrës së parë rinore në një vendbanim rural si Likova është një moment historik për ne.

Kjo qendër rinore do të ndikojë pozitivisht në jetën e të rinjve, duke u ofruar një mjedis të pasur me aktivitete dhe mundësi për zhvillim personal. Është një shembull i qartë se si investimet në rininë mund të ndryshojnë destinacionin e një komuniteti.

Ju të rinj të Lipkovës, jeni themelues të kësaj qendre dhe keni detyrimin e rëndësishëm të shfrytëzoni këtë mundësi për të përfshirë veten në procese vendimmarrëse dhe për të ndryshuar për të mirë komunitetit tuaj.

Në emër të Agjencisë për Rini dhe Sport, ju falënderojmë për punën tuaj të palodhur në realizimin e këtij objektivi. Le të kujdesemi së bashku për këtë qendër dhe le të përgatisim terrenin për një të ardhme më të mirë për të rinjtë e Likovës.

Continue Reading

Lajme

Taravari takoi sot ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në vendin tonë, Petra Drexler

Published

on

Në takimin e mbajtur tek ambasada gjermane, kryetari Taravari dhe ambasadorja Drexler diskutuan mbi proceset politike në vendin tonë, me fokus në përmbylljen e ndryshimeve kushtetuese me qëllim të hapjes së negociatave për anëtarësimin e vendit tonë në BE, duke theksuar angazhimin e Aleancës për Shqiptarët që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të vazhdojnë bashkë rrugëtimin e tyre evropian.

Kryetari Taravari, po ashtu, falënderoi ambasadoren për përkrahjen e vazhdueshme që shteti gjerman ia jep Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari ka uruar shqiptarët me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit duke shkruar se “Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi”, shkruan Top24

Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi. Sa herë vjen 22 nëntori, është sa kënaqësi po aq edhe nder të kujtojmë Ditën e Alfabetit Shqiptar! Për ne shqiptarët në Maqedoni, kjo ditë është e veçantë, edhe për nga fakti se gjithëçka është vendosur si sot në vitin 1908 në qytetin tonë të Manastirit.
Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës më të bukur në botë, shqipes 6 mijë vjeçare!

Continue Reading

Lajme

Vandalizohet Shqiponja në Gostivar, reagon Albion Iseini nga FRASH

Published

on

Me rastin e festave të Nëntorit, FRASH-Gostivar dekoroi monumentin GOSTIVARI me Shqiponjën dykrenare në një aktivitet të tyre. Siç duket kjo ju ka penguar ultranacionalistëve pro-serb të cilët kanë vandalizuar këtë vepër.

Ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Albion Iseini, kryetari i FRASH-Gostivar i cili shprehet se: “Paranoja fanatike ultra-nacionaliste është fare e vogël në krahasim me Kosovën e Pavarur që është shtet Sovran dhe i Lirë!
Të fala nga Gostivari dhe Gostivarasit!” duke bashkangjitur dhe një foto të monumentit të vandalizuar.

http://📸 Look at this post on Facebook https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0aGTLAmqmKTgUv5A9bWDYjmvcQAJ9SYBbfVGXuyFqmLDn7TpTgS8uDaBPEcZaJi53l&id=100001282167727&mibextid=qC1gEa

Continue Reading

TOP Lajme