Connect with us

Lajme

Kush ja prishi “Calculatorin” Elmi Azirit, pse po ngatërron numrat?!

Published

on

Deputeti në përfundim të mandatit Elmi Aziri, pas gati katër viteve mandat ditëve të fundit ka filluar të vizitoj disa nëndegë duke pretenduar se ato janë strukturat e Aleancës për Shqiptarët.

Ajo që bie në sy është mashtrimi dhe manipulimi që deputeti Aziri bën hapur me numrin e pjesmarrësve në ato takime.
Kështu për shembull, mbrëmë deputeti ka qenë në fshatin Çerkez ku ishte pritur nga 22 anëtarë(shumica familjarë të ish kryetarit të degës Arsim Hasani), Elmi Aziri ka deklaruar se me 40 vota Për u zgjodh njëri nga pjesnarrësit shef shtabi.
Pra kishte shtuar diku më shumë se 18 numra.

Të njejtin veprim e bëri edhe para ca ditëve ku në Lagjën e Trimave nga 32 persona prezent Elmi Aziri kishte publikuar se gjithsej kanë votuar 54 anëtarë.

Veprimin e njejtë e kishte bërë edhe në një kuvend të rinisë ku në sallën e cila ka gjithsej ka 50 ulëse(10-15 prej të cilave ishin të mbushur me përfaqsues të qeverisë), Elmi Aziri kishte postuar në faqën e tij se me 122 vota Për u zgjodh kryetari i rinisë.

Sipas këtyre veprimeve deputeti Aziri duhet të ndodhet në një pozicion të vështirë, me që deri tani kishte dështuar në gjitha proceset duke humbur kështu përkrahjen e gjitha strukturave në degën e Kumanovës dhe Likovës dhe si rezultat i kësaj është larguar nga çdo kombinatorik e mundëshme për të kandiduar për edhe një mandat të dytë.

Kështu që deputeti Aziri i ndodhur në një situatë jo të favorshme mandej shumë të sikletshme, duke shfrytëzuar pjesmarrjen në qeveri po tenton të organzion takime të tilla dhe me fryerjen e numrave dëshiron ta bind Artan Grubin që ai gëzon përkrahje dhe meriton një pozicion të sigurtë në listat e përbashkëta me BDI-në.

Burimet tona flasin që deputeti Aziri nuk preferohet nga strukturat e BDI-së, Kumanovë- Likovë dhe se ata i’a kanë bërë me dije Artan Grubit dhe kryetarit Ali Ahmeti që në asnjë kombinatorik nuk do ta kishin pranuar Elmi Azirin si kandidat i mundshëm në listën e BDI-së.

Continue Reading

Lajme

Votimi i të burgosurve dhe të sëmurëve po zhvillohet pa probleme, bëjnë të ditur KSHZ

Published

on

By

Të drejtën e votës sot do të mund ta ushtrojnë 2569 votues në 31 vendvotime në PKV, ku janë regjistruar për të votuar dhe aplikimet e të cilëve janë pranuar nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve.

Sot në qendrat e votimit në 14 IEVP do të mund të ushtrojnë të drejtën e votës 2147 zgjedhës. Të gjitha qendrat e votimit në IEVP janë hapur në orën 7:00 të mëngjesit të sotëm dhe votimi atje do të vazhdojë deri në orën 19:00.

Deri në këtë moment votimi po vijon pa problem. Gjatë ditës së sotme dy votues, të cilët identifikohen si të zhvendosur brenda vendit, do të mund të ushtrojnë të drejtën e votës në të vetmen qendër për personat e zhvendosur brenda vendit.

Këshillat zgjedhorë në Republikën e Maqedonisë së Veriut gjatë ditës së sotme do të bëjnë votimin e personave të sëmurë ose të paaftë, të cilët kanë dorëzuar njoftime me dokumentacion përkatës deri te komisionet komunale zgjedhore. Të drejtën e votës në banesat e tyre do ta ushtrojnë 6935 qytetarë të regjistruar si të sëmurë apo të pafuqishëm.

Sot, 534 zgjedhës, të vendosur në 20 qendra të kujdesit jashtëfamiljar, do të kenë mundësinë të ushtrojnë të drejtën e votës në qendrën ku ndodhen. Ekziston një interes i theksuar për vëzhgimin e këtyre zgjedhjeve nga organizata dhe media vendase, të huaja dhe ndërkombëtare. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve deri më tani ka akredituar për vëzhgim 342 vëzhgues vendas, 517 vëzhgues të huaj dhe ndërkombëtarë, 51 përkthyes dhe 32 gazetarë të huaj. Faqja e KSHZ-së, www.sec.mk, si dhe faqet e rrjeteve sociale “Facebook”, X, “Instagram”, si dhe kanali YouTube janë në dispozicion të të gjithë qytetarëve, ku do të mund të gjeni informacion në kohë dhe të saktë në lidhje me zgjedhjet.

Në listën zgjedhore me të drejtë vote në këto zgjedhje janë regjistruar gjithsej 1.814.317 zgjedhës.

Continue Reading

Lajme

Demolohet shtabi i VLEN në Lagjen e Trimave në Kumanovë

Published

on

By

Gjatë mbrëmjes së kaluar nga persona të panjohur është demoluar shtabi i VLEN në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

Rasti i demolimit të shtabit është lajmëruar në SPB Kumanovë. Përndryshe nuk është hera e parë që demolohen shtabet partiake në lagjet shqiptare në Maqedoninë e Veriut.

Continue Reading

Lajme

Veteranët e UÇK-së porosi Artan Grubit: Nuk lejojmë shkeljen e flamurit kombëtar!

Published

on

By

Veteranët e UÇK-së kanë reaguar ndaj Artan Grubit i cili nga sheshi i Shkupit këtkoi që të ulet flamuri kombëtar.

Ata e shohin këtë veprim si një shkelje të gjakut të dëshmorëve dhe sakrificave të tyre për liri.

Në reagimin e tyre, ata theksojnë se flamuri kombëtar është mbrojtur me gjakun e dëshmorëve dhe se nuk mund të lejohet që të kalojë pa reagim një gjest i tillë.

Në këtë reagim, ata shprehin zemërimin dhe turpin e tyre ndaj këtij veprimi, duke theksuar rëndësinë dhe nderin që duhet t’i kushtohet flamurit kombëtar dhe emblemës së UÇK-së.

“TË NDERUAR VETERANË INVALID DHE FAMILJE TË DËSHMORËVE KY FLAMUR ËSHTË LARË ME GJAKË DHE ËSHTË MBROJTUR ME GJAKUN E DËSHMORËVE. NUK TOLEROJMË QË NJË RRUGAÇ TË JAPE URDHËRA PËR TË ULUR FLAMURIN KOMBËTAR NË LIRI, AI FLAMUR ËSHTË MBROJTUR ME JETËN E SHUM DËSHMORËVE NGA VITI 1998 DERI NË 2001. Nuk mundemi të qëndrojm indiferentë ndaj këti rrugaçi se ai rrugaçi që në vitin 2001 ishte me palën Maqedone dhe ishte i mbuluar me flamurin e ty që ka në zemër. TURP TURP TURP TË KENI. NJËHER BROHORET UÇK UÇK DHE PAS NJË ORE URDHËRON ULNI FLAMURAT ULNI FLAMURAT………TURP TURP TURP!!!???? RROFT FLAMURI KOMBËTAR RROFT EMBLEMA U.Ç.K së”, thuhet në reagimin e ish ushtarëve të UÇK-së, theksojn Veteranët e UÇK-së.

Continue Reading

TOP Lajme