Connect with us

Lajme

GOSTIVARI SHËNOI DITËN BOTËRORE PA MAKINA

Published

on

 

Komuna e Gostivarit me rastin e Ditës Botërore pa Makina organizoi defile në rrugët qendrore të qytetit.

Defileja filloi nga Pallati i Kulturës dhe përfundoi para objektit të Komunës së Gostivarit, kurse pjesëmarrës në këtë aktivitet ekologjik ishin nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme, anëtarë të shoqatës “Sharri”, çiklistët e Lidhjes së Sporteve Shkollore dhe vullnetarë të Kryqit të Kuq – Gostivar.

Pas mbarimit të defilesë, kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari i përgëzoi pjesëmarrësit për këtë aktivitet.

“Falënderoj nxnënësit e shkollave fillore dhe të mesme, organizatat joqeveritare siç është shoqata “Sharri”, LSSH-në dhe Kryqin e Kuq – Gostivar për këtë aktivitet që për çdo vit organizohet nga Komuna, e që ka për qëllim ndërgjegjësimin e qytetarëve që sa më pak të përdorin automjete me qëllim të mbarojtjes së mjedisit dhe ajrit në qytet”, deklaroi kryetari Arben Taravari.

https://www.facebook.com/100044411046937/posts/pfbid02PyhKgbY5wzh9NjqJ8ACJ9R2YnEcuGoHdynRwAPvydLQJZ3hpsu2W9dugNK4Lbqtbl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Taravari takoi sot ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në vendin tonë, Petra Drexler

Published

on

Në takimin e mbajtur tek ambasada gjermane, kryetari Taravari dhe ambasadorja Drexler diskutuan mbi proceset politike në vendin tonë, me fokus në përmbylljen e ndryshimeve kushtetuese me qëllim të hapjes së negociatave për anëtarësimin e vendit tonë në BE, duke theksuar angazhimin e Aleancës për Shqiptarët që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të vazhdojnë bashkë rrugëtimin e tyre evropian.

Kryetari Taravari, po ashtu, falënderoi ambasadoren për përkrahjen e vazhdueshme që shteti gjerman ia jep Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari ka uruar shqiptarët me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit duke shkruar se “Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi”, shkruan Top24

Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi. Sa herë vjen 22 nëntori, është sa kënaqësi po aq edhe nder të kujtojmë Ditën e Alfabetit Shqiptar! Për ne shqiptarët në Maqedoni, kjo ditë është e veçantë, edhe për nga fakti se gjithëçka është vendosur si sot në vitin 1908 në qytetin tonë të Manastirit.
Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës më të bukur në botë, shqipes 6 mijë vjeçare!

Continue Reading

Lajme

Vandalizohet Shqiponja në Gostivar, reagon Albion Iseini nga FRASH

Published

on

Me rastin e festave të Nëntorit, FRASH-Gostivar dekoroi monumentin GOSTIVARI me Shqiponjën dykrenare në një aktivitet të tyre. Siç duket kjo ju ka penguar ultranacionalistëve pro-serb të cilët kanë vandalizuar këtë vepër.

Ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Albion Iseini, kryetari i FRASH-Gostivar i cili shprehet se: “Paranoja fanatike ultra-nacionaliste është fare e vogël në krahasim me Kosovën e Pavarur që është shtet Sovran dhe i Lirë!
Të fala nga Gostivari dhe Gostivarasit!” duke bashkangjitur dhe një foto të monumentit të vandalizuar.

http://📸 Look at this post on Facebook https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0aGTLAmqmKTgUv5A9bWDYjmvcQAJ9SYBbfVGXuyFqmLDn7TpTgS8uDaBPEcZaJi53l&id=100001282167727&mibextid=qC1gEa

Continue Reading

TOP Lajme