Connect with us

Lajme

Azizi nga Zhelina: Ushtarët e UÇK-së janë të zhgënjyer, thonë se “e nisëm luftën për lliri BDI-ja e shndërroi në luftë për LGBDI”

Published

on

Kandidati për deputet në njesinë e gjashtë zgjedhore nga radhët e VLEN dhe sekretar organizativ i Lëvizjes BESA, Adnan Azizi në tubimin në Zhelinë, deklaroi se se banorët e kësaj komune e shpallën non grata BDI-në dhe nuk e mbështetën në tubimin e mbajtr nga Fronti Europian.

“Më lejoni që nga zemra në emër të koalicionit VLEN të përshëndes të gjithë banorët e Zhelinës që ia mbyllën dyert zullumit, i shpallën ‘non grata‘ dhe i bojkotuan ditën që ishin në Zhelin, e nga këtu e morën mesazhin se në Tetovë, në Gostivar e në të gjithë zonën gjashtë, janë persona ‘non grata’ e të padëshirueshëm. Nga natyra unë nuk jam person që prirem nga urrejtja dhe mllefi, por gjithmon nisem nga parimi dhe dashuria që e kemi për këto të rinj, për vatanin, për atdheun dhe për të gjithë kombin shqiptar. Andaj i ftoj edhe ata 50 vetat që ishin prezent në tubimin e BDI-së në Zhelinë që të vijnë e të na bashkëngjiten neve”, ka deklaruar Azizi.
Ai ka thënë se në takimet e shumta me epror dhe ushtar të UÇK-së, ata ndjehen të zhgënjyer nga BDI pasi, siç thonë, kjo parti e ka devijuar idealin e Ushtrisë Çlirimtare kombëtare.

“Të nderuar të pranishëm, këto ditë kam takuar shumë njerëz, kam takuar eprorët e UÇK-së, kam takuar ish-ushtarë, kam takuar shumë njerëz të BDI-së. Besoni mllefi dhe zhgënjimi e kanë aq të thellë sa që nuk mund ta përshkruaj me fjalë. Disa më thanë se e nisëm UÇK-në për bashkikmin e trojeve, e nisëm luftën për liri dhe përfundoi në LGBDI, e nisëm me agjendën Kuq e Zi dhe përfundoi me kandidatin LGBDI, që në vend që të angazhohet për lirinë e shqiptarëve ai tha jamë shumë i përkushtuar për të drejtat e LGBTI-së”, deklaroi kandidati për deputet nga VLEN në tubimin në Zhelinë.

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti kapet në mashtrim të rëndë, Snopçe ia kujton se votoi rendin e ditës për Branitellat (Video)

Published

on

By

Koordinatori i grupit parlamentar dhe deputeti i koalicionit VLEN, Halil Snopçe gjatë debatit në komisionin për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut ia ka kujtuar me fakte deputetes Ilire Dauti nga grupacioni i Ziadin Selës pjesë e koalicionit opozitar Fronti Evropian votimin e rendit të ditës në seancën e 143 të kuvendit për Ligjin për Branitellat e cila mashton opinionin me listingun fallco.

Snopçe thekson se depuetja Ilire Dauti mashtron, Snopçe ia kujton me fakte se në seancën e 143 ka votuar rendin e ditës për Ligjin për Branitellat, është e njejta seancë ku u votua shkarkimi i ish-ministrave Azir Aliu dhe Fatmir Mexhiti, ku deputetja Ilire Dauti ishte palë me BDI-në dhe kundër Aleancës për Shqiptarët.

VIDEO

Continue Reading

Lajme

Grubi, Bajrami, Rustemi dhe Bekteshi zyrtarët e parë të BDI-së që pritet të dalin para organeve të drejtësisë?!

Published

on

By

Artan Grubi, ish zv.kryeministër i parë, Përparim Bajrami, ish drejtor i Lotarisë së Maqedonisë së Veriut i cili ka qenë nën kontrollë të plotë të këtij të parit, jo zyratisht pritet të ju inicohet procedurë penale dhe të arrestohen për keqpërdorime të shumta që kanë bërë me Lotarinë.

Përpos këtyre dy ish funksionatëve, nga radhët e BDI-së pritet organet e hetuesisë të inicojnë procedurë edhe ndaj ish drejtorit në Ndërmarrjen Publike Rrugët Shtetërore Ejup Rustemi, si dhe ndaj ish ministritë të Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi. Për të parinë tashmë Qeveria e re ka grumbulluar një sërë faktesh për keqpërdorime me fondet publike dhe keqpërdorim të tenderëve. Bekteshi dyshohet për dhënie të koncensionve të dyshimta për njerëzit dhe kompanitë e afërta me BDI-në.

Se BDI ka nevojë për mbrojtës të mirë juridik, sot i paralajmëroi edhe kryetari i ASH-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Arben Taravari si pjesë e koalicionit VLEN në Qeveri.

“BDI-ja kishte një reagim ku qau hallin pse në Ministri të Shëndetësisë është eleminuar pozita e Drejtorit Ekonomik. Një pozitë krejt e panevojshme me të cilën BDI-ja kishte “qerasur” njerëzit e saj. Pra, BDI-ja qortoi Qeverinë që kursen paratë e qytetarëve dhe po këput lidhjet korruptive të ndërtuara nga BDI-ja. Kjo parti ka nevojë për dy gjëra:
1. Një ekip të mirë avokatësh që të mbrojë veten nga akuzat që po i përgatit,; 2. ⁠të kuptojë se të paktën tani që është në Opozitë, duhet të ndryshojë mentalitetin e saj korruptiv”, shkruan Taravari në një status në rrjetet sociale.

Continue Reading

Lajme

VLEN emëron pesë profesorë universitar për zv/ministra

Published

on

By

Nga gjithsej 7 zv. ministra të cilët vijnë nga radhët e Koalicionit VLEN, pesë nga këta janë nga bota akademike, profesorë universitarë.

Flakron Bexheti, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Bujqësisë, Kaltrina Zekolli, doktor shkence do të jetë zv/ministre e Transportit, Lulzim Aliu, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Arsimit, Astrit Iseni, doktor shkence është caktuar të jetë zv/ministër në MPB, si dhe Safije Sadiki Shaini zv/ministre e Sportit, është doktorante dhe ligjëruese në universitet.
Sedat Sulejmani është emëruar zv/ministër i Kulturës, ndërsa Elfete Ismaili është emëruar zv/ministre e Mbrojtjes, të dy profesionistë të shquar.

Flakron Bexheti është ligjërues në Universitetin “Nënë Tereza”, njëjtë Kaltrina Zekolli dhe Safije Sadiki Shaini. Astrit Iseni është ligjërues në Universitetin e Tetovës “Fadil Sulejmani” dhe Lulzim Aliu i cili ligjëron në Universitetin “Kirili dhe Metodi”.

Continue Reading

TOP Lajme