Connect with us

Lajme

“20 përindëshi”, Snopçe: Deputetët maqedonas nuk janë kundër, por shqetësohen për rejtingun pratiak

Published

on

 

Në emisionin debativ në TV24, në pyetjen e gazetares për ta komentuar deklaratën e kryetarit të partisë z. Arben Taravari në lidhje me çështjen e largimit të 20% nga Kushtetuta, si dhe për atë se kujt i pengon gjuha shqipe, deputeti Halil Snopçe deklaroi se vet fakti që partitë kryesore maqedonase, LSDM dhe VMRO nuk ngrejnë iniciativë për zëvendësimin e referencës 20% me fjalën Gjuha shqipe, do të thotë se kjo gjuhë të dyjave u pengon.

Snopçe, mes tjerash, deklaroi se ka pritur prej bashkështetasve të tij dhe kolegët deputetë, edhe nga LSDM edhe nga VMRO, pra, edhe nga shumica edhe nga opozita, që ata vetë të ngrejnë këtë iniciativë me ç’rast, siç ai tha, do të kishin treguar madhështi, do të kishin treguar kosmopolitizëm, do të kishin reflektuar vullnet të mirë dhe do të kishin shtruar dorën, në formë që të tregojnë që ja ne vetë jemi të vetëdijshëm se kjo nuk është në rregull, dhe se asgjëkundi tjetër nuk ekziston definimi i një gjuhe me përqindje.

Ky ka qenë përcaktimi programor i Aleancës për Shqiptarët dhe premtim gjatë fushatave tona zgjedhore, shtoi më tej deputeti Snopçe.

“Kemi pasur amendament edhe në ndryshimet e fundit dhe atëherë na është thënë se në hapjen e radhës, kjo do të rregullohet. Kemi pasur deklaratë nga ish kryeministri Zaev, nga kryeministri i tanishëm Kovaçevski, nga lideri i opozitës Mickovski dhe nga presidenti i shtetit z. Pendarovski se nuk kanë asgjë kundër. Bile asnjë koleg deputet, qoftë nga VMRO qoftë nga LSDM me të cilët kemi biseduar, të gjithë thonë se nuk kanë gjë kundër. Pra, askush nuk ka kundër kësaj, por secili frikësohet të ngrihet kjo iniciativë. Askush nuk ka kundër gjuhës shqipe, por bëjnë gjithëçka që mos të vendoset në rend dite”, deklaroi deputeti i ASH-së.

Snopçe shtoi se deputetët maqedonas për shkak të rejtingun të tyre partiak, nuk kanë guxim të deklarohen publikisht për këtë çështje, gjë që është për të ardhur keq dhe tentojnë me çdo kusht që kjo temë përsëri të mos hapet.

Continue Reading

Lajme

Prestigjiozja franceze “Europe Elects”: Taravari fitues absolut i raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale

Published

on

By

Organizata prestigjioze franceze e sondazheve të lidhura me zgjedhjet në vendet evropiane dhe më gjerë “Europe Elects” publikoi anketën e Qendrës për Kërkime Politike dhe Komunikim (CRPC) në bashkëpunim me Shoqatën për gazetari, informim, komunikim dhe shërbime të marketingut “Глас на вистината”e cila realizoj anketën e dytë në prag të zgjedhjeve Presidenciale 2024.

Të pyetur: Për cilin kandidat do të votojnë në zgjedhjet presidenciale, qytetarët janë përgjigjur me sa vijon:

Për kandidaten e VMRO DPMNE Gordana Siljanovska Davkova do të votonin 20,4% e të anketuarve, ndërsa për konkurrentin e saj kryesor, presidentin aktual Stevo Pendarovski nga LSDM-ja, 16,8% e të anketuarve do të jepnin votën e tyre.

Në bllokun politik shqiptar, Arben Taravari nga koalicioni “VLEN”, sipas sondazhit është para Bujar Osmanit nga Fronti Evropian i udhëhequr nga BDI.

Kështu që, për Taravarin do të votonin 7.9% e qytetarëve të anketuar, ndërsa për Osmanin 6.9% e të anketuarve.

Për Maksim Dimitrievskin nga ZNAM do të votonin 2,7% e të anketuarve, ndërsa për Biljana Vankovskën nga Levica 2,6% . Për kandidatin Stevço Jakimovski nga GROM do të votonin 1,2% e të anketuarve. Poashtu, 18.2% e qytetarëve nuk mbështesin asnjërin prej kandidatëve , ndërsa 23.2% nuk kanë dhënë asnjë përgjigje.

Anketa është realizuar përmes telefonit në periudhën prej 8 deri më 13 prill të këtij viti me 1210 të anketuar, të përzgjedhur sipas një metode të rastësishme.

Hulumtimi është realizuar në nivel të gjithë territorit të Republikës së Maqedonisë së Veriut , duke u kujdesur për kriteret si: përbërja etnike, numri i votuesve, dhe shpërndarja gjeografike.

Margjina e gabimit +/- 3,0%. Rezultatet e anketës së realizuar, së bashkë me analizën e të dhënave e gjeni në grafikën e mëposhtme dhe e njëjta është e disponueshme në platformën online të Qendrës për Kërkime Politike dhe Komunikim.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL: Kryetari i Komisionit Komunal Bogovinë prezent në tubim të BDI-së

Published

on

By

Kryetari i komisionit komunal të Bogovinës, Elez Sinani nga Kamjani është parë në tubimin e BDI-së në Bogovinë.

Edhe pse pozita e tij sipas ligjit ndalohet pjesëmarrja në çfarëdollojë tubimi partiak

Ndrërkaq, prezenca e tijë në tubim partiak le dyshime mbi zhvillimin demokratik të procesit zgjedhor dhe zgjedhjeve të dyfishta që pritet të mbahen më 24 Prill dhe 8 Maj.

Sipas kësaj fotografie KSHZ-ja si organ i procesit zgjedhor duhet të reagoj dhe të garantojë zgjedhje të drejta dhe demokratike.

Continue Reading

Lajme

Bllokimi i autobusëve me shqiptarë nga Kosova në Serbi, Taravari: Si duket Ministri jonë i jashtëm e ka vështirë të flas keq kundër Beogradit

Published

on

By

Kandidati i VLEN-it, Arben Taravari ka reaguar pas informacioneve se dhjetra autobusë me shqiptarë nga Kosova janë bllokuar në Serbi.

Taravari shkruan se kjo është një shkelje e të drejtave njerëzore si dhe një arsye shtesë për të dalë nga Ballkani i Hapur.

“Lajmet e sotme tregojnë se dhjetëra autobusë me shqiptarë nga Kosova, janë bllokuar në Serbi. Si hakmarrje ndaj avancimit të Kosovës në Këshill të Evropës.
Ky mentalitet është i papranueshëm, dhe ky bllokim është shkelje e të drejtave njerëzore. Kjo është një arsye më shumë për të dalë nga Ballkani i Hapur.
Maqedonia e Veriut, si shtet i NATO-s dhe si shtet me popullsi të madhe shqiptare, duhet të bëjë thirrje për lirimin e autobusëve me udhëtarë dhe për garantimin e të drejtave njerëzore. Por si duket, ministri i jashtëm e ka vështirë të flasë keq për Beogradin”, ka shkruar Arben Taravari.

Continue Reading

TOP Lajme