Connect with us

Politika

Taravari: VLEN është garancia e qeverisë së ardhshme për vazhdimin e rrugës evropiane

Published

on

Unë shoh dritë në fund të tunelit që mund të realizohet shumë shpejt ndryshimet kushtetuese, tha Arben Taravari, kryetar i Aleancës për Shqiptarët, sonte në “Top Tema” në TV Telma në kuadër të ndryshimeve kushtetuese si parakusht për vazhdimin e procesit integrues evropian të Maqedonisë.

“Ka propozime nga të dyja palët, por të jem i sinqertë, ne kemi sugjerime edhe nga miqtë tanë që janë ekspertë ndërkombëtarë në atë drejtim dhe gjatë periudhës do të jenë mjaft aktivë mes Shkupit dhe Sofjes dhe kjo është, sinqerisht, mjaft lehtësuese”, ka thënë Taravari.

Kreu i ASH-së theksoi se ka shpresë se Maqedonia do të bëhet anëtare e plotë e Bashkimit Evropian (BE) deri në fund të mandatit të qeverisë së re.

“Nuk kam shpresë se do të arrihet një marrëveshje. Kam shpresë se deri në fund të mandatit do të mundemi, nuk e them me siguri, por ka indikacione se mund të jemi anëtarë të plotë të BE-së. Megjithatë, sa racional do të jemi, varet nga të gjithë ne. Ju them sinqerisht, shoh që ka shpresë, ka një vullnet të mirë për të zgjidhur problemin dhe për të nisur negociatat. Sinqerisht, edhe në VMRO-DPMNE shoh se janë të interesuar të fillojnë dhe të përfundojnë sa më shpejt. E them publikisht se jam optimist në vitin 2028 se mund të jemi anëtarë të plotë të BE-së, edhe pse të gjithë thonë 2030. Nuk them se është punë e kryer, por ka shanse”, theksoi Taravari.

Taravari tha se VLEN është garancia për vazhdimin e rrugës evropiane në qeverinë e ardhshme.

Continue Reading

Politika

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

Published

on

By

Siç meson TV21, Arben Taravri përveç ministrisë së Shëndetësisë do të ketë edhe zëvendëskryeministrin për Qverisje të mirë, zëvendës ministër të Mbrojtjes, zëvendës ministër për Bujqësi, sekretarë shtetërorë dhe disa drejtori.

Ndërkaq, më herët TV21 njoftoi se tashmë VLEN ka ndarë resorët për qeveri.

-Lëvizja Demokratike e Izet Mexhitit do ta merr postin e Zëvendëskryeministrit të parë të Qeverisë, Ministrinë e Ambientit dhe dy Zëvendësministra, atë të Transportit dhe të Ministrisë së Brendshme.

-Alternativës së Afrim Gashit do t’i takojë pozita e Kryeparlamentarit dhe Erurointegrimet

-Besa e Bilall Kasamit do të udhëheq Ministrinë Ekonomisë dhe Punës, Ministrinë e Politikës Sociale. Gjithashtu Besës do t’i takojë edhe Zëvendësministri i Kulturës.

Continue Reading

Politika

Fetai: Sot Ixheti nesër Artani, ndryshe s’ka kuptim as ndryshim

Published

on

By

Arben Fetai nga Aleanca për Shqiptarët ka komentuar arrestimet e fundit nën dyshimet për korrupsion.

“Ixhet Memeti, ish ministër i drejtësisë, avokat i popullit dhe prokuror i BDI-së qenka arrestuar nën dyshime për korrupsion.
Sot Ixheti, nesër Artani e kështu me radhë.
Ndryshe nuk ka kuptim as ndryshimi.”, ka shkruar Fetai.

Continue Reading

Politika

Bastiset shtëpia dhe ambientet e zyrës të prokurorit Ixhet Memeti, dyshohet për mitmarje

Published

on

By

Mbrëmë vonë, me urdhër të gjyqtarit të procedurës paraprake, është bërë bastisje në shtëpinë e anëtarit të Këshillit të Prokurorëve Publikë, Ixhet Memeti, në Tetovë, si dhe në vendet zyrtare të Prokurorisë.

Dyshohet se Memeti së bashku me gjyqtarin Nake Gorgiev kanë pasur ndikim duke keqpërdorur pozitën e anëtarit të Këshillit të Prokurorëve Publikë në rastin e kërkesës për ryshfet për rrethana lehtësuese për ish-kryetarin e komunës së Novosellës Boro Petrushevski, i cili ndodhet në paraburgim.

Ixhet Memeti konsiderohet i afërt me BDI-në dhe ka qenë Avokati i Popullit për dy mandate. Ai është gjithashtu ish-ministër i Drejtësisë, gjyqtar kushtetues, këshilltar shtetëror në Qeveri dhe anëtar i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve.

Nake Gjorgiev është arrestuar dje, pasi është kapur me ryshfet prej 10.000 euro para të markuara. Sipas informacioneve, dyshimi është se gjyqtari Georgiev ka premtuar masa lehtësuese në procedurë gjyqësore ndaj ish-kryetarit të Novosellës, Boro Stojçev, i cili është arrestuar sërish, kësaj radhe për kontrabandë marihuanë./PaCenzurë

Continue Reading

TOP Lajme