Connect with us

Politika

Taravari: Qeveria e re nga 1 deri më 5 qershor, duhet të ndëshkohen funksionarët që kanë keqpërdorur pozitën

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe një nga liderët e koalicionit VLEN, Arben Taravari në emisionin “Click Plus”, tha se Qeveria e re pritet të formohet nga 1 deri më 5 qershor.

“Unë besoj që formimi i Qeverisë të jetë nga 1 deri më 5 qershor. Konstituimi i Parlamentit përafërsisht parashihet që të jetë më 28 maj”, tha Taravari.

Sipas Taravarit, edhe ekipet punuese të dy koalicioneve duhet t’i konkretizojnë të gjitha gjërat, me ministri, me drejtori dhe me programin qeveritar, ndërsa në lidhje luftimin e korrupsionit, Taravari dha se çdo kush duhet të japë përgjegjësi.

“Ka funksionarë të LSDM-së, BDI-së, mund edhe të VMRO-së edhe ASH-së, Besës dhe Alternativës, të cilët nuk kanë udhëheq si duhet dhe duhet të dalin para drejtësisë. Këtu do të jetë beteja e pakompromistë. Ne nuk duam të përsëritet qeveria e vitit 2017, kur njerëzit prisnin që të ndëshkohen funksionaret që kanë keqpërdorur, dhe fatkeqësisht kishte revanshizëm ndaj funksionarëve të caktuar”, tha Taravari duke shtuar se tash duhet të funksionojë shteti i së drejtës.

Taravari theksoi se për plot funksionarë nga procedura në gjykatë që qëndrojnë nën sirtar.

“Ne do t’i inkurajojmë që të aktivizohen këto procedura dhe nëse vërtetohet se me të vërtetë kanë gabuar ose kanë keqpërdorur, duhet të ndëshkohen, për shkak se edhe qytetari e kërkon një gjë të tillë. Në qoftë se nuk e bën këtë qeveria e ardhshme, do ta ketë fatin e qeverisë së LSDM-së”, tha Taravari.

Continue Reading

Politika

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

Published

on

By

Siç meson TV21, Arben Taravri përveç ministrisë së Shëndetësisë do të ketë edhe zëvendëskryeministrin për Qverisje të mirë, zëvendës ministër të Mbrojtjes, zëvendës ministër për Bujqësi, sekretarë shtetërorë dhe disa drejtori.

Ndërkaq, më herët TV21 njoftoi se tashmë VLEN ka ndarë resorët për qeveri.

-Lëvizja Demokratike e Izet Mexhitit do ta merr postin e Zëvendëskryeministrit të parë të Qeverisë, Ministrinë e Ambientit dhe dy Zëvendësministra, atë të Transportit dhe të Ministrisë së Brendshme.

-Alternativës së Afrim Gashit do t’i takojë pozita e Kryeparlamentarit dhe Erurointegrimet

-Besa e Bilall Kasamit do të udhëheq Ministrinë Ekonomisë dhe Punës, Ministrinë e Politikës Sociale. Gjithashtu Besës do t’i takojë edhe Zëvendësministri i Kulturës.

Continue Reading

Politika

Fetai: Sot Ixheti nesër Artani, ndryshe s’ka kuptim as ndryshim

Published

on

By

Arben Fetai nga Aleanca për Shqiptarët ka komentuar arrestimet e fundit nën dyshimet për korrupsion.

“Ixhet Memeti, ish ministër i drejtësisë, avokat i popullit dhe prokuror i BDI-së qenka arrestuar nën dyshime për korrupsion.
Sot Ixheti, nesër Artani e kështu me radhë.
Ndryshe nuk ka kuptim as ndryshimi.”, ka shkruar Fetai.

Continue Reading

Politika

Bastiset shtëpia dhe ambientet e zyrës të prokurorit Ixhet Memeti, dyshohet për mitmarje

Published

on

By

Mbrëmë vonë, me urdhër të gjyqtarit të procedurës paraprake, është bërë bastisje në shtëpinë e anëtarit të Këshillit të Prokurorëve Publikë, Ixhet Memeti, në Tetovë, si dhe në vendet zyrtare të Prokurorisë.

Dyshohet se Memeti së bashku me gjyqtarin Nake Gorgiev kanë pasur ndikim duke keqpërdorur pozitën e anëtarit të Këshillit të Prokurorëve Publikë në rastin e kërkesës për ryshfet për rrethana lehtësuese për ish-kryetarin e komunës së Novosellës Boro Petrushevski, i cili ndodhet në paraburgim.

Ixhet Memeti konsiderohet i afërt me BDI-në dhe ka qenë Avokati i Popullit për dy mandate. Ai është gjithashtu ish-ministër i Drejtësisë, gjyqtar kushtetues, këshilltar shtetëror në Qeveri dhe anëtar i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve.

Nake Gjorgiev është arrestuar dje, pasi është kapur me ryshfet prej 10.000 euro para të markuara. Sipas informacioneve, dyshimi është se gjyqtari Georgiev ka premtuar masa lehtësuese në procedurë gjyqësore ndaj ish-kryetarit të Novosellës, Boro Stojçev, i cili është arrestuar sërish, kësaj radhe për kontrabandë marihuanë./PaCenzurë

Continue Reading

TOP Lajme