Connect with us

Politika

Taravari: Ne ndoshta kishim 5% të votave të pakicave, të tjerat ishin te Fronti Europian

Published

on

Mund të them ja kemi pasur ndoshta 5% të votave të etnive të tjera më të vogla. Kështu tha sonte Arben Taravari, njëri nga liderët e partive politike të koalicionit “VLEN”.

I pyetur nëse “VLEN” ka pasur ose jo të gjitha votat e pastra shqiptare, në emisionin “Klan Debat” në Tv Klan, Taravari u përgjigj:

“Jo nuk mund të them se i kemi pasur të gjitha votat vetëm prej shqiptarëve, pasi e dini na lidhin miqësi, shoqëri me turqit, romët dhe boshnjakët. Ja e them se ne ndoshta kemi pasur 5% të votave nga ata, por të gjitha të tjerat janë të shqiptarëve”, deklaroi mes tjersh Taravari.

Ai tha se Fronti Europian nëse nuk do ti kishte në koalicion partitë turke, rome dhe boshnjake nuk do të kishte më shumë se 85 mijë vota shqiptare. Sqaroi se numri i votuesve shqiptarë ka rënë, ndërsa sipas tij Fronti vetëm nga PDT (Partia Demokratike Turke) ka marr rreth 18 mijë vota.

“PDT është parti e organizuar dhe e di se votuesi i tyre ka votuar ashtu siç u ka rekomanduar partia”, shtoi Taravari.

Ai tha se opozita shqiptare asnjëherë nuk ka arritur të marr 107 mijë vota te shqiptarët siç ndodhi me “VLEN” në zgjedhjet e 8 majit.

Sipas asaj që theksoi Taravari, Fronti Europian ka marr rreth 95 % të votave të pakicave me çka nuk mund të thirret në legjitimitet të shqiptarëve, pasi siç tha, BDI dhe Fronti tani janë një koalicion multietnik.

Ndryshe, Taravari tha se deri në fund të kësaj jave, gjegjësisht të premten do të bëhen të ditura dikasteret që do të drejtojë VLEN dhe VMRO-DPMNE në qeverinë e ardhshme dhe do të bëhen të ditura edhe emrat e kuadrove. Për këta të fundit, garanon se VLEN do të ketë kuadro me CV të pasur, të dëshmuar në karrierë dhe pa të kaluar politike apo drejtues institucionesh.

Përsëriti se parimet e qeverisë së re do të jenë ndryshimet kushtetuese, zhvillimi ekonomik dhe luftë e pa kompromis kundër krimit dhe korrupsionit.

Continue Reading

Politika

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

Published

on

By

Sondazhi i fundit i realizuar nga organizata IPSOS, e ka renditur koalicionin VLEN-in para Frontit Evropian.

Ky sondazh i publikuar në qershor, tregon se koalicioni VLEN ka mbështetje prej 7,8% te qytetarët, ndërsa “Fronti Evropian” 6,9%.

Sondazhi është realizuar në terren dhe nxjerr për herë të parë VLEN-in para Frontit Evropian.

Në foton më poshtë mund t’i shihni të dhënat e sondazhit.

Continue Reading

Politika

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari bashkë me deputetët Halil Snopçe dhe Mimoza Musa realizoi takim me zv. ministren e Punëve të Jashtme të Republikës së Greqisë, Aleksandra Papadopolu dhe me ambasadoren e Republikës së Greqisë, shkëlqesinë e saj, Sofija Filipidu.

Në takim palët u dakorduan për rëndësinë e zbatimit të marrëveshjeve ndërkombëtare që tashmë janë miratuar dhe pavarësisht se në dy vendet ekzistojnë qarqe që nuk pajtohet me ato marrëveshje, zbatimi i tyre duhet të jetë i obligueshëm.

Kryetari Arben Taravari potencoi se Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në Bashkimin Evropian, ndërsa Qeveria e re do të japë maksimumin për rrugëtimin evropian të vendit si dhe përforcimin e raporteve me Republikën e Greqisë si partner shumë i rëndësishëm i Maqedonisë së Veriut.

Continue Reading

Politika

A po e përgatit Bujar Osmani terrenin për të ndërruar fanellën?

Published

on

By

Tashmë një periudhë të gjatë nga koalicioni “Vlen” paralajmërojnë se janë në pritje të momentit të duhur që disa deputetë të “Frontit Evropian” t’i bashkohen koalicionit qeverisës. Se diçka po ndodh me kohezionin në koalicionin e BDI-së e konfirmon edhe votimi për riorganizimin e resorëve qeveritarë.

Atëherë Ziadin Sela deklaroi se nuk kishte dashur të votojë për ligjin e propozuar nga VMRO-DPMNE-ja dhe se e ruan autonominë për të gjitha vendimet e ardhshme dhe hapat politikë brenda koalicionit. Me fjalë të tjera, bëri të ditur se nuk duhet të pritet sjellje unanime në “Frontin Evropian” në të ardhmen.

Ndërkohë në koalicionin “Vlen” kanë telashe të ëmbla me ndarjen e institucioneve brenda koalicionit të tyre. Në opinion dalin me turp disa emra për resorë të caktuar, megjithatë, enigma më e madhe mbetet se kush do ta udhëheq Ministrinë e sapoformuar të Çështjeve Evropiane.

Jozyrtarisht, ky pozicion, në kuadër të ndarjes së brendshme, i përket Alternativës. Mirëpo, nga burime të larta partiake kuptojmë se taktizimi për këtë pozicion vjen për shkak të një rrethane që mund të tingëllojë si bombë politike. Kinse, ministri në largim i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ka treguar gatishmëri për të ndërruar fanellën dhe të kalojë në koalicionin “Vlen” dhe në Qeverinë e re të jetë ministër i Çështjeve Evropiane. Kinse, për këtë plan të tij tashmë ka lobuar tek njerëzit me ndikim nga rrethi i ngushtë i Albin Kurtit në Kosovë dhe ka tentuar të miratojë që kabineti i kryeministrit shqiptar Edi Rama të ketë qëndrim pozitiv ndaj kësaj ideje. Ka pritur që në margjinat e takimeve zyrtare të presidentëve të Shqipërisë dhe Kosovës, Bajram Begaj dhe Vjosa Osmani me Kryetarin e Kuvendit, Afrim Gashi, ta shtrojë pyetjen.

Të jepen garanci se Bujar Osmani nuk ofrohet si ministër me urdhër të Ali Ahmetit për të krijuar perceptimin se edhe BDI-ja është në koalicionin qeveritar, por sinqerisht dëshiron me përvojën e tij t’i ndihmojë koalicionit “Vlen” në angazhimet e tyre programore për të afruar Maqedoninë e Veriut drejt BE-së. Sido që të jetë, disa ditët në vijim paralajmërojnë zhvillime interesante./infoshqip.com/

Continue Reading

TOP Lajme