Connect with us

Politika

Taravari: Kemi 107.000 vota të pastra shqiptare, kemi legjitimitetin te shqiptarët për formimin e Qeverisë

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe një nga liderët e koalicionit VLEN, Arben Taravari në intervistën e tij për “Click Plus” në lidhje me vendimin e KSHZ-së, tha se VLEN-i ka bërë ankesa në KSHZ vetëm në njësinë zgjedhore numër gjashtë.

“Në zonën zgjedhore numër gjashtë kemi 8 ose 9 ankesa. Keni parasysh se edhe në zgjedhjet presidenciale në raudin e parë ne kemi bërë ankesë në Likovë dhe u vërtetua se ka funksionuar “treni bullgar. Përsëri në disa vendvotime kemi mungesa të fletëvotimeve, që te ne hapet dyshimi se është aplikuar “treni bullgar””, tha Taravari.

Sipas tij, si palë në zgjedhje ata kanë të drejtë të ankohen, ndërsa në zonën zgjedhore numër 5, edhe pse ka pasur parregullsi, VLEN-i nuk ka dërguar ankesa në KSHZ.

“Ne pretendojmë të marrim një deputet më shumë, sikur që BDI-ja ka marrë një deputet më shumë për 135 vota. Në zonën zgjedhore numër 5 nuk kemi bërë ankesa, kurse partitë tjera politike kanë bërë ankesa. Ekziston KSHZ-ja dhe le të vendosë, aty ka përfaqësues nga të gjitha partitë politike”, tha Taravari duke shtuar se BDI-ja, me shumë gjasa do ta humbasë një deputet në zonën zgjedhore numër 6.

Kreu i ASH-së, Arben Taravari theksoi se koalicioni pa kërcënime dhe pa shantazhe ka arritur të fitojë 107.000 vota të pastra shqiptare.

“Ne i kemi mbledhur 107.000 vota shqiptare, të pastra, pa kërcënime sepse s’kemi mënyrë për t’i kërcënuar, pa blerje, pa shantazhe dhe pa përdor institucionet shtetërore. Kështu që me 107.000 vota shqiptare, na jep legjitimitetin e plotë për të qenë përfaqësues i shqiptarëve në Qeverinë e ardhshme”, tha Taravari duke theksuar se pala tjetër ka rreth 35.000 vota nga etnitë tjera në Maqedoni.

Continue Reading

Politika

Taravari: Vala e ndryshimit nuk mund të ndalet, BDI ta pranojë rezultatin nga rivotimi

Published

on

By

Arben Taravari, njëri nga partnerët e koalicionit “VLEN” e që aktualisht është kryetar i Komunës së Gostivarit, ende nuk ka vendosur nëse do të jetë në qeverinë e ardhshme si ministër. Ai ka konfirmuar se një pjesë e shkrimeve të disa mediave për ndarjen e dikastereve qeveritare dhe posteve zyrtare janë të sakta. Sipas Taravarit, ndoshta sot ose nesër do të shpallet marrëveshja përfundimtare mes partnerëve të ardhshëm qeveritar, VLEN-it dhe VMRO-DPMNE-së.

06:58 – 07:22 “Aleanca do të ketë dy ministri, një zëvendëskryeministër për qeverisje të mirë dhe transparencë dhe ministrin e shëndetësisë dhe dy zëvendësiministra, si dhe dy sekretar shtetëror, gjegjësisht zv.ministër për mbrojtje dhe zv.ministër për bujqësi. Sekretar shetëror në shëndetësi dhe një tjetër që tani nuk më kujtohet”.

Sipas asaj që pritet të bëhet zyrtare nga marrëveshja mes VMRO-DPMNE-së dhe VLEN-it, kryetari i ardhshëm i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, do të jetë kryetari i Alternativës, Afrim Gashi. Përpos, kryeparlamentarit, Alternativës do t’i takojnë edhe Eurointegrimet. Po ashtu, Alternativa, do ta ketë edhe zv/ministrin e Arsimit dhe zv/ministrin për Bashkësi Etnike. Lëvizja Demokratike e Izet Mexhitit do ta merr postin e zv/kryeministrit të parë të Qeverisë, post që më herët i ka takuar Artan Grubit, Ministrinë e Ambientit dhe dy zv/ministra, atë të Transportit dhe të Ministrisë së Brendshme. Lëvizja e Besa do të udhëheq me Ministrinë e Ekonomisë dhe Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale. Gjithashtu Besës do t’i takojë edhe zv/ministri i Kulturës. Taravari tha se emrat e kuadorve që do të emërkohen në këto pozita ende nuk i kanë definuar. I pyetur nëse do të jetë ministri i ardhshëm i Shëndetësisë, ai tha se nuk ka vendosur dhe ende është duke menduar nëse do ta pranojë këtë pozitë.
07:29 – 07:32 “Nuk përjashtohet mundësia, por nuk është definitive”.
Taravari komentoi edhe rezultatet nga rivotimi dhe theksoi se ata kanë qenë në avantazh më 8 maj dhe tani, siç tha ai, janë në avantazh të madh.
07:41 – 08:08 “BDI mund ta ankimon rezultatin, por rezultatet janë këto që janë. Ishte e pritshme dhe tani vala e ndryshimit është ajo që nuk mund të ndalet, prandaj BDI-ja duhet të pajtohet me rezultatin. Qytetarët tani janë liruar, votojnë pak më lirshëm se sa më parë dhe uroj që BDI-ja ta pranon këtë realitet. Tash VLEN-i ka një deputet më shumë, BDI-ja një deputet më pak”.

KSHZ mbrëmë e konfirmoi se janë numruar votat nga rivotimi i djeshëm në njësitë 5 dhe 6. Në njësinë zgjedhore 5 nuk ka ndryshim në numrin e deputetëve ku 4 i takojnë Frontit Europian dhe 1 koalicionit VLEN. Në zonën 6, Fronti Europian humbi një deputet kurse koalicioni VLEN fitoi një më shumë duke barazuar rezultatin me nga 8 deputetë.

Continue Reading

Politika

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

Published

on

By

Siç meson TV21, Arben Taravri përveç ministrisë së Shëndetësisë do të ketë edhe zëvendëskryeministrin për Qverisje të mirë, zëvendës ministër të Mbrojtjes, zëvendës ministër për Bujqësi, sekretarë shtetërorë dhe disa drejtori.

Ndërkaq, më herët TV21 njoftoi se tashmë VLEN ka ndarë resorët për qeveri.

-Lëvizja Demokratike e Izet Mexhitit do ta merr postin e Zëvendëskryeministrit të parë të Qeverisë, Ministrinë e Ambientit dhe dy Zëvendësministra, atë të Transportit dhe të Ministrisë së Brendshme.

-Alternativës së Afrim Gashit do t’i takojë pozita e Kryeparlamentarit dhe Erurointegrimet

-Besa e Bilall Kasamit do të udhëheq Ministrinë Ekonomisë dhe Punës, Ministrinë e Politikës Sociale. Gjithashtu Besës do t’i takojë edhe Zëvendësministri i Kulturës.

Continue Reading

Politika

Fetai: Sot Ixheti nesër Artani, ndryshe s’ka kuptim as ndryshim

Published

on

By

Arben Fetai nga Aleanca për Shqiptarët ka komentuar arrestimet e fundit nën dyshimet për korrupsion.

“Ixhet Memeti, ish ministër i drejtësisë, avokat i popullit dhe prokuror i BDI-së qenka arrestuar nën dyshime për korrupsion.
Sot Ixheti, nesër Artani e kështu me radhë.
Ndryshe nuk ka kuptim as ndryshimi.”, ka shkruar Fetai.

Continue Reading

TOP Lajme