Connect with us

Lajme

Taravari: Kam dyshime në seriozitetin e këtyre që thirren opozitë

Published

on

Është koha e fundit që ASH të mendojë serizoisht vetë të garojë në zgjedhje sepse kam dyshime në seriozitetin e këtyre që sot thirren si opozitë e bashkuar. Kështu u është përgjigjur Izet Mexhitit, Bilall Kasamit dhe Afrim Gashit kryetari i ASH-së, Arben Taravari, të cilët e kanë ftuar ASH-në ti bashkangjitet frontit opozitar.
“Ky bashkëpunim opozitar tashmë është bërë histori. Prej vitit 2016-të unë kam qenë përgjegjës prej ASH-së për të negociuar me BESËN, atëherë kur ishin gjasat shumë reale kur BDI-ja të shkon në opozitë. Ne thjeshtë mund të them se e kemi lutur BESËN për të bashkëpunuar, i kemi mbledhur partitë e tjera që ekzistonin dhe nuk u bë ai bashkëpunim. Sidoqoftë, erdhi viti 2020 dhe më kujtohet atëherë atmosfera që ku ne me Alternativën arritëm një marrëveshje dhe me BESËN duheshte që të bëheshte një koalicion tre palësh; dhe më kujtohet në një kafe kur në një tavolinë uleshin të BESËS, në një të Alternativës dhe unë isha i detyruar të lëviz prej një tavoline në një tavolinë sepse nuk mundesha t’i ulë bashkë”, deklaroi kryetari i ASH-së, Arben Taravari.
Nëse në vitin 2020 do të ishim bashkuar, opozita sot do kishte 17 deputetë dhe BDI do ishte histori, shtoi më tej Taravari dhe theksoi se këto tre vitet e fundit katër herë ka pasur mundësi të votohet mos-besimi i qeverisë, por kjo nuk ka adodhur, pasi siç ai tha, po këto parti që sot janë në opozitë, kanë qenduar te dera e LDSM-së se kush më parë do zë vend në ekzekutiv.
“Të ishin bashkë të tre partitë politike, sot ajo opozitë e bashkuar do kishte me siguri 16-17 deputetë dhe BDI-ja sot do ishte histori. Fatkeqësisht nuk ndodhi. Më kujtohet Alternativa kur u ndajtë më 2021-shin prej nesh, arsyeja kryesore ishte se i kemi ndihmuar Bilall Kasamit në Tetovë dhe sot unë jam shumë i lumtur që ndryshimi ndodhi në Tetovë dhe që Afrim Gashi ulet me Bilall Kasamin; dhe këto dy vjet ka pasur me siguri tre-katër raste për ta votuar mosbesimin e Qeverisë dhe aktorë prej këtyre partive politike, disa rrinin para zyrave të LSDM-së, tjetri paraqiteshte që nëse nuk shkon ai, ky është i gatshëm dhe kemi kaluar lojra të ndryshme. Unë vazhdimisht e kam thënë dhe vazhdoj ta them se jemi të hapur për të biseduar, por jo me apele publike pasi këto janë çështje shumë serioze dhe duhet të bisedohet siç i ka hije dhe jo nëpërmjet tubimeve dhe foltoreve apo televizoreve ose takimeve të caktuara”, deklaroi kryetari i ASH-së, Arben Taravari.

Continue Reading

Lajme

Taravari paralajmëron “boom” investimesh: asfaltim i pesë rrugëve dhe urë e re për personat me aftësi ndryshe

Published

on

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari, në emisionin “Politica” në TV Globi, paralajmëroi se në komunën e Gostivarit në periudhën në vijim do të ketë një “boom” të vërtetë investimesh, ku do të asfaltohen të paktën 5 rrugë, si dhe do të vazhdojë puna për ndërtimin e kanalizimeve dhe investime tjera nën tokë.
“Për momentin punohet në tre rrugë që përgatiten për t’u asfaltuar: Banjicë e Poshtme – Banjicë e Epërme; rruga Zdunjë-Debresh, pastaj kemi kanalizimin Zdunjë-Debresh; së shpejti do të fillojë rikonstruktimi i plotë i rrugës nga pompa e beniznës Mak Petrol deri te restornati Ignatia. Do të bëhet riasfaltimi i rrugën Beliçicë për çka e kemi përgatitur dokumentacioni, pastaj edhe asfaltimin e rrugës për në fshatin Kunovë”, njoftoi Taravari duke nënvizuar se për këtë të fundit ka kritika nga një pjesë e qytetarëve se në atë fshat nuk jeton askush, por sqaroi se kjo rrugë ndërtohet me buxhet të siguruar nga Agjencia për zonat e pazhvilluara.
Po ashtu, siç njoftoi kryetar ii komunës së Gostivarit, në Turçan të Vogël punohet në dy rrugica që shtrohen me pllaka bekatoni, ndërsa një rrugë tjetër bëhet gati për asfaltim.
Taravari tha se njëri nga tre garazhet e planifikauar në kate, tanimë ka filluar të ndërtohet, si dhe paralajmëroi edhe fillim e ndërtimit të një terreni për tenis.
“Aktualisht kanë filluar punimet te garazhet në kate, njëra ka filluar të ndërtohet në afërsi të palestrës sportive “Rinia”, e dy të tjerat do të fillojnë të ndërtohen së shpejti. Do fillojmë edhe me terrenet për tenis te stadium, ku procedurat janë në vijim. Investimet kryesore janë këto dhe duhet të realizohen”, sqaroi Arben Taravari, kryetar i Komunës së Gostivarit.
Ai zbuloi se Komuna e Gostivarit ka fituar një grant prej 400 mijë euro, me të cilat para do të ndërtohet urë për personat me nevoja ndryshe. “E them sonte ekskuzivisht në këtë emision se me Komunën e Vitisë në Kosovë kemi fituar një grant, ku neve na takojnë 400 mijë euro. Me ato para do të ndërtojmë urë të re mbi lumin Vardar për personat me nevoja të veçanta. Ky projekt ka qenë një nga projektet e mia që kam dashur të realizohet”, theksoi Taravari.
Ai bëri të ditur se Komuna e Gostivarit, nga tetori do të blejë softuer të ri për regjistrim të pronave, me të cilin do të gjenerohen më shumë të ardhura nga pagesa e tatimit mbi pronën.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Ligji për Amnisti kalon javën e ardhshme

Published

on

Propozim ligji për Amnisti ka shkaktuar debatë të ashpër në seancë Qeveritare. Megjithatë, porpozuesi i tij, ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga nuk ka dhënë dorëheqje. Ky sqarim erdhi sonte nga kryetari i ASH-së, Arben Taravari në emisionin “Politica” në televizionin Globi.

“Nuk ka pasur dorëheqje, por ka pasur debat të ashpër në Qeveri me të cilin z. Lloga ka instituar që ky ligj të kalon. Nga partnerët e koalicionit është kërkuar të ryshqirtohet edhe për një javë”, deklaroi Arben Taravari, kryetar i ASH-së.

AAi tha e partnei i koalicioni që ka kërkuar kohë shtesë për propozim ligjin në fjalë, aka qenë LSDM. Është i bindur se dallimet do të tejkalohen dhe javën e ardhshme Ligji do të kalojë.

“LSDM-ja ka pasur diçka që ka dashur të konsultohet dhe ka mbetur për javën e ardhshme besoj të kalon Ligji për Amnisti”, deklaroi Arben Taravari, kryetar i ASH-së.

Ai tha se me këtë ligj ASH nuk tenton të shpëtoj askën nga burgu, por thjeshtë të amnistohet ato persona me vepra penale më të lehta që të lirohet mbipopullimi në burgje, ku tha Taravari, kushtet janë të mjerueshme.

Continue Reading

Lajme

Drejtori Gazmend Abdija në Republikën Çeke, promovohen eksportet e kompanive të RMV-së

Published

on

Agjencia për Investime të Huaja dhe Promovim të Eksportit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në bashkëpunim me Shoqatën Tregtare të Maqedonisë në Republikën Çeke, dje, më 21 shtator 2023, në Pragë, Republika Çeke, filloi Konferenca dy-ditore e biznesit me temë: “Mundësitë për investime dhe procesi i granteve të WBIF, rrjetëzimi dhe takime B2B ndërmjet kompanive maqedonase dhe çeke nga sektorët e energjisë, industrisë automobilistike, agrobiznesit, industrisë së verës dhe ndërtimit”.

Qëllimi i kësaj konference dyditore është të inkurajojë bashkëpunimin ekonomik ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës Çeke, të lehtësojë mundësinë e lidhjes së partneriteteve të reja ndërmjet kompanive maqedonase dhe çeke, si dhe të inkurajojë kompanitë nga Republika Çeke dhe rajon për të investuar në vendin tonë.

Konferenca është një platformë ideale për kompanitë aktuale vendase për të gjetur mënyra të reja për zhvillimin e biznesit dhe për të forcuar lidhjet me kompanitë nga Republika Çeke dhe rajoni.

Në këtë konferencë, fjalën e mbajti drejtori i InvestNorthMacedonia, Gazmend Abdija, i cili mbështeti kompanitë pjesëmarrëse në aktivitet. Pas përfundimit të pjesës zyrtare të konferencës, të pranishmit patën mundësinë të shijojnë verën dhe ushqimet maqedonase, si dhe të takohen me kompani nga të dyja vendet.

Gjatë ditës së sotme priten një numër i madh i takimeve B2B ndërmjet kompanive nga Maqedonia dhe Çekia, të cilat shpresojmë se do të rezultojnë në bashkëpunim të suksesshëm në të ardhmen.

Continue Reading

TOP Lajme