Connect with us

Politika

Taravari: Jam krenar që përfundova me sukses misionin për të sjellë sëbashku ndryshimin!

Published

on

Arben Taravari në Klan Debat ka deklaruar që është hera e parë që opozita shqiptare merr më shumë se 100 mijë vota në historikun e saj, gjithashtu Taravari deklaroi që është koha që edhe regjimi i BDI-së të rrëzohet dhe BDI të shkoj në opozitë.

“Legjitimitetin e ka qytetari i cili voton, ai që ka dhënë 107 Mijë Vota. Opozita shqiptare prej vitit 2002 asnjëherë nuk ka marrë mbi 100 mijë vota. BDI-ja është mësuar të fitoj zgjedhjet duke i organizuar vetë zgjedhjet nëpërmjet mënyrave të ndryshme. Është hera e parë në histori që opozita merr 107 mijë vota, ku tregon që ka rrëzim të BDI-së. BDI-ja çdo parti politike tjetër që e kishte vazal e morri me vete. BDI-ja ishte 22 vjet në pushtet, ka mundur të sjell ligje, pse si ka bërë për të mirën e shqiptarëve. Njëherë nuk e kushtëzoi VMRO-në apo LSDM-në. Ne dolëm si LR-PDSH në 2016 me premtim me anë të parlament dydhomësh, atëherë e kundërshtoi z. Ali Ahmeti. Në 2017-tën e rrëzuam regjimin e Gruveskit, ndërsa tani në 2024 ne e dërgojmë në opozitë edhe një pjesë tjetër të regjimit, atë të BDI-së.”

Taravari theksoi që si Qeveri e ardhshme VLEN do të flas për çështje të rëndësishme edhe me BDI-në, por kjo sipas tij pasi që të qetësohet BDI-ja dhe të reflektoj si opozitë. Ndërsa gjithashtu ai deklaroi që është krenar që ka përfunduar misionin e tij për të sjellë ndryshimin.

“Do të presim të qetësohet BDI-ja, të shkoj në opozitë, ne pastaj do të flasim me to për çështje të ndryshme. Besoj që BDI-ja do të reflektoj si opozitë dhe do të reformatohet. Unë jam krenar që arrita të sjell ndryshimin. Unë e kreva misionin tim dhe e sollëm ndryshimin. Unë jam krenar që po vjen ky ndryshim”

Continue Reading

Politika

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

Published

on

By

Sondazhi i fundit i realizuar nga organizata IPSOS, e ka renditur koalicionin VLEN-in para Frontit Evropian.

Ky sondazh i publikuar në qershor, tregon se koalicioni VLEN ka mbështetje prej 7,8% te qytetarët, ndërsa “Fronti Evropian” 6,9%.

Sondazhi është realizuar në terren dhe nxjerr për herë të parë VLEN-in para Frontit Evropian.

Në foton më poshtë mund t’i shihni të dhënat e sondazhit.

Continue Reading

Politika

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari bashkë me deputetët Halil Snopçe dhe Mimoza Musa realizoi takim me zv. ministren e Punëve të Jashtme të Republikës së Greqisë, Aleksandra Papadopolu dhe me ambasadoren e Republikës së Greqisë, shkëlqesinë e saj, Sofija Filipidu.

Në takim palët u dakorduan për rëndësinë e zbatimit të marrëveshjeve ndërkombëtare që tashmë janë miratuar dhe pavarësisht se në dy vendet ekzistojnë qarqe që nuk pajtohet me ato marrëveshje, zbatimi i tyre duhet të jetë i obligueshëm.

Kryetari Arben Taravari potencoi se Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në Bashkimin Evropian, ndërsa Qeveria e re do të japë maksimumin për rrugëtimin evropian të vendit si dhe përforcimin e raporteve me Republikën e Greqisë si partner shumë i rëndësishëm i Maqedonisë së Veriut.

Continue Reading

Politika

A po e përgatit Bujar Osmani terrenin për të ndërruar fanellën?

Published

on

By

Tashmë një periudhë të gjatë nga koalicioni “Vlen” paralajmërojnë se janë në pritje të momentit të duhur që disa deputetë të “Frontit Evropian” t’i bashkohen koalicionit qeverisës. Se diçka po ndodh me kohezionin në koalicionin e BDI-së e konfirmon edhe votimi për riorganizimin e resorëve qeveritarë.

Atëherë Ziadin Sela deklaroi se nuk kishte dashur të votojë për ligjin e propozuar nga VMRO-DPMNE-ja dhe se e ruan autonominë për të gjitha vendimet e ardhshme dhe hapat politikë brenda koalicionit. Me fjalë të tjera, bëri të ditur se nuk duhet të pritet sjellje unanime në “Frontin Evropian” në të ardhmen.

Ndërkohë në koalicionin “Vlen” kanë telashe të ëmbla me ndarjen e institucioneve brenda koalicionit të tyre. Në opinion dalin me turp disa emra për resorë të caktuar, megjithatë, enigma më e madhe mbetet se kush do ta udhëheq Ministrinë e sapoformuar të Çështjeve Evropiane.

Jozyrtarisht, ky pozicion, në kuadër të ndarjes së brendshme, i përket Alternativës. Mirëpo, nga burime të larta partiake kuptojmë se taktizimi për këtë pozicion vjen për shkak të një rrethane që mund të tingëllojë si bombë politike. Kinse, ministri në largim i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ka treguar gatishmëri për të ndërruar fanellën dhe të kalojë në koalicionin “Vlen” dhe në Qeverinë e re të jetë ministër i Çështjeve Evropiane. Kinse, për këtë plan të tij tashmë ka lobuar tek njerëzit me ndikim nga rrethi i ngushtë i Albin Kurtit në Kosovë dhe ka tentuar të miratojë që kabineti i kryeministrit shqiptar Edi Rama të ketë qëndrim pozitiv ndaj kësaj ideje. Ka pritur që në margjinat e takimeve zyrtare të presidentëve të Shqipërisë dhe Kosovës, Bajram Begaj dhe Vjosa Osmani me Kryetarin e Kuvendit, Afrim Gashi, ta shtrojë pyetjen.

Të jepen garanci se Bujar Osmani nuk ofrohet si ministër me urdhër të Ali Ahmetit për të krijuar perceptimin se edhe BDI-ja është në koalicionin qeveritar, por sinqerisht dëshiron me përvojën e tij t’i ndihmojë koalicionit “Vlen” në angazhimet e tyre programore për të afruar Maqedoninë e Veriut drejt BE-së. Sido që të jetë, disa ditët në vijim paralajmërojnë zhvillime interesante./infoshqip.com/

Continue Reading

TOP Lajme