Connect with us

Lajme

Taravari fitoi bindshëm debatin ndaj Osmanit

Published

on

Në një debat presidencial të parë të organizuar nga TV21 në mes Arben Taravarit dhe Bujar Osmanit, kandidati për president të koalicionit VLEN, Arben Taravari, shfaqi vizionin e tij për një shoqëri të përfshirë dhe të drejtë. Duke prezantuar programin e tij në katër shtylla kryesore, Taravari theksoi nevojën për ndryshim dhe përfaqësim të ri në politikë. Taravari ishte mirë i argumentuar dhe dominues gjatë debatit të brendshëm ndaj Osmanit. Këtë gjë e vërtetoi edhe përkrahja në sondazhet gjatë dhe pas debatit të cilat treguan indikatorë që Taravari ishte më i pëlqyer nga opinioni në argumentet e tij.

Duke folur për nevojën e një ndryshimi historik, Taravari u fokusua në nevojën për të dhënë një shans të ri për të rinjtë dhe për të sjellë frymë të re në politikë.

“Shqiptarët presin me padurim ndryshimin historik. 23 vjet e tepërt pushtet është shumë. Është koha për një gjeneratë të re politikanësh që të udhëheqin vendin dhe të japin një shans të ri. Unë shoh talente të reja në strukturat tona politike dhe ata duhet të kenë mundësinë e merituar për të përfaqësuar qytetarët tanë, ashtu siç i është ofruar mundësia z. Osmani”, deklaroi Taravari.

Në lidhje me çështjen e vetingut, Taravari kritikoi mungesën e veprimeve konkrete nga BDI dhe përfshirjen e personave me lista të zeza në politikë.

“BDI ka qenë në pushtet për 23 vjet dhe ende nuk ka marrë masa konkrete për vetingun. Ka persona në listat e tyre dhe në listat e deputetëve që lidhen me aktivitete të dyshimta. Është koha që të ndryshojmë këtë skenë dhe të sigurojmë që politika jonë të jetë transparente dhe e përgjegjshme”, përfundoi Taravari.

Ndryshe në debatin e djeshëm, BDI me anë të PR-it të saj, kishte angazhuar më shumë se 1000 profila fallco në rrjetet sociale për të përkrahur Bujar Osmanin, por kjo gjë u zbulua nga mediat të cilat raportuan për përkrahje me ‘fake profile’ për kandidatin e BDI-së.

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti kapet në mashtrim të rëndë, Snopçe ia kujton se votoi rendin e ditës për Branitellat (Video)

Published

on

By

Koordinatori i grupit parlamentar dhe deputeti i koalicionit VLEN, Halil Snopçe gjatë debatit në komisionin për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut ia ka kujtuar me fakte deputetes Ilire Dauti nga grupacioni i Ziadin Selës pjesë e koalicionit opozitar Fronti Evropian votimin e rendit të ditës në seancën e 143 të kuvendit për Ligjin për Branitellat e cila mashton opinionin me listingun fallco.

Snopçe thekson se depuetja Ilire Dauti mashtron, Snopçe ia kujton me fakte se në seancën e 143 ka votuar rendin e ditës për Ligjin për Branitellat, është e njejta seancë ku u votua shkarkimi i ish-ministrave Azir Aliu dhe Fatmir Mexhiti, ku deputetja Ilire Dauti ishte palë me BDI-në dhe kundër Aleancës për Shqiptarët.

VIDEO

Continue Reading

Lajme

Grubi, Bajrami, Rustemi dhe Bekteshi zyrtarët e parë të BDI-së që pritet të dalin para organeve të drejtësisë?!

Published

on

By

Artan Grubi, ish zv.kryeministër i parë, Përparim Bajrami, ish drejtor i Lotarisë së Maqedonisë së Veriut i cili ka qenë nën kontrollë të plotë të këtij të parit, jo zyratisht pritet të ju inicohet procedurë penale dhe të arrestohen për keqpërdorime të shumta që kanë bërë me Lotarinë.

Përpos këtyre dy ish funksionatëve, nga radhët e BDI-së pritet organet e hetuesisë të inicojnë procedurë edhe ndaj ish drejtorit në Ndërmarrjen Publike Rrugët Shtetërore Ejup Rustemi, si dhe ndaj ish ministritë të Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi. Për të parinë tashmë Qeveria e re ka grumbulluar një sërë faktesh për keqpërdorime me fondet publike dhe keqpërdorim të tenderëve. Bekteshi dyshohet për dhënie të koncensionve të dyshimta për njerëzit dhe kompanitë e afërta me BDI-në.

Se BDI ka nevojë për mbrojtës të mirë juridik, sot i paralajmëroi edhe kryetari i ASH-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Arben Taravari si pjesë e koalicionit VLEN në Qeveri.

“BDI-ja kishte një reagim ku qau hallin pse në Ministri të Shëndetësisë është eleminuar pozita e Drejtorit Ekonomik. Një pozitë krejt e panevojshme me të cilën BDI-ja kishte “qerasur” njerëzit e saj. Pra, BDI-ja qortoi Qeverinë që kursen paratë e qytetarëve dhe po këput lidhjet korruptive të ndërtuara nga BDI-ja. Kjo parti ka nevojë për dy gjëra:
1. Një ekip të mirë avokatësh që të mbrojë veten nga akuzat që po i përgatit,; 2. ⁠të kuptojë se të paktën tani që është në Opozitë, duhet të ndryshojë mentalitetin e saj korruptiv”, shkruan Taravari në një status në rrjetet sociale.

Continue Reading

Lajme

VLEN emëron pesë profesorë universitar për zv/ministra

Published

on

By

Nga gjithsej 7 zv. ministra të cilët vijnë nga radhët e Koalicionit VLEN, pesë nga këta janë nga bota akademike, profesorë universitarë.

Flakron Bexheti, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Bujqësisë, Kaltrina Zekolli, doktor shkence do të jetë zv/ministre e Transportit, Lulzim Aliu, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Arsimit, Astrit Iseni, doktor shkence është caktuar të jetë zv/ministër në MPB, si dhe Safije Sadiki Shaini zv/ministre e Sportit, është doktorante dhe ligjëruese në universitet.
Sedat Sulejmani është emëruar zv/ministër i Kulturës, ndërsa Elfete Ismaili është emëruar zv/ministre e Mbrojtjes, të dy profesionistë të shquar.

Flakron Bexheti është ligjërues në Universitetin “Nënë Tereza”, njëjtë Kaltrina Zekolli dhe Safije Sadiki Shaini. Astrit Iseni është ligjërues në Universitetin e Tetovës “Fadil Sulejmani” dhe Lulzim Aliu i cili ligjëron në Universitetin “Kirili dhe Metodi”.

Continue Reading

TOP Lajme