Connect with us

Lajme

Taravari e filloi shkarkimin e drejtorëve ekonomikë të klinikave, njofton se për dy muaj do të pezulloj funksionin

Published

on

Taravari konfirmoi informacionin në publik se drejtori i Klinikës së Kardiokirurgjisë, dr.Marjan Shokarovski, këtë fundjavë nga zëvendësministri i Shëndetësisë është rikthyer në pozitën e drejtorit të Klinikës së Kardiokirurgjisë dhe thotë se vendimi është i saktë.

Ministri i ri i Shëndetësisë, Arben Taravari, dy orë pas marrjes së detyrës nga zëvendësministrja Maja Manoleva, njoftoi se nga sot do të fillojë shkarkimin e drejtorëve ekonomikë të klinikave. Siç tha Taravari, pas dy muajsh do të shkarkohen të gjithë dhe funksioni i drejtorit ekonomik nuk do të ekzistojë më, pra do të ketë vetëm një drejtor në klinika. „u.d. Drejtorë ekonomikë, janë 14 i kam dhënë urdhër Ministrisë, unë do shkoj në Shtip, të shohim spitalin atje, po do të kthehem t’i nënshkruaj.
Sot po shkarkohen një numër i caktuar drejtorësh ekonomikë të cilave u përfundon mandati i ushtruesit të detyrës diku deri në mes të korrikut. Të gjithë do të shkarkohen. Ata me mandat do të më duhen ndryshime në ligj dhe tashmë është dhënë urdhri për ndryshimin e ligjit sa më shpejt që të mos ketë më drejtorë ekonomikë. Mendojeni mirë, për një apo dy muaj nuk do të ketë më drejtorë ekonomikë, as me ligj”, tha Taravari i cili pas marrjes së detyrës të Shëndetësisë vizitoi sallat e operacionit të Klinikës TOARKIQU. Sa i përket atyre drejtorëve ekonomikë që kanë mandat deri në gusht apo shtator, Taravari tha se në ditët në vijim do ta shohë se si do të trajtohet pasi, tha ai, nuk dëshiron të rrezikojë padi kundër Ministrisë.

I pyetur nëse fillimisht do të caktohen ato Kinika ku nuk ka drejtor mjekësor që të ketë kush t’i menaxhojë dhe më pas të zgjidhen ato ekonomike, Taravari tha se nuk do të lejohet të mbetet hapësira bosh.

„ Këto ditë do të emërojmë drejtorë mjekësorë në ato klinika ku nuk ka“,

tha Taravari duke shtuar se kjo do të vlejë edhe për Klinikën e Toksikologjisë.

Taravari konfirmoi informacionin në publik se drejtori i Klinikës për Kardiokirurgji, dr. Marjan Shokarovski, këtë fundjavë nga zëvendësministri i Shëndetësisë është rikthyer në postin e drejtorit të Klinikës për Kardiokirurgji.

„ Është e vërtetë, më tha zëvendësministri dhe mendoj se ka vepruar drejt sipas asaj që ka treguar KSHPKK. Normalisht, riktheu drejtorin e vjetër dhe mendoj se vendimi është i drejtë. Në të ardhmen do të shohim ndoshta do të emërojmë kudo drejtorë të rinj“, tha Taravari.

Në pyetjen se sa larg është bashkimi i Qendrës Klinike dhe kur mund të pritet, Taravari tha se sa më shpejt të bëhet, aq më mirë.
„Nuk duhet të shpejtohet. Unë mendoj se maksimumi për një vit do të bashkohen. Na duhen sistematizime të reja që të mos ketë kaos, nuk do të doja të kishim sërish disfunksionalitet, gjithçka duhet të sinkronizohet dhe do të përpiqem të bëj sa më shpejt bashkimin e Qendrës Klinike“, tha Taravari.

Taravari në tribunën e Koalicionit „VLEN“, para zgjedhjes së Qeverisë së re, paralajmëroj se si ministër i Shëndetësisë, sapo të merrte detyrën, u zotua për shkarkimin e drejtorëve ekonomikë të klinikave, prej të cilave tha se afër 90 për qind janë drejtorët ushtrues detyre, kurse për të tjerët që kanë vendim do të paraqesin Propozim-amendamentet e ligjit që të mos ekzistojnë më drejtorët ekonomikë.

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti kapet në mashtrim të rëndë, Snopçe ia kujton se votoi rendin e ditës për Branitellat (Video)

Published

on

By

Koordinatori i grupit parlamentar dhe deputeti i koalicionit VLEN, Halil Snopçe gjatë debatit në komisionin për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut ia ka kujtuar me fakte deputetes Ilire Dauti nga grupacioni i Ziadin Selës pjesë e koalicionit opozitar Fronti Evropian votimin e rendit të ditës në seancën e 143 të kuvendit për Ligjin për Branitellat e cila mashton opinionin me listingun fallco.

Snopçe thekson se depuetja Ilire Dauti mashtron, Snopçe ia kujton me fakte se në seancën e 143 ka votuar rendin e ditës për Ligjin për Branitellat, është e njejta seancë ku u votua shkarkimi i ish-ministrave Azir Aliu dhe Fatmir Mexhiti, ku deputetja Ilire Dauti ishte palë me BDI-në dhe kundër Aleancës për Shqiptarët.

VIDEO

Continue Reading

Lajme

Grubi, Bajrami, Rustemi dhe Bekteshi zyrtarët e parë të BDI-së që pritet të dalin para organeve të drejtësisë?!

Published

on

By

Artan Grubi, ish zv.kryeministër i parë, Përparim Bajrami, ish drejtor i Lotarisë së Maqedonisë së Veriut i cili ka qenë nën kontrollë të plotë të këtij të parit, jo zyratisht pritet të ju inicohet procedurë penale dhe të arrestohen për keqpërdorime të shumta që kanë bërë me Lotarinë.

Përpos këtyre dy ish funksionatëve, nga radhët e BDI-së pritet organet e hetuesisë të inicojnë procedurë edhe ndaj ish drejtorit në Ndërmarrjen Publike Rrugët Shtetërore Ejup Rustemi, si dhe ndaj ish ministritë të Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi. Për të parinë tashmë Qeveria e re ka grumbulluar një sërë faktesh për keqpërdorime me fondet publike dhe keqpërdorim të tenderëve. Bekteshi dyshohet për dhënie të koncensionve të dyshimta për njerëzit dhe kompanitë e afërta me BDI-në.

Se BDI ka nevojë për mbrojtës të mirë juridik, sot i paralajmëroi edhe kryetari i ASH-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Arben Taravari si pjesë e koalicionit VLEN në Qeveri.

“BDI-ja kishte një reagim ku qau hallin pse në Ministri të Shëndetësisë është eleminuar pozita e Drejtorit Ekonomik. Një pozitë krejt e panevojshme me të cilën BDI-ja kishte “qerasur” njerëzit e saj. Pra, BDI-ja qortoi Qeverinë që kursen paratë e qytetarëve dhe po këput lidhjet korruptive të ndërtuara nga BDI-ja. Kjo parti ka nevojë për dy gjëra:
1. Një ekip të mirë avokatësh që të mbrojë veten nga akuzat që po i përgatit,; 2. ⁠të kuptojë se të paktën tani që është në Opozitë, duhet të ndryshojë mentalitetin e saj korruptiv”, shkruan Taravari në një status në rrjetet sociale.

Continue Reading

Lajme

VLEN emëron pesë profesorë universitar për zv/ministra

Published

on

By

Nga gjithsej 7 zv. ministra të cilët vijnë nga radhët e Koalicionit VLEN, pesë nga këta janë nga bota akademike, profesorë universitarë.

Flakron Bexheti, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Bujqësisë, Kaltrina Zekolli, doktor shkence do të jetë zv/ministre e Transportit, Lulzim Aliu, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Arsimit, Astrit Iseni, doktor shkence është caktuar të jetë zv/ministër në MPB, si dhe Safije Sadiki Shaini zv/ministre e Sportit, është doktorante dhe ligjëruese në universitet.
Sedat Sulejmani është emëruar zv/ministër i Kulturës, ndërsa Elfete Ismaili është emëruar zv/ministre e Mbrojtjes, të dy profesionistë të shquar.

Flakron Bexheti është ligjërues në Universitetin “Nënë Tereza”, njëjtë Kaltrina Zekolli dhe Safije Sadiki Shaini. Astrit Iseni është ligjërues në Universitetin e Tetovës “Fadil Sulejmani” dhe Lulzim Aliu i cili ligjëron në Universitetin “Kirili dhe Metodi”.

Continue Reading

TOP Lajme