Connect with us

Politika

Sopa i reagon Mehmetajt: Pëllumbi i Haxhiut që ka fjet në zyret e BDI’së, ende po tenton me manipulu me opinionin

Published

on

Opinion nga Jeon Sopa

Ky p-Llumi i Baton Haxhiut që ka fjetë 1 muj n’zyret e BDI-së n’Maqedoni tu ba fushatë për Ali Ahmetin, hala po tenton me manipulu opinionin tu ja uru fitoren Alisë.
Ndërkohë gjendja faktike është kjo:

BDI-ja e Ali Ahmeti në zgjedhjet e vitit 2020 ka konkuru e vetme në zgjedhje dhe ka fitu 15 deputet ndërsa në zgjedhjet e djeshme ka ba koalicion me 10 parti tjera duke përfshirë partitë e pakicave boshnjake, rome e turke dhe i kanë fitu 19 deputet.

Pra realiteti është se BDI-ja e Ali Ahmetit përfundimisht i ka marrë vetëm 9 deputet ndërsa 10 deputetë të tjerë i kanë fituar partitë e tjera.

Në bazë të këtyre statistikave BDI-ja pothuajse është përgjysmuar me numrin e deputetëve nga zgjedhjet e kaluara pra nga 15 ka përfundu në 9.

Ku je te pa fitoren e Ali Ahmetit o p-Llum???
Ani i paska thanë urime Kolos
Edhe unë pra po ja baj urime:

Urime o “Kolos” për këtë humbje kolosale.
Tash s’ki nevojë me qit kushte se ti kishe shku pa kurfar kushti veç me qenë në pushtet po kërkush s’po të thirrë.

Boll janë mundu tu bërtitë në emën të UÇK-së po nuk ju dhezi se populli nuk është dele, ashtu siç nuk ju dhezi k’tyne te na në Kosovë.

Lufta u kry moti i kanë pas 20 vjetë
n’dispozicion me punu për mirëqenjen e popullit dhe me tregu që vërtetë i kanë dashtë vlerat e UÇK-së, por k’ta në fakt veç kanë vjedhë e plaçkitë në emën të UÇK-së si k’ta në Kosovë po ashtu edhe ata në Maqedoni.

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti kapet në mashtrim të rëndë, Snopçe ia kujton se votoi rendin e ditës për Branitellat (Video)

Published

on

By

Koordinatori i grupit parlamentar dhe deputeti i koalicionit VLEN, Halil Snopçe gjatë debatit në komisionin për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut ia ka kujtuar me fakte deputetes Ilire Dauti nga grupacioni i Ziadin Selës pjesë e koalicionit opozitar Fronti Evropian votimin e rendit të ditës në seancën e 143 të kuvendit për Ligjin për Branitellat e cila mashton opinionin me listingun fallco.

Snopçe thekson se depuetja Ilire Dauti mashtron, Snopçe ia kujton me fakte se në seancën e 143 ka votuar rendin e ditës për Ligjin për Branitellat, është e njejta seancë ku u votua shkarkimi i ish-ministrave Azir Aliu dhe Fatmir Mexhiti, ku deputetja Ilire Dauti ishte palë me BDI-në dhe kundër Aleancës për Shqiptarët.

VIDEO

Continue Reading

Lajme

Grubi, Bajrami, Rustemi dhe Bekteshi zyrtarët e parë të BDI-së që pritet të dalin para organeve të drejtësisë?!

Published

on

By

Artan Grubi, ish zv.kryeministër i parë, Përparim Bajrami, ish drejtor i Lotarisë së Maqedonisë së Veriut i cili ka qenë nën kontrollë të plotë të këtij të parit, jo zyratisht pritet të ju inicohet procedurë penale dhe të arrestohen për keqpërdorime të shumta që kanë bërë me Lotarinë.

Përpos këtyre dy ish funksionatëve, nga radhët e BDI-së pritet organet e hetuesisë të inicojnë procedurë edhe ndaj ish drejtorit në Ndërmarrjen Publike Rrugët Shtetërore Ejup Rustemi, si dhe ndaj ish ministritë të Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi. Për të parinë tashmë Qeveria e re ka grumbulluar një sërë faktesh për keqpërdorime me fondet publike dhe keqpërdorim të tenderëve. Bekteshi dyshohet për dhënie të koncensionve të dyshimta për njerëzit dhe kompanitë e afërta me BDI-në.

Se BDI ka nevojë për mbrojtës të mirë juridik, sot i paralajmëroi edhe kryetari i ASH-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Arben Taravari si pjesë e koalicionit VLEN në Qeveri.

“BDI-ja kishte një reagim ku qau hallin pse në Ministri të Shëndetësisë është eleminuar pozita e Drejtorit Ekonomik. Një pozitë krejt e panevojshme me të cilën BDI-ja kishte “qerasur” njerëzit e saj. Pra, BDI-ja qortoi Qeverinë që kursen paratë e qytetarëve dhe po këput lidhjet korruptive të ndërtuara nga BDI-ja. Kjo parti ka nevojë për dy gjëra:
1. Një ekip të mirë avokatësh që të mbrojë veten nga akuzat që po i përgatit,; 2. ⁠të kuptojë se të paktën tani që është në Opozitë, duhet të ndryshojë mentalitetin e saj korruptiv”, shkruan Taravari në një status në rrjetet sociale.

Continue Reading

Lajme

VLEN emëron pesë profesorë universitar për zv/ministra

Published

on

By

Nga gjithsej 7 zv. ministra të cilët vijnë nga radhët e Koalicionit VLEN, pesë nga këta janë nga bota akademike, profesorë universitarë.

Flakron Bexheti, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Bujqësisë, Kaltrina Zekolli, doktor shkence do të jetë zv/ministre e Transportit, Lulzim Aliu, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Arsimit, Astrit Iseni, doktor shkence është caktuar të jetë zv/ministër në MPB, si dhe Safije Sadiki Shaini zv/ministre e Sportit, është doktorante dhe ligjëruese në universitet.
Sedat Sulejmani është emëruar zv/ministër i Kulturës, ndërsa Elfete Ismaili është emëruar zv/ministre e Mbrojtjes, të dy profesionistë të shquar.

Flakron Bexheti është ligjërues në Universitetin “Nënë Tereza”, njëjtë Kaltrina Zekolli dhe Safije Sadiki Shaini. Astrit Iseni është ligjërues në Universitetin e Tetovës “Fadil Sulejmani” dhe Lulzim Aliu i cili ligjëron në Universitetin “Kirili dhe Metodi”.

Continue Reading

TOP Lajme