Connect with us

Lajme

Snopçe: VMRO-DPMNE ka hyrë në skenare të qarqeve që s’ja duan të mirën vendit, rrezikohet ardhmëria nëse nuk bëhen ndryshimet kushtetuese

Published

on

Deputeti nga radhët e Aleancës për Shqiptarër, Halil Snopçe në intervistën e tij për Top Channel u shpreh se kontesti kryesor në Maqedoninë e Veriut janë ndryshimet kushtetuese e që duhet të ndodhin.  Sipas tij, ndryshimet kushtetuese hasin në rezistencë nga partia më e madhe maqedonase VMRO-DPMNE.

“Për mendimin tonë në vend që kjo parti të angazhohet për hapjen e horizonteve të perspektivës, ata krijojnë horizonte të rrezikut, që unë jam i prirur të besoj që vijnë nga qarqet që nuk ia duan të mirën Maqedonisë”, u shpreh Snopçe.

Ai shtoi se perspektiva evropiane është perspektiva e vetme e Maqedonisë së Veriutdhe se nuk ka alternativë tjetër, dhe me anëtarësimin e vendit sjell përfitime në të gjitha sferat.

Në pyetjen nëse Aleanca për Shqiptarët ka vija të kuqe me VMRO-DPMNE-në, deputeti Snopçe theksoi se VMRO ka qenë arsyeja kryesore për hyrjen e Aleancës për Shqiptarët në Qeveri dhe se kundërtimin e ndryshimeve kushtetuese e kanë prej qarqeve te rezikshme qe nuk duan te miren vendit tonë.

https://www.facebook.com/share/v/2pdfm1TM7bRovrWi/?mibextid=WC7FNe

Continue Reading

Lajme

Taravari takoi sot ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në vendin tonë, Petra Drexler

Published

on

Në takimin e mbajtur tek ambasada gjermane, kryetari Taravari dhe ambasadorja Drexler diskutuan mbi proceset politike në vendin tonë, me fokus në përmbylljen e ndryshimeve kushtetuese me qëllim të hapjes së negociatave për anëtarësimin e vendit tonë në BE, duke theksuar angazhimin e Aleancës për Shqiptarët që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të vazhdojnë bashkë rrugëtimin e tyre evropian.

Kryetari Taravari, po ashtu, falënderoi ambasadoren për përkrahjen e vazhdueshme që shteti gjerman ia jep Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari ka uruar shqiptarët me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit duke shkruar se “Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi”, shkruan Top24

Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi. Sa herë vjen 22 nëntori, është sa kënaqësi po aq edhe nder të kujtojmë Ditën e Alfabetit Shqiptar! Për ne shqiptarët në Maqedoni, kjo ditë është e veçantë, edhe për nga fakti se gjithëçka është vendosur si sot në vitin 1908 në qytetin tonë të Manastirit.
Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës më të bukur në botë, shqipes 6 mijë vjeçare!

Continue Reading

Lajme

Vandalizohet Shqiponja në Gostivar, reagon Albion Iseini nga FRASH

Published

on

Me rastin e festave të Nëntorit, FRASH-Gostivar dekoroi monumentin GOSTIVARI me Shqiponjën dykrenare në një aktivitet të tyre. Siç duket kjo ju ka penguar ultranacionalistëve pro-serb të cilët kanë vandalizuar këtë vepër.

Ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Albion Iseini, kryetari i FRASH-Gostivar i cili shprehet se: “Paranoja fanatike ultra-nacionaliste është fare e vogël në krahasim me Kosovën e Pavarur që është shtet Sovran dhe i Lirë!
Të fala nga Gostivari dhe Gostivarasit!” duke bashkangjitur dhe një foto të monumentit të vandalizuar.

http://📸 Look at this post on Facebook https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0aGTLAmqmKTgUv5A9bWDYjmvcQAJ9SYBbfVGXuyFqmLDn7TpTgS8uDaBPEcZaJi53l&id=100001282167727&mibextid=qC1gEa

Continue Reading

TOP Lajme