Connect with us

Lajme

Saliu: Do të bëhem deputetja e parë me mbulesë në Kuvendin e RMV-së (Video)

Published

on

Imerlije Saliu nga Gostivari synon të bëhet deputetja e parë me mbulesë në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut.

Ajo renditet e teta në listën kandidatëve për deputetë të koalicionit VLEN, në Njësinë e gjashtë zgjedhore.

Në një intervistë për gazetën LAJM, zonja Saliu, tha se prej vitesh është në shërbim të qytetarëve përmes punëve që bën.

Por, në të ardhmen, ajo synon që kontributin e saj për shoqërinë ta jep duke u bërë zëri i qytetarëve në Kuvendin e RMV-së.

“Duke u nisur nga bindjet e mia personale, mendoj se çdo njëri në këtë jetë është me një mision të caktuar dhe varet nga ne se si do ta realizojmë atë mision. Prej kohësh jam pjesë e jetës publike, ose duket qenë edhe në shërbim të qytetarëve, duke qenë edhe pjesë e shoqatave joqeveritare, si ato të vendit, por edhe shoqatave të mërgatës, edhe gjithmonë kam qenë pranë nevojave të qytetarëve dhe jam munduar me aq sa kemi pasur mundësi të plotësojmë atë për çfarë qytetarët tanë kanë mungesë. Kjo ka qenë një arsye që unë tashmë jam pjesë e jetës publike. Pjesë e koalicionit VLEN, nuk kam ardhur rastësisht pasi unë jam pjesë e “Alternativës” që nga fillimet e këtij subjekti politike dhe këtu më lejoni të falënderoj kryetarin Afrim Gashi që pati besim dhe unë ndjehem e vlerësuar që unë të përfaqësohem në zonën e gjashtë me numrin 8. Realisht, me subjektin politik “Alternativa” janë disa pika shumë të përbashkëta, duke u nisur nga unë si njëri dhe “Alternativa” si subjekt politik, pika të përbashkëta ideologjike, siç janë mbrojtja e familjes tradicionale, pastaj edhe shumë vlerave tjera që besoj se janë mëse të nevojshme për këtë shoqëri. Sa i përket kolicionit VLEN poashtu ndjehen e privelegjuar të jem pjesë në listë sepse është hera e parë që kemi një koalicionim pastër shqiptarë dhe që besoj se qytetarët e këtij vendi e kanë pasur më se të nevojshme dhe kjo eufori vërehet gjithandej ku jemi prezent”, tha zonja Saliu.

Intervistën e plotë më kandidaten për deputetë të koalicionit VLEN, Imerlije Saliu, mund ta ndiqni në videon më poshtë.

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti kapet në mashtrim të rëndë, Snopçe ia kujton se votoi rendin e ditës për Branitellat (Video)

Published

on

By

Koordinatori i grupit parlamentar dhe deputeti i koalicionit VLEN, Halil Snopçe gjatë debatit në komisionin për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut ia ka kujtuar me fakte deputetes Ilire Dauti nga grupacioni i Ziadin Selës pjesë e koalicionit opozitar Fronti Evropian votimin e rendit të ditës në seancën e 143 të kuvendit për Ligjin për Branitellat e cila mashton opinionin me listingun fallco.

Snopçe thekson se depuetja Ilire Dauti mashtron, Snopçe ia kujton me fakte se në seancën e 143 ka votuar rendin e ditës për Ligjin për Branitellat, është e njejta seancë ku u votua shkarkimi i ish-ministrave Azir Aliu dhe Fatmir Mexhiti, ku deputetja Ilire Dauti ishte palë me BDI-në dhe kundër Aleancës për Shqiptarët.

VIDEO

Continue Reading

Lajme

Grubi, Bajrami, Rustemi dhe Bekteshi zyrtarët e parë të BDI-së që pritet të dalin para organeve të drejtësisë?!

Published

on

By

Artan Grubi, ish zv.kryeministër i parë, Përparim Bajrami, ish drejtor i Lotarisë së Maqedonisë së Veriut i cili ka qenë nën kontrollë të plotë të këtij të parit, jo zyratisht pritet të ju inicohet procedurë penale dhe të arrestohen për keqpërdorime të shumta që kanë bërë me Lotarinë.

Përpos këtyre dy ish funksionatëve, nga radhët e BDI-së pritet organet e hetuesisë të inicojnë procedurë edhe ndaj ish drejtorit në Ndërmarrjen Publike Rrugët Shtetërore Ejup Rustemi, si dhe ndaj ish ministritë të Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi. Për të parinë tashmë Qeveria e re ka grumbulluar një sërë faktesh për keqpërdorime me fondet publike dhe keqpërdorim të tenderëve. Bekteshi dyshohet për dhënie të koncensionve të dyshimta për njerëzit dhe kompanitë e afërta me BDI-në.

Se BDI ka nevojë për mbrojtës të mirë juridik, sot i paralajmëroi edhe kryetari i ASH-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Arben Taravari si pjesë e koalicionit VLEN në Qeveri.

“BDI-ja kishte një reagim ku qau hallin pse në Ministri të Shëndetësisë është eleminuar pozita e Drejtorit Ekonomik. Një pozitë krejt e panevojshme me të cilën BDI-ja kishte “qerasur” njerëzit e saj. Pra, BDI-ja qortoi Qeverinë që kursen paratë e qytetarëve dhe po këput lidhjet korruptive të ndërtuara nga BDI-ja. Kjo parti ka nevojë për dy gjëra:
1. Një ekip të mirë avokatësh që të mbrojë veten nga akuzat që po i përgatit,; 2. ⁠të kuptojë se të paktën tani që është në Opozitë, duhet të ndryshojë mentalitetin e saj korruptiv”, shkruan Taravari në një status në rrjetet sociale.

Continue Reading

Lajme

VLEN emëron pesë profesorë universitar për zv/ministra

Published

on

By

Nga gjithsej 7 zv. ministra të cilët vijnë nga radhët e Koalicionit VLEN, pesë nga këta janë nga bota akademike, profesorë universitarë.

Flakron Bexheti, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Bujqësisë, Kaltrina Zekolli, doktor shkence do të jetë zv/ministre e Transportit, Lulzim Aliu, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Arsimit, Astrit Iseni, doktor shkence është caktuar të jetë zv/ministër në MPB, si dhe Safije Sadiki Shaini zv/ministre e Sportit, është doktorante dhe ligjëruese në universitet.
Sedat Sulejmani është emëruar zv/ministër i Kulturës, ndërsa Elfete Ismaili është emëruar zv/ministre e Mbrojtjes, të dy profesionistë të shquar.

Flakron Bexheti është ligjërues në Universitetin “Nënë Tereza”, njëjtë Kaltrina Zekolli dhe Safije Sadiki Shaini. Astrit Iseni është ligjërues në Universitetin e Tetovës “Fadil Sulejmani” dhe Lulzim Aliu i cili ligjëron në Universitetin “Kirili dhe Metodi”.

Continue Reading

TOP Lajme