Connect with us

Lajme

Revoltë në BDI: Nuk na duhet Sela! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë

Published

on

ASH krahu i Ziadin Selës i ka rritur ambiciet dhe kërkon nga BDI 3 deri 5 deputetë për të shkuar me lista të përbashkëta. Kjo me sa duket po i shkakton telashe kreut të BDI-së Ali Ahmeti brenda në parti. Një grup bashkëpartiakësh të tij ka shprehur shqetësim deri te Ahmeti se BDI po u ofron shumë partnerëve potencial të koalicionit. Burimi me të cilin bisedoi TV21 thotë se po përpiqen ta bindin kryesinë e partisë se është më mirë të dalin vetë në zgjedhje, sesa t’u japin shumë deputetë partnerëve të koalicionit, të cilët, nëse do të dalin vetë në zgjedhje, siç thotë burimi, nuk të fitojnë më shumë se 1 apo 2 deputetë.

Po çfarë po kërkon ASh-ja e Selës?
Konkretisht në zonën zgjedhore 6, Aleanca kërkon dy pozita fituese, edhe atë për Ilire Dautin dhe Ilir Demirin. Po në rast se zgjerohet koalicioni, ateherë një deputet do të kërkonte edhe Menduh Thaçi, por edhe Arianit Hoxha. Kjo do t’i kushtonte shumë BDI-së, e cila në rast se shkon vetë në zgjedhje ka gjasa që në zonën 6 e vetme të arrijë minimum 5-6 deputetë. E në rast se shkon me koalicion, ateherë lista do të dukej kështu:

(1) Ali Ahmeti BDI
(2) Faton Ahmeti BDI
(3) Ilire Dauti ASh
(4) (Vend i rezervuar për BDI)
(5) PDSH, Menduh Thaçi (ose djali i tij)
(6) Ilir Demiri ASH
(7) Arjanit Hoxha PDE
(8) (Vend i rezervuar për BDI)

Nëse merren parasysh anketat e fundit, në këtë varijant BDI në zonën 6 do të fitonte 3 deri në 4 deputetë, ndërsa të tjerët do të ishin të partnerëve të koalicionit. Prandaj në BDI ka shqetësim dhe revoltë.

Njëjtë është edhe në zonën 5, ku bartës i koalicionit flitet të jetë Ziadin Sela. Burime të TV21 tregojnë se në Strugë do të ketë revoltë tek strukturat e integristëve, ndërsa në degët e tjera, kjo situatë ndoshta mund të menaxhohet, thonë për TV21 burime partiake.

Telashe ka edhe në zonën zgjedhore 2, ku partia e Selës kërkon pozitën e 2-të, më konkretisht për Elmi Azirin. “Luftë” brendapartiake në BDI ka edhe për bartësin, edhe pse Arbër Ademi duket qe ka gjasat më reale që të udhëheqë listën për zonën zgjedhore 2, për të cilën në lojë është edhe Ilir Hasani, po me gjasa minimale. Në rast se BDI shkon me liste te perbashkët të koalcionit, atëherë në lojë do të ishte edhe Basri Bajrami i partisë PDE, numer 4 ose 5 në listë.

Ziadin Sela në prononcim për media tha se pret të konstituohen organet e partisë, që më pas të fillojnë negociatat. Nga partia e Arjanit Hoxhes për TV21 ditë më parë, të pyetur rreth koalicionit, thanë se do të njoftojnë kur të ketë vendim konkret.

Javën e ardhshme pritet të konkretizohen gjërat, derisa në BDI vazhdon presioni ndaj kryetartit Ali Ahmeti që në zgjedhje të shkojnë vetë dhe mos të bëjnë pazare me partitë e tjera.

Continue Reading

Lajme

Votimi i të burgosurve dhe të sëmurëve po zhvillohet pa probleme, bëjnë të ditur KSHZ

Published

on

By

Të drejtën e votës sot do të mund ta ushtrojnë 2569 votues në 31 vendvotime në PKV, ku janë regjistruar për të votuar dhe aplikimet e të cilëve janë pranuar nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve.

Sot në qendrat e votimit në 14 IEVP do të mund të ushtrojnë të drejtën e votës 2147 zgjedhës. Të gjitha qendrat e votimit në IEVP janë hapur në orën 7:00 të mëngjesit të sotëm dhe votimi atje do të vazhdojë deri në orën 19:00.

Deri në këtë moment votimi po vijon pa problem. Gjatë ditës së sotme dy votues, të cilët identifikohen si të zhvendosur brenda vendit, do të mund të ushtrojnë të drejtën e votës në të vetmen qendër për personat e zhvendosur brenda vendit.

Këshillat zgjedhorë në Republikën e Maqedonisë së Veriut gjatë ditës së sotme do të bëjnë votimin e personave të sëmurë ose të paaftë, të cilët kanë dorëzuar njoftime me dokumentacion përkatës deri te komisionet komunale zgjedhore. Të drejtën e votës në banesat e tyre do ta ushtrojnë 6935 qytetarë të regjistruar si të sëmurë apo të pafuqishëm.

Sot, 534 zgjedhës, të vendosur në 20 qendra të kujdesit jashtëfamiljar, do të kenë mundësinë të ushtrojnë të drejtën e votës në qendrën ku ndodhen. Ekziston një interes i theksuar për vëzhgimin e këtyre zgjedhjeve nga organizata dhe media vendase, të huaja dhe ndërkombëtare. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve deri më tani ka akredituar për vëzhgim 342 vëzhgues vendas, 517 vëzhgues të huaj dhe ndërkombëtarë, 51 përkthyes dhe 32 gazetarë të huaj. Faqja e KSHZ-së, www.sec.mk, si dhe faqet e rrjeteve sociale “Facebook”, X, “Instagram”, si dhe kanali YouTube janë në dispozicion të të gjithë qytetarëve, ku do të mund të gjeni informacion në kohë dhe të saktë në lidhje me zgjedhjet.

Në listën zgjedhore me të drejtë vote në këto zgjedhje janë regjistruar gjithsej 1.814.317 zgjedhës.

Continue Reading

Lajme

Demolohet shtabi i VLEN në Lagjen e Trimave në Kumanovë

Published

on

By

Gjatë mbrëmjes së kaluar nga persona të panjohur është demoluar shtabi i VLEN në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

Rasti i demolimit të shtabit është lajmëruar në SPB Kumanovë. Përndryshe nuk është hera e parë që demolohen shtabet partiake në lagjet shqiptare në Maqedoninë e Veriut.

Continue Reading

Lajme

Veteranët e UÇK-së porosi Artan Grubit: Nuk lejojmë shkeljen e flamurit kombëtar!

Published

on

By

Veteranët e UÇK-së kanë reaguar ndaj Artan Grubit i cili nga sheshi i Shkupit këtkoi që të ulet flamuri kombëtar.

Ata e shohin këtë veprim si një shkelje të gjakut të dëshmorëve dhe sakrificave të tyre për liri.

Në reagimin e tyre, ata theksojnë se flamuri kombëtar është mbrojtur me gjakun e dëshmorëve dhe se nuk mund të lejohet që të kalojë pa reagim një gjest i tillë.

Në këtë reagim, ata shprehin zemërimin dhe turpin e tyre ndaj këtij veprimi, duke theksuar rëndësinë dhe nderin që duhet t’i kushtohet flamurit kombëtar dhe emblemës së UÇK-së.

“TË NDERUAR VETERANË INVALID DHE FAMILJE TË DËSHMORËVE KY FLAMUR ËSHTË LARË ME GJAKË DHE ËSHTË MBROJTUR ME GJAKUN E DËSHMORËVE. NUK TOLEROJMË QË NJË RRUGAÇ TË JAPE URDHËRA PËR TË ULUR FLAMURIN KOMBËTAR NË LIRI, AI FLAMUR ËSHTË MBROJTUR ME JETËN E SHUM DËSHMORËVE NGA VITI 1998 DERI NË 2001. Nuk mundemi të qëndrojm indiferentë ndaj këti rrugaçi se ai rrugaçi që në vitin 2001 ishte me palën Maqedone dhe ishte i mbuluar me flamurin e ty që ka në zemër. TURP TURP TURP TË KENI. NJËHER BROHORET UÇK UÇK DHE PAS NJË ORE URDHËRON ULNI FLAMURAT ULNI FLAMURAT………TURP TURP TURP!!!???? RROFT FLAMURI KOMBËTAR RROFT EMBLEMA U.Ç.K së”, thuhet në reagimin e ish ushtarëve të UÇK-së, theksojn Veteranët e UÇK-së.

Continue Reading

TOP Lajme