Connect with us

Lajme

Perfaqësuesi i FRASH- Strugë i bashkangjitet Taravarit

Published

on

Eugen Shej përfaqësues i Forumit Rinor të Aleancës për Shqiptarët dega e Strugës përmes një postimi në facebook njofton se i është bashkangjitur Aleancës për Shaiptarët dhe kryetarit të saj dhe kandidatit për president nga koalicioni opozitar VLEN, Arben Taravari.

Sheji më tej thekson se JO, KURRË! VOTË TEK BDI-JA NUK ÇOJ, QOFTË AJO EDHE NË MËNYRË TË TËRTHORTË.

Postimi plotë i Shejit:

“Me qindarkën e fundit në xhep, me pikën e fundit të karburantit në makinë, me 4 orë gjumë, me kapitje psiqike, me kërcënime nga ana e pushtetit, “UNË” sërish nuk u stepa, su ndala aspak por kudo që gjendej ASH-ja dhe z.Sela unë gjithmonë aty isha.
Pa pikë interesi, pa pikë hileje s’bashku me tim atë,
gjyshërit dhe motrat e mia, me të vetmin qëllim që BDI-në ta çojmë në opozitë, sepse BDI-ja ma dërgoj shoqërinë në mërgim, m’la familjarët pa punë, na shkatrroj ardhmërinë bile ma rrahu edhe Kryetarin e shumë tjera të kçia na bëri.
Dhe tash unë të çohem dhe ti fal gjitha këto, ta harroj mundin e Babës sim, pa hilësinë e tij dhe të strukem në BDI duke e amnestuar edhe 4 vite atë?
JO, KURRË! VOTË TEK BDI-JA NUK ÇOJ, QOFTË AJO EDHE NË MËNYRË TË TËRTHORTË.
Pra, më shkoqur prej sot publikisht deklaroj se përkrah z.Taravari si të vetmen shpresë që mund t’dërgoj BDI-në në opozitë.
Kështu kemi vepruar edhe me z.Sela kur dëshironte ta mund BDI-në, edhe me z.Thaçi, edhe me z.Xhaferi, kështu veprojmë ne gjithmonë, përkrahim çdo njeri i cili dëshiron ta mund BDI-në dhe kurrësesi atë që dëshiron ti amnestojë ata.
Të tillë jemi ne, të pa shitur e të pa blerë, stoik e të ndershëm, sy patrembur dhe PËRJETË KUNDËR
BDI-SË!”, ka shruar Eugen Sheji nga FRASH-Strugë.

Continue Reading

Lajme

Votimi i të burgosurve dhe të sëmurëve po zhvillohet pa probleme, bëjnë të ditur KSHZ

Published

on

By

Të drejtën e votës sot do të mund ta ushtrojnë 2569 votues në 31 vendvotime në PKV, ku janë regjistruar për të votuar dhe aplikimet e të cilëve janë pranuar nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve.

Sot në qendrat e votimit në 14 IEVP do të mund të ushtrojnë të drejtën e votës 2147 zgjedhës. Të gjitha qendrat e votimit në IEVP janë hapur në orën 7:00 të mëngjesit të sotëm dhe votimi atje do të vazhdojë deri në orën 19:00.

Deri në këtë moment votimi po vijon pa problem. Gjatë ditës së sotme dy votues, të cilët identifikohen si të zhvendosur brenda vendit, do të mund të ushtrojnë të drejtën e votës në të vetmen qendër për personat e zhvendosur brenda vendit.

Këshillat zgjedhorë në Republikën e Maqedonisë së Veriut gjatë ditës së sotme do të bëjnë votimin e personave të sëmurë ose të paaftë, të cilët kanë dorëzuar njoftime me dokumentacion përkatës deri te komisionet komunale zgjedhore. Të drejtën e votës në banesat e tyre do ta ushtrojnë 6935 qytetarë të regjistruar si të sëmurë apo të pafuqishëm.

Sot, 534 zgjedhës, të vendosur në 20 qendra të kujdesit jashtëfamiljar, do të kenë mundësinë të ushtrojnë të drejtën e votës në qendrën ku ndodhen. Ekziston një interes i theksuar për vëzhgimin e këtyre zgjedhjeve nga organizata dhe media vendase, të huaja dhe ndërkombëtare. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve deri më tani ka akredituar për vëzhgim 342 vëzhgues vendas, 517 vëzhgues të huaj dhe ndërkombëtarë, 51 përkthyes dhe 32 gazetarë të huaj. Faqja e KSHZ-së, www.sec.mk, si dhe faqet e rrjeteve sociale “Facebook”, X, “Instagram”, si dhe kanali YouTube janë në dispozicion të të gjithë qytetarëve, ku do të mund të gjeni informacion në kohë dhe të saktë në lidhje me zgjedhjet.

Në listën zgjedhore me të drejtë vote në këto zgjedhje janë regjistruar gjithsej 1.814.317 zgjedhës.

Continue Reading

Lajme

Demolohet shtabi i VLEN në Lagjen e Trimave në Kumanovë

Published

on

By

Gjatë mbrëmjes së kaluar nga persona të panjohur është demoluar shtabi i VLEN në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

Rasti i demolimit të shtabit është lajmëruar në SPB Kumanovë. Përndryshe nuk është hera e parë që demolohen shtabet partiake në lagjet shqiptare në Maqedoninë e Veriut.

Continue Reading

Lajme

Veteranët e UÇK-së porosi Artan Grubit: Nuk lejojmë shkeljen e flamurit kombëtar!

Published

on

By

Veteranët e UÇK-së kanë reaguar ndaj Artan Grubit i cili nga sheshi i Shkupit këtkoi që të ulet flamuri kombëtar.

Ata e shohin këtë veprim si një shkelje të gjakut të dëshmorëve dhe sakrificave të tyre për liri.

Në reagimin e tyre, ata theksojnë se flamuri kombëtar është mbrojtur me gjakun e dëshmorëve dhe se nuk mund të lejohet që të kalojë pa reagim një gjest i tillë.

Në këtë reagim, ata shprehin zemërimin dhe turpin e tyre ndaj këtij veprimi, duke theksuar rëndësinë dhe nderin që duhet t’i kushtohet flamurit kombëtar dhe emblemës së UÇK-së.

“TË NDERUAR VETERANË INVALID DHE FAMILJE TË DËSHMORËVE KY FLAMUR ËSHTË LARË ME GJAKË DHE ËSHTË MBROJTUR ME GJAKUN E DËSHMORËVE. NUK TOLEROJMË QË NJË RRUGAÇ TË JAPE URDHËRA PËR TË ULUR FLAMURIN KOMBËTAR NË LIRI, AI FLAMUR ËSHTË MBROJTUR ME JETËN E SHUM DËSHMORËVE NGA VITI 1998 DERI NË 2001. Nuk mundemi të qëndrojm indiferentë ndaj këti rrugaçi se ai rrugaçi që në vitin 2001 ishte me palën Maqedone dhe ishte i mbuluar me flamurin e ty që ka në zemër. TURP TURP TURP TË KENI. NJËHER BROHORET UÇK UÇK DHE PAS NJË ORE URDHËRON ULNI FLAMURAT ULNI FLAMURAT………TURP TURP TURP!!!???? RROFT FLAMURI KOMBËTAR RROFT EMBLEMA U.Ç.K së”, thuhet në reagimin e ish ushtarëve të UÇK-së, theksojn Veteranët e UÇK-së.

Continue Reading

TOP Lajme