Connect with us

Lajme

Pasqyrimi i Prof. Dr. Arben Taravarit në sytë e një studenti

Published

on

Një njeri me plot merita që me të krenohen jo vetem familja, rrethi, kolegët, studentët por dhe i gjithë kombi shqiptar… Një natyrë sa serioze dhe e veçantë në krijimtari aq komod dhe i thjeshtë jashtë saj. Një emër që duhet shkruar me germa të ndritshme dhe të lexohet me rrespekt: Prof. Dr. ARBEN TARAVARI.

Kështu shihet kryetari i ASH-së nga ana e studentëve të tij.

Ky shkrim i para do kohshëm vjen nga ish studetja e tij, Nermin Shaqiri

Në vazhdim ua sjellim shkrimin e plotë:

“Fjalët më elokuente janë ata të cilat burojnë nga thellësia e shpirtit e sidomos kur ato dalin për të vetmin qëllim, për të treguar ndjenjën dhe për të përshkruar nderin ndaj një njeriu I cili do mbetet në kujtimet e mia të arta të jetës. Është kënaqësi për mua që mund të shkruaj për njeriun me përplot merita, dhe padyshim për njeriun me ideal dhe me një portret gjithë personalitet dhe me një personalitet gjithë autoritet. Kështu e njoha në hapat e parë drejt rrugëtimit tim si studente. Sa do që nuk e njeh, fjalët miradije për te, të ngjallin kureshtjen për të gjurmuar në biografin dhe sukset e tij. Një njeri me plot merita që me të krenohen jo vetem familja, rrethi, kolegët, studentët por dhe i gjithë kombi shqiptar. Me një autoritet të spikatur fizik, ambicje të palëkundur profesionale, një potencial të brendshëm të fuqishëm dhe një intelekt këmbëngulës e kërkues. Një natyrë sa serioze dhe e veçante në krijimtari aq komod dhe i thjeshtë jashtë saj. Një emër që duhet shkruar me germa të ndritshme dhe të lexohet me rrespekt: Prof. Dr. ARBEN TARAVARI. E rrespektojmë dhe e admirojmë jashtëzakonisht, punën tuaj gjithçka që ju keni arritur dhe vazhdoni të arrini çdo ditë, pasurinë që po krijon për gjeneratat që vijnë më pas.. Ju jeni një burim frymëzimi, veçanërisht për ata të cilët hapërojnë pas juve siç jam edhe unë. Krenohemi me ju dhe me faktin që jeni shqiptar dhe këtë krenari e bart me vete kudo që shkoj. Ju për neve reflektoni si një njeri i jashtëzakonshëm! Talenti dhe perkushtimi juaj ndaj profesionit, ndaj kombit dhe ndaj njerëzve në përgjithësi janë të rralla por është rruga ku ju ecni, forca këmbëngulëse, dhe puna e jashtëzakonshme që ju bën juve legjendar. Ekzistenca e juaj na jep forcë dhe na bën ti ndjekim edhe më tej ëndërrat tona, duke ju pasur shembull juve në natyrën tuaj si qenie më të përsosur ne rruzull. Krenarë për ju sot e për shumë mote thënë me plot bindje: Shkruar me një fond fjalësh sa mund të posedon një studente, por më se reale të brohuritura nga zëri I thellë që brohurit nga brenda. Le ti themi botës që posedojmë PROFESORIN, DOKTORIN mbi gjitha QENIEN më shembullore. Shkrimet tuaja janë pasqyrë e jona, me kënaqësi i shqyrtojmë e sidomos ato për kombin.Vetëm shqiptarët e kanë ndjenjën e së bukurës aq të fuqishme sa e paguajnë me jetën e tyre kënaqësinë për të qenë vetë rrufeja mes atyre furtunave njerëzore të luftës – Mjerimi i shqiptarëve ka qenë në tërë kohërat të kapej pas individëve dhe jo pas ideve… Historia e shqipes është e mbushur fund e krye me prova të tilla të përngjashme. Të përpiqemi me të gjitha forcat tona të shërojmë shqiptarët nga dashuria për individët. – T’i japim botës një provë urtësie, të bëjmë një çap të ri të madh në udhë të qeverimit të shtruar. Një lëvizje popullore dihet ku dhe kur nis, po s’dihet ku dhe kur do të mbarojë. Në të gjitha këto, mbetet një shpresë dhe një ngushëllim: shpresa që populli, po nguli këmbë, më në fund do t’i fitojë të gjitha; ngushëllimi që kriminelët e guvernës sodomiste, shpejt a vonëdo të marrin shpërblimin që meritojnë. Të gjitha këto predikime bëhen më shpresdhënëse kur edin se në epiqendër e kemi personalitetin më të shquar dhe më adekuat që mund të na përfaqësoj në të gjitha sferat. Ju dhe intelekti juaji i pazëvendesueshem të plotëson deshirën për të parë botën me optimizëm. Profesori im, popullin tim e ka kapluar një gjum I thellë ata flasin, por nuk dine se cka thonë, ata veprojnë por nuk e dine se çfarë bëjnë?! E di e bëjnë nga mos dija (por Zoti mos ua falte) zgjedhin njerëz më pa njerëzi për t’i udhëhequr dhe pastaj qahen o Zot çka na gjeti. Profesori im, ata po na vrasin, ata po na burgosin dhe drejtën e lirisë po na e mohojnë, ata arsimin po na e shkatërrojnë dhe shëndetësinë në sëmundje po e shëndërrojnë. Eh, profesori im I nderuar! Kështu po ndodhka kur analfabetët dhe puthadorët ndodhen në krye të Piramidës! Ata, pra, analfabetët në krye të piramidës i zgjedhin të afërmit, shokët, miqtë e familjarët edhe në institucione të tjera. Edhe në shkollë, edhe në spitale e edhe në Universitet! Dhe ata pastaj, shesin diploma sipas nevojës për të afërmit, për shokët, për miqtë dhe familjarët vet! E kështu me radhë! E kështu me radhë deri…?! Deri sa të këputet zullumi! E zullumi këputet duke u trashur!-thotë populli… Vetëm të bashkuar do ja arrim synimeve tona ,duke shpresuar të ju kemi juve në dispozicion të epiqendrës me vite rradhazi. Çdo fjale është e pakte, çdo thënie do të jetë e mangët t’ju përshkruaj juve profesor i nderuar. Uroj nga zemra dhe nga shpirti ,që rrugëtimin që keni marrë si në profesion edhe në politikë t’ju prijë suksesi sepse veprat vlerësohen në bazë të punës, e jo në bazë te fjalëve dhe ju jeni veprimtaria më e mire e çdo fjale. Me Respekt”

Continue Reading

Gosip

Xhulian Shabani me klipin e Luiz Ejllit fiton vendin e parë nga publiku!

Published

on

By

Në faqen zyrtare të “Netëve të klipit shqiptar” në edicionin e 21-t , vendi i parë çmimi i publikut i ka takuar videoklipit “Amanet” me protagonist Luiz Ejli.

Ndërkohë që klipi “Amanet “ishte klipi më i votuar online nga publiku , në skenë për të marrë çmimin u ngjit Xhulian Shabani, producent i këtij klipi.

Shabani me këtë rast falenderoi të gjithë ata që e kanë përkrahur me votat e tyre, në veçanti përshëndeti “Ejllat”, fansat e zjarrt të Luizit, si dhe vetë Luiz Ejllin artistin që i dha motiv të shpreh kreativitetin e tij në këtë videoklip.

Ishte punë e gjerë nga një ekip profesionist i Synopsis Ads, ku shfrytëzoi rastin t’i përshëndes të gjithë sepse besoni në atë temperatur të lartë që është prodhuar klipi ishte shumë i vështirë realizimi i klipit, u shpreh Xhuliani.

Më tej Shabani falenderoi edhe Elvis Pupën dhe Santiana Malokun që ishin aktorë, si dhe gjithë bashkëpuntorët e Synopsys ads që kontribuan të realizohet me sukses ky klip.

Në fund fare Xhulian Shabani tha se këtë klip dhe këtë sukses i’a përkushton babait të tij tashmë të ndjerë , që beson se e shikon prej lartë dhe krenohet me Xhuliani/ Fol.mk

Continue Reading

Lajme

Baton Haxhiu paraqitet në SPAK për çështjen Inceneratorëve? (Video)

Published

on

By

Gazetari Baton Haxhiu i është drejtuar këtë të enjte ambienteve të Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion.

Gazetarja Anila Hoxha ka siguruar momentin kur Haxhiu hyn në SPAK. Por, nuk dihet ende nëse është paraqitur për të bërë ndonjë kallëzim apo është thirrur nga prokurorët për ndonjë nga dosjet që kjo prokurori po heton.

Haxhiu punon në media si gazetar prej disa vitesh, përfshirë edhe raportimin e genocidit në vitin 1999 në Kosovë, ndërsa vitet e fundit është prezantuar edhe si analist në panelet televizive.

Continue Reading

Lajme

FNA: Jeton Shaqiri dhe Halit Ferati fajtor që Arsimi i Lartë në Maqedoninë e Veriut është në krizë

Published

on

By

Profesorë të korruptuar, hajna dhe plagjiatorë përditë po prodhojnë analfabetë funksional. Skandali thellohet kur këta shkatërrues të cilësisë në arsimin e lartë po rehablitiohen nga personat më kompetent për t’i ndëshkuar ata, ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri dhe drejtori i Inspektoratit të Arsimit, Halit Ferati.

Për të shpëtuar arsimin nga fundosja e tërësishme, FNA-ja disa herë ka denoncuar dhe ka ofruar prova për raste të hajnisë dhe korrupsionit në arsimin e lartë. Rrallë kemi marrë përgjigje ndërsa asnjëherë s’janë ndërmarrë masa konkrete kundër shkelësve të denoncuar nga ne, përkundër vendimeve për shkelje të konstatuara. Kështu, Halit Ferati dhe Jeton Shaqiri po stimulojnë korrupsionin në arsim.

Po bëhet 1 vit që kur u konstatua se Agron Alili ishte avancuar kundërligjshëm dhe asgjë nuk është ndërmarrë deri sot, përkundër që FNA-ja posedon prova ku ministri Shaqiri premton se do të ndërmerr masa. Alili vijon që çdo mëngjes të vishet nën petkun e profesorit dhe të del para studentëve, sikur të mos ishte një prej personave që rrezikon cilësinë e arsimit të lartë. Theksojmë se ky nuk është rasti i vetëm pa epilog.

Aleat i ministrit në këtë ‘luftë’ për mbrojtje dhe strehim të shkelësve të ligjit është drejtuesi i Inspektoratit të Arsimit, Halit Ferati. Deri te ky institucion, FNA-ja ka kohë që dorëzon prova dhe indicie për shkelës potencial ndërsa nuk po marrim asnjë përgjigje. Halit Ferati ta lëshojë karrigen e drejtorit nëse s’ka guxim, s’din ose nuk dëshiron që të luftojë korrupsionin në arsim.

Me praktikën e mosndëshkueshmërisë të ministrit Shaqiri, frikën e Feratit për t’i çuar deri në fund hetimet dhe gjendjen në të cilën ndodhet arsimi sot, FNA-ja konsideron se janë pjekur kushtet që kryeministri të ndërhyjë dhe t’i shkarkojë urgjentisht dy frenuesit më të mëdhenj të luftës kundër korrupsionit, hajnisë dhe plagjiaturës në arsimin, Jeton Shaqirin dhe Halit Feratin.

FNA-ja nuk do të qëndrojë duarkryq, ndërkohë që presim persona më kompetent t’i zënë karriget e institucioneve të lartëpërmendura, do të vazhdojmë të bëjmë publike çdo parregullsi që vë në rrezik cilësinë e arsimit të lartë. FNA-ja përsërit edhe njëherë nevojën për veting në arsim të lartë, vetëm në atë formë do ta shpëtonim arsimin nga këto hajna, plagjiatorë dhe persona të korruptuar, përfubdojn nga FNA.

Continue Reading

TOP Lajme