Connect with us

Lajme

Ministri Azir Aliu realizoi takim bilateral me ministren e Ministrisë së Digjitalizimit të Sllovenisë – Emilija Stojmenova – Duh

Published

on

Në suaza të ,,Forumit të Prespës për Dialog 2023” në Strugë, që filloi ditën e sotme, ministri i Ministrisë së Shoqërisë Informatike dhe Administratës – Azir Aliu, realizoi takim bilateral me ministren e Digjitalizimit të Sllovenisë – Emilija Stojmenova-Duh.

 

Në takim u diskutua për digjitalizimin dhe idetë inovatore, ndërsa në fokusin kryesor ishte bashkëpunimi aktual mes dy vendeve, intensifikimi dhe konsolidimi i mëtejshëm i këtij bashkëpunimi në suaza të marrëdhënieve bilaterale.

 

,,Transformimi digjital nuk është vetëm e drejtë për të zgjedhur, por veçmë është i “pashmangshëm”. Teknologjia dhe digjitalizimi ofrojnë dhe japin vlera në të gjithë sektorët, në të gjitha aspektet e përditshmërisë dhe të punës së jetesë sonë. Me rëndësi të konsiderueshme është që të ndërmerren hapa konkretë në aspekt të përmirësimit të infrastrukturës dhe ndërlidhjes në rajon”, potencoi ministri Aliu.

 

,,Forumi i Prespës për Dialog 2023″, i titulluar: ,,Zgjerimi i familjes evropiane deri në vitin 2030: Mision (i pa) mundur?”, është platformë e krijuar nga Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut, me qëllim që t’u mundësojë shteteve, liderëve, organizatave dhe qytetarëve të ndërtojnë relacione afatgjate dhe t’i përforcojnë partneritetet.

 

Në këtë edicion të tretë ,, Forumi i Prespës për Dialog 2023” në Strugë, pjesë e diskutimeve që do të mbulojnë disa seanca në dy ditët e ardhshme janë edhe përfaqësuesit e lartë qeveritarë vendas dhe ndërkombëtarë, liderët nga rajoni dhe nga bota.

 

Ministri Azir Aliu, nesër do ta udhëheq panel-sesionin me titull: “Transformimi digjital i ndërlidh: perspektivat për ndërtimin e partneriteteve në Ballkanin Perëndimor”, ndërsa si e ftuar speciale është Ministrja e Ministrisë së Digjitalizimit të Sllovenisë – Emilija Stojmenova-Duh.

Continue Reading

Lajme

Prestigjiozja franceze “Europe Elects”: Taravari fitues absolut i raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale

Published

on

By

Organizata prestigjioze franceze e sondazheve të lidhura me zgjedhjet në vendet evropiane dhe më gjerë “Europe Elects” publikoi anketën e Qendrës për Kërkime Politike dhe Komunikim (CRPC) në bashkëpunim me Shoqatën për gazetari, informim, komunikim dhe shërbime të marketingut “Глас на вистината”e cila realizoj anketën e dytë në prag të zgjedhjeve Presidenciale 2024.

Të pyetur: Për cilin kandidat do të votojnë në zgjedhjet presidenciale, qytetarët janë përgjigjur me sa vijon:

Për kandidaten e VMRO DPMNE Gordana Siljanovska Davkova do të votonin 20,4% e të anketuarve, ndërsa për konkurrentin e saj kryesor, presidentin aktual Stevo Pendarovski nga LSDM-ja, 16,8% e të anketuarve do të jepnin votën e tyre.

Në bllokun politik shqiptar, Arben Taravari nga koalicioni “VLEN”, sipas sondazhit është para Bujar Osmanit nga Fronti Evropian i udhëhequr nga BDI.

Kështu që, për Taravarin do të votonin 7.9% e qytetarëve të anketuar, ndërsa për Osmanin 6.9% e të anketuarve.

Për Maksim Dimitrievskin nga ZNAM do të votonin 2,7% e të anketuarve, ndërsa për Biljana Vankovskën nga Levica 2,6% . Për kandidatin Stevço Jakimovski nga GROM do të votonin 1,2% e të anketuarve. Poashtu, 18.2% e qytetarëve nuk mbështesin asnjërin prej kandidatëve , ndërsa 23.2% nuk kanë dhënë asnjë përgjigje.

Anketa është realizuar përmes telefonit në periudhën prej 8 deri më 13 prill të këtij viti me 1210 të anketuar, të përzgjedhur sipas një metode të rastësishme.

Hulumtimi është realizuar në nivel të gjithë territorit të Republikës së Maqedonisë së Veriut , duke u kujdesur për kriteret si: përbërja etnike, numri i votuesve, dhe shpërndarja gjeografike.

Margjina e gabimit +/- 3,0%. Rezultatet e anketës së realizuar, së bashkë me analizën e të dhënave e gjeni në grafikën e mëposhtme dhe e njëjta është e disponueshme në platformën online të Qendrës për Kërkime Politike dhe Komunikim.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL: Kryetari i Komisionit Komunal Bogovinë prezent në tubim të BDI-së

Published

on

By

Kryetari i komisionit komunal të Bogovinës, Elez Sinani nga Kamjani është parë në tubimin e BDI-së në Bogovinë.

Edhe pse pozita e tij sipas ligjit ndalohet pjesëmarrja në çfarëdollojë tubimi partiak

Ndrërkaq, prezenca e tijë në tubim partiak le dyshime mbi zhvillimin demokratik të procesit zgjedhor dhe zgjedhjeve të dyfishta që pritet të mbahen më 24 Prill dhe 8 Maj.

Sipas kësaj fotografie KSHZ-ja si organ i procesit zgjedhor duhet të reagoj dhe të garantojë zgjedhje të drejta dhe demokratike.

Continue Reading

Lajme

Bllokimi i autobusëve me shqiptarë nga Kosova në Serbi, Taravari: Si duket Ministri jonë i jashtëm e ka vështirë të flas keq kundër Beogradit

Published

on

By

Kandidati i VLEN-it, Arben Taravari ka reaguar pas informacioneve se dhjetra autobusë me shqiptarë nga Kosova janë bllokuar në Serbi.

Taravari shkruan se kjo është një shkelje e të drejtave njerëzore si dhe një arsye shtesë për të dalë nga Ballkani i Hapur.

“Lajmet e sotme tregojnë se dhjetëra autobusë me shqiptarë nga Kosova, janë bllokuar në Serbi. Si hakmarrje ndaj avancimit të Kosovës në Këshill të Evropës.
Ky mentalitet është i papranueshëm, dhe ky bllokim është shkelje e të drejtave njerëzore. Kjo është një arsye më shumë për të dalë nga Ballkani i Hapur.
Maqedonia e Veriut, si shtet i NATO-s dhe si shtet me popullsi të madhe shqiptare, duhet të bëjë thirrje për lirimin e autobusëve me udhëtarë dhe për garantimin e të drejtave njerëzore. Por si duket, ministri i jashtëm e ka vështirë të flasë keq për Beogradin”, ka shkruar Arben Taravari.

Continue Reading

TOP Lajme