Connect with us

Lajme

Ministri Azir Aliu panelist në konferencën ndërkombëtare “Integriteti kibernetik në administratën publike”

Published

on

Hartimi i strategjisë së re mbi sigurinë kibernetike 2023-2027 së bashku me Planin Aksional, inkluzivitetin e procesit dhe aktivitetet e gjëra të MSHIA-së për ndërtimin e kapaciteteve për sigurinë kibernetike.

Këto ishin temat për të cilat u diskutua në konferencën ,,Integriteti kibernetik në administratën publike”, organizuar  nga IMPETUS, duke theksuar se reformat në administratën publike të bazuara në digjitalizim, mbeten një ndër prioritetet kyçe të Ministrisë dhe të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut

,,MSHIA-ja, së bashku me institucionet tjera, punon në kontinuitet dhe ndërmerr aktivitete të ndryshme për përforcimin e kapaciteteve mbi sigurinë kibernetike”

Mes tjerash, theksova se hartimi i Strategjisë së Re për Sigurinë Kibernetike 2023-2027, përpilohet me pjesëmarrjen e përfaqësuesve nga MKD-CIRT, Ministrisë së Punëve të Brendshme, Ministrisë së Punëve të Jashtme, Ministrinë e Mbrojtjes, Armatën e Republikës së Maqedonisë së Veriut, si pjesë e grupit punues.

,,Në një mënyrë mjaft transparente dhe nëpërmjet procesit inkluziv, duam që së bashku të përpilojmë dokument strategjik i cili me të vërtetë do të jetë kualitativ dhe i zbatueshëm në praktikë. Për atë ne do të vazhdojmë edhe më tutje me aktivitetet, deri në formulimin përfundimtar të Strategjisë e cila do të kontribuojë në ndërtimin e një eko sistemi kibernetik në Republikën e Maqedonisë së Veriut”.

Për të krijuar ekosistem të plotë për “Cyber Security” një nga aktorët më të rëndësishëm janë resurset njerëzore.

Për këtë qëllim MSHIA-ja do të angazhohet për të krijuar materiale multimediale për “Cyber Hygiene”

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.

Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.

Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.

Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.

https://youtu.be/hCI7vAiZNOo

https://youtu.be/BZMsVinTTns

https://youtu.be/grUuWc7OWCw

Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan

Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus

Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.

Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.

“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.

https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”

Continue Reading

TOP Lajme