Connect with us

Lajme

Lloga thirrje Gjykatës Supreme: Nëse keni shantazhe, denonconi publikisht

Published

on

 

Ministri i Drejtësisë u shpreh i befasuar se si ndaj Gjykatës më të lartë në vend ka shtanazhe dhe presione politike. Në emisionin “Politica” në TV Globi, ai tha se Gjykata Supreme si organ më i lartë i drejtësisë duhet të denoncojë publikisht nga kush i vijnë shantazhet.

“Duhet të denoncohen në organet e drejtësisë ose më e pakta nëse ka nga politika apo nga kolegët e vetë është dashur që ta paraqes edhe në Këshillin Gjyqësor ose të më informojnë edhe mua”, tha Lloga.

E gjithë kjo tha i pari i drejtësisë mund të ndodh pasi Maqedonia po futet në fund të vitit, i cili sipas tij, do të jetë shumë turbulent pasi afrohet koha e ndryshimeve kushtetuese.

“Po i afrohemi momentit dhe është presioni i kohës kur duhet të arrihen ndryshimet kushtetuese”, shtoi ministri Lloga.

Ai tha se opozita po imponon fjalorin e saj politik për zgjedhje të parakohshme, por në “fakt më shumë vlenë thirrja e ndërkombëtarëve dhe e qeverisë që të kryhen ndryshimet kushtetuese”.

Miratimi i ndryshimeve kushtetuse do të ndodh tha Lloga, e pataj, sipas tij, do të shkohet në zgjedhej, ndërsa rikujtoi se kjo ka qenë pika kryesore pse ASH është bërë pjesë e qeverisë.

Ndryshe, Këshilli Gjyqësor përmes një ftese me shkrim e ka thirrur kryetaren e Gjykatës Supreme Besa Ademi në takim pune me anëtarët e Këshillit lidhur me zhvillimet e fundit dhe shkrimet e publikuara në media për presionet politike ndaj gjyqtarëve të gjykatave më të lartë.

Mbledhja e punës është caktuar për të hënën e datës 6 nëntor në orën 11:00 në ambientet e Këshillit Gjyqësor.

Continue Reading

Lajme

Taravari takoi sot ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në vendin tonë, Petra Drexler

Published

on

Në takimin e mbajtur tek ambasada gjermane, kryetari Taravari dhe ambasadorja Drexler diskutuan mbi proceset politike në vendin tonë, me fokus në përmbylljen e ndryshimeve kushtetuese me qëllim të hapjes së negociatave për anëtarësimin e vendit tonë në BE, duke theksuar angazhimin e Aleancës për Shqiptarët që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të vazhdojnë bashkë rrugëtimin e tyre evropian.

Kryetari Taravari, po ashtu, falënderoi ambasadoren për përkrahjen e vazhdueshme që shteti gjerman ia jep Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari ka uruar shqiptarët me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit duke shkruar se “Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi”, shkruan Top24

Alfabeti është një nga kushtet themelore të ekzistencës së një kombi. Sa herë vjen 22 nëntori, është sa kënaqësi po aq edhe nder të kujtojmë Ditën e Alfabetit Shqiptar! Për ne shqiptarët në Maqedoni, kjo ditë është e veçantë, edhe për nga fakti se gjithëçka është vendosur si sot në vitin 1908 në qytetin tonë të Manastirit.
Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës më të bukur në botë, shqipes 6 mijë vjeçare!

Continue Reading

Lajme

Vandalizohet Shqiponja në Gostivar, reagon Albion Iseini nga FRASH

Published

on

Me rastin e festave të Nëntorit, FRASH-Gostivar dekoroi monumentin GOSTIVARI me Shqiponjën dykrenare në një aktivitet të tyre. Siç duket kjo ju ka penguar ultranacionalistëve pro-serb të cilët kanë vandalizuar këtë vepër.

Ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Albion Iseini, kryetari i FRASH-Gostivar i cili shprehet se: “Paranoja fanatike ultra-nacionaliste është fare e vogël në krahasim me Kosovën e Pavarur që është shtet Sovran dhe i Lirë!
Të fala nga Gostivari dhe Gostivarasit!” duke bashkangjitur dhe një foto të monumentit të vandalizuar.

http://📸 Look at this post on Facebook https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0aGTLAmqmKTgUv5A9bWDYjmvcQAJ9SYBbfVGXuyFqmLDn7TpTgS8uDaBPEcZaJi53l&id=100001282167727&mibextid=qC1gEa

Continue Reading

TOP Lajme