Connect with us

Politika

Limani: Ne do ta mbrojmë votën e qytetarit, në raudin e parë u vërtetua “treni bullgar”, nuk lejojmë parregullësi

Published

on

Valbon Limani nga koalicioni VLEN u shpreh se si koalicion kanë deponuar ankesa në KSHZ për parregullsi pavarësisht partive të tjera politike si në rrethin e parë ashtu edhe në rrethin e dytë dhe zgjedhjet parlamentare.

“Kemi deponuar ankesën edhe në raudin e parë të zgjedhjeve presidenciale ku u vërtetua se në një vendvotim në Likovë kishte parregullsi, më saktësisht kishte “tren bullgar”, të cilën e e konfirmoi edhe Gjykata Administrative. Gjithashtu edhe në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, më saktësisht në zgjedhjet parlamentare, ka pasur parregullsi në shumë vendvotime dhe ne jemi të vetëdijshëm se pa marrë parasysh se ku dhe si ndodhin parregullsitë, ne do të jemi gjithmonë stoik në mbrojtjen e të drejtës së votës”, tha Limani.

Ai shtoi se procesi zgjedhor gjithmonë duhet të jetë në nivel të lartë demokratik, pa marrë parasysh rezultatit zgjedhor.

“Unë nuk mendoj se ka asnjë tendencë rreth humbjes apo fitimit të mandatave të deputetëve, mirëpo në atë moment kur rezultatet zgjedhore tregojnë se me parregullsitë që kanë ndodhur, ndikojnë edhe në rezultatet përfundimtare, atëherë normalisht që do të reagojmë”, tha Limani duke shtuar si koalicion do të jenë aty për ta mbrojtur votën e qytetarit.

Continue Reading

Politika

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

Published

on

By

Siç meson TV21, Arben Taravri përveç ministrisë së Shëndetësisë do të ketë edhe zëvendëskryeministrin për Qverisje të mirë, zëvendës ministër të Mbrojtjes, zëvendës ministër për Bujqësi, sekretarë shtetërorë dhe disa drejtori.

Ndërkaq, më herët TV21 njoftoi se tashmë VLEN ka ndarë resorët për qeveri.

-Lëvizja Demokratike e Izet Mexhitit do ta merr postin e Zëvendëskryeministrit të parë të Qeverisë, Ministrinë e Ambientit dhe dy Zëvendësministra, atë të Transportit dhe të Ministrisë së Brendshme.

-Alternativës së Afrim Gashit do t’i takojë pozita e Kryeparlamentarit dhe Erurointegrimet

-Besa e Bilall Kasamit do të udhëheq Ministrinë Ekonomisë dhe Punës, Ministrinë e Politikës Sociale. Gjithashtu Besës do t’i takojë edhe Zëvendësministri i Kulturës.

Continue Reading

Politika

Fetai: Sot Ixheti nesër Artani, ndryshe s’ka kuptim as ndryshim

Published

on

By

Arben Fetai nga Aleanca për Shqiptarët ka komentuar arrestimet e fundit nën dyshimet për korrupsion.

“Ixhet Memeti, ish ministër i drejtësisë, avokat i popullit dhe prokuror i BDI-së qenka arrestuar nën dyshime për korrupsion.
Sot Ixheti, nesër Artani e kështu me radhë.
Ndryshe nuk ka kuptim as ndryshimi.”, ka shkruar Fetai.

Continue Reading

Politika

Bastiset shtëpia dhe ambientet e zyrës të prokurorit Ixhet Memeti, dyshohet për mitmarje

Published

on

By

Mbrëmë vonë, me urdhër të gjyqtarit të procedurës paraprake, është bërë bastisje në shtëpinë e anëtarit të Këshillit të Prokurorëve Publikë, Ixhet Memeti, në Tetovë, si dhe në vendet zyrtare të Prokurorisë.

Dyshohet se Memeti së bashku me gjyqtarin Nake Gorgiev kanë pasur ndikim duke keqpërdorur pozitën e anëtarit të Këshillit të Prokurorëve Publikë në rastin e kërkesës për ryshfet për rrethana lehtësuese për ish-kryetarin e komunës së Novosellës Boro Petrushevski, i cili ndodhet në paraburgim.

Ixhet Memeti konsiderohet i afërt me BDI-në dhe ka qenë Avokati i Popullit për dy mandate. Ai është gjithashtu ish-ministër i Drejtësisë, gjyqtar kushtetues, këshilltar shtetëror në Qeveri dhe anëtar i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve.

Nake Gjorgiev është arrestuar dje, pasi është kapur me ryshfet prej 10.000 euro para të markuara. Sipas informacioneve, dyshimi është se gjyqtari Georgiev ka premtuar masa lehtësuese në procedurë gjyqësore ndaj ish-kryetarit të Novosellës, Boro Stojçev, i cili është arrestuar sërish, kësaj radhe për kontrabandë marihuanë./PaCenzurë

Continue Reading

TOP Lajme