Connect with us

Lajme

GJUHA SHQIPE ËSHTË MË E VJETRA NË EVROPË, DUHET TA MERRNI PËR NDER QË TË JETË GJUHË ZYRTARE, THA DEPUTETI HALIL SNOPÇE NË DEBATIN PËR NDRYSHIMET KUSHTETUESE

Published

on

.

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Halil Snopçe, thotë se vetë maqedonasit duhet të angazhohen që gjuha shqipe të jetë gjuhë zyrtare, sepse, sipas tij, do të jetë nder për çdo shtet evropian që ta ketë gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare.

Duke folur në seancën e sotme për ndryshimet kushtetuese, Snopce tha se gjuha shqipe është gjuha më e vjetër në Evropë, 6000 vjet.

“Maqedonasit duhet të tregojnë vullnetin e tyre, veçanërisht sepse kërkesat e bullgarëve dhe grekëve kanë ardhur nga jashtë, ndërsa kërkesa e shqiptarëve vjen nga brenda. Bashkëqytetarët tanë maqedonas nuk duhet ta perceptojnë atë si presion, por si një parametër që përmirëson bashkëjetesën dhe koekzistencën. Sipas disa analizave të fundit shkencore, nga etnografë dhe etnologë, të publikuara disa muaj më parë, gjuha shqipe është një nga gjuhët më unike dhe më të vjetra në Evropë. Një gjuhë 6000 vjeçare, do të jetë nder për çdo shtet europian që ta ketë gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare. Ky është një thesar për shtetin maqedonas, jo vetëm për shqiptarët. Si gjuha më e vjetër në Evropë, 6000 vjeçare, vetë maqedonasit duhet të angazhohen për gjuhën shqipe”, tha Snopçe.

Aleanca për Shqiptarët, si dhe tre partitë opozitare Alternativa, Lëvizja Besa dhe Lëvizja Demokratike, kërkojnë që së bashku me ndryshimet kushtetuese për përfshirjen e bullgarëve në preambulë, të diskutohet edhe për çëvendësimin e dispozitës kushtetuese për gjuhë zyrtare – “gjuhë tjetër që e flasin mbi 20%” e qytetarëve” me “gjuha shqipe”.

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti kapet në mashtrim të rëndë, Snopçe ia kujton se votoi rendin e ditës për Branitellat (Video)

Published

on

By

Koordinatori i grupit parlamentar dhe deputeti i koalicionit VLEN, Halil Snopçe gjatë debatit në komisionin për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut ia ka kujtuar me fakte deputetes Ilire Dauti nga grupacioni i Ziadin Selës pjesë e koalicionit opozitar Fronti Evropian votimin e rendit të ditës në seancën e 143 të kuvendit për Ligjin për Branitellat e cila mashton opinionin me listingun fallco.

Snopçe thekson se depuetja Ilire Dauti mashtron, Snopçe ia kujton me fakte se në seancën e 143 ka votuar rendin e ditës për Ligjin për Branitellat, është e njejta seancë ku u votua shkarkimi i ish-ministrave Azir Aliu dhe Fatmir Mexhiti, ku deputetja Ilire Dauti ishte palë me BDI-në dhe kundër Aleancës për Shqiptarët.

VIDEO

Continue Reading

Lajme

Grubi, Bajrami, Rustemi dhe Bekteshi zyrtarët e parë të BDI-së që pritet të dalin para organeve të drejtësisë?!

Published

on

By

Artan Grubi, ish zv.kryeministër i parë, Përparim Bajrami, ish drejtor i Lotarisë së Maqedonisë së Veriut i cili ka qenë nën kontrollë të plotë të këtij të parit, jo zyratisht pritet të ju inicohet procedurë penale dhe të arrestohen për keqpërdorime të shumta që kanë bërë me Lotarinë.

Përpos këtyre dy ish funksionatëve, nga radhët e BDI-së pritet organet e hetuesisë të inicojnë procedurë edhe ndaj ish drejtorit në Ndërmarrjen Publike Rrugët Shtetërore Ejup Rustemi, si dhe ndaj ish ministritë të Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi. Për të parinë tashmë Qeveria e re ka grumbulluar një sërë faktesh për keqpërdorime me fondet publike dhe keqpërdorim të tenderëve. Bekteshi dyshohet për dhënie të koncensionve të dyshimta për njerëzit dhe kompanitë e afërta me BDI-në.

Se BDI ka nevojë për mbrojtës të mirë juridik, sot i paralajmëroi edhe kryetari i ASH-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Arben Taravari si pjesë e koalicionit VLEN në Qeveri.

“BDI-ja kishte një reagim ku qau hallin pse në Ministri të Shëndetësisë është eleminuar pozita e Drejtorit Ekonomik. Një pozitë krejt e panevojshme me të cilën BDI-ja kishte “qerasur” njerëzit e saj. Pra, BDI-ja qortoi Qeverinë që kursen paratë e qytetarëve dhe po këput lidhjet korruptive të ndërtuara nga BDI-ja. Kjo parti ka nevojë për dy gjëra:
1. Një ekip të mirë avokatësh që të mbrojë veten nga akuzat që po i përgatit,; 2. ⁠të kuptojë se të paktën tani që është në Opozitë, duhet të ndryshojë mentalitetin e saj korruptiv”, shkruan Taravari në një status në rrjetet sociale.

Continue Reading

Lajme

VLEN emëron pesë profesorë universitar për zv/ministra

Published

on

By

Nga gjithsej 7 zv. ministra të cilët vijnë nga radhët e Koalicionit VLEN, pesë nga këta janë nga bota akademike, profesorë universitarë.

Flakron Bexheti, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Bujqësisë, Kaltrina Zekolli, doktor shkence do të jetë zv/ministre e Transportit, Lulzim Aliu, doktor shkence do të jetë zv/ministër i Arsimit, Astrit Iseni, doktor shkence është caktuar të jetë zv/ministër në MPB, si dhe Safije Sadiki Shaini zv/ministre e Sportit, është doktorante dhe ligjëruese në universitet.
Sedat Sulejmani është emëruar zv/ministër i Kulturës, ndërsa Elfete Ismaili është emëruar zv/ministre e Mbrojtjes, të dy profesionistë të shquar.

Flakron Bexheti është ligjërues në Universitetin “Nënë Tereza”, njëjtë Kaltrina Zekolli dhe Safije Sadiki Shaini. Astrit Iseni është ligjërues në Universitetin e Tetovës “Fadil Sulejmani” dhe Lulzim Aliu i cili ligjëron në Universitetin “Kirili dhe Metodi”.

Continue Reading

TOP Lajme